برجام در کاخ سفید به طور جدی مطرح است

فداحسین مالکی اظهار کرد: از نگاه جمهوری اسلامی ایران وضعیت برجام همان مطالبی است که مقام معظم رهبری فرمودند و فصل الخطاب محسوب می شود بارها تاکید شده که جمهوری اسلامی زمانی به برجام برمی گردد که آمریکا به تعهدات خود عمل کرده و تحریمها را لغو کند.

به گزارش رکنا، وی افزود: اکنون توپ در زمین آمریکا است، دولت بایدن در آزمایش سنگینی قرار دارد بدان معنا که آیا سیاست پوسیده ترامپ را دنبال می کند که آمریکا را در صحنه بین المللی به انزوا می کشاند یا این که سیاست جدیدی متناسب با واقعیات اتخاذ خواهد کرد.

مالکی توضیح داد: واقعیت آن است که آمریکا باید صراحتا اعلام کند تعهدات برجامی را قبول دارد، آن را اجرا می کند و تحریمها را لغو خواهد کرد بعد اگر موضوع خاصی برای مذاکره باشد جمهوری اسلامی آن را در دستور کار قرار خواهد داد.

وی افزود: با توجه به علایمی که در صحبتهای بایدن و وزیر امور خارجه اش مشاهده می شود آنها می خواهد کارهای در برجام انجام دهند و به تعهداتشان برگردند همین که بایدن در اولین موضع گیری سیاسی اش، اظهارنظری درباره جمهوری اسلامی نکرد بدان معناست که بیش از این نمی خواهند خودشان را در انزوا قرار دهند یا این که وزیر خارجه جدیدشان اعلام آمادگی درباره جمهوری اسلامی کرد و گفت که اول باید ایران شروع کند و بعد آمریکا این کار را انجام می دهد البته این حرف خارج از عرف بین المللی است. به هر حال آنها برجام را قبول دارند ولی ما می گویم که آمریکا باید تعهداتشان را اجرا کند چون ایران پیش از این تعهدات را پذیرفته و عمل کرده و اکنون نوبت آمریکا است.

این عضو کیمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به این که بخشی از کابینه بایدن مربوط به زمان اوباما است به نظر می رسد که موضوع برجام در کاخ سفید به طور جدی مطرح است چون آنها کسانی بودند که خودشان در طراحی برجام نقش داشته و اکنون زیر سوال هستند.

مالکی در پایان درباره وظیفه دستگاه دیلپماسی گفت که دستگاه دیپلماسی با اعتقاد به مصوبه مجلس سیاست اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری را دنبال کرده و عمل می کند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟