هشدار نماینده تهران به وقوع بحران ارزی در کشور

روح‌الله ایزدخواه در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات لایحه بودجه 1400 اظهار کرد: اصلاحات ساختاری مقدم بر اصلاحات پولی و مالی است. تا مسئولان بانک‌های خصوصی سرکش را کنترل نکنند، افزایش یارانه فایده‌ای ندارد بلکه مردم را فقیرتر می‌کند.

به گزارش رکنا، این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با استناد به کتاب هنر تحریم اظهار کرد: سیاست تحریم امروز متمرکز بر نرخ ارز است. در این کتاب می‌خوانیم که می‌خواستند تحریم‌های جدید اعلام کنند اما دیدند دولت خودش می‌خواهد روی ارز اقداماتی انجام دهد که ارز افزایش پیدا کند که در نهایت منجر به بحران مرغ شد. ما نباید در سال ۱۴۰۰ به این بحران‌ها بربخوریم.

ایزدخواه: بودجه ۱۴۰۰ منجر به بحران ارز خواهد شد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اغتشاشات سال ۱۳۷۲ دقیقا از افزایش ارز شروع شد ظرف چند ماه میزان ارز از ۲۵۰ تومان به ۷۵۰ تومان رسید و تورم ۵۰ درصدی به ملت تحمیل شد. از بودجه سال ۱۳۹۸، بحران بنزین درآمد، از بودجه سال ۱۳۹۹ بحران بورس درآمد و می‌خواهد از بودجه سال ۱۴۰۰ بحران ارز در بیاورند.

وی با بیان این‌که بحران ارز نقطه حساس و غیرقابل بازگشت کشور است، تصریح کرد: علم اقتصاد یک علم رفتاری است تا حسابداری، ما قدردان زحمات کمیسیون تلفیق هستیم اما نمایندگان بدانند که اصلاحات، اصلاحات روی کاغذ در جامعه طور دیگری رقم می‌خورد. وقتی این صحبت می‌شود که ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار است تغییر کند پایان این گفت و گو را جامعه تعیین می‌کند و مسئولان که این صحبت را شروع کردند نمی‌توانند رفتار مردم را کنترل کنند.

ایزدخواه با بیان این‌که حذف رانت از طریق اصلاح ارز غلط است، اظهار کرد: اطلاعات محرمانه‌ای دارم که ثابت می‌کند این روش به سرانجام نخواهد رسید وضع ارز ۴۲۰۰ تومانی یک سیاست غلط بود برای این‌که دولت بتواند ارز آزاد را در بازار بالا ببرد. بعضی به این استناد می‌کنند که ارز ترجیحی به میزان ۳۰ درصد گوشت گوسفند را کاهش داد. سوال ساده اینجاست که مگر گوسفند مثل مرغ تا ۹۰ درصد به نهاده‌های دامی وابسته است؟

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار کرد: ما در شرایطی هستیم که یک دولت مسئولیت ناپذیر و ناکارآمد بر سر کار است سیاست‌های پولی و مالی وقتی امکان اعمال دارند که یک دولت مقتدر بر سر کار باشد نه یک دولتی که هنوز بودجه تصویب نشده اعلام کرده که آن را اجرا نخواهد کرد. نمایندگان دقت کنند که ما روی کاغذ می‌گوییم اصلاح کردیم دولت در آینده زیربار نخواهد رفت و بودجه ضعیف نامش می‌شود بودجه مجلس.

رشیدی: موافقت با کلیات بودجه به معنای موافقت با لایحه دولت نیست

یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ گفت که رای موافق نمایندگان به کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به معنای رای موافق به لایحه دولت نیست بلکه با اصلاحات کمیسیون تلفیق موافقت شده است.

محمد رشیدی نیز در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ به عنوان موافق کلیات گفت: بودجه‌ای که دولت فرستاده بود شفاف نبود و نواقصی داشت که کمیسیون تلفیق اصلاحاتی در آن اعمال کرد از جمله آنکه پنج واحد درصد معافیت مالیاتی به واحدهای تولیدی داد معافیت اسناد تا ۱۰۰ میلیون تومان در سال معاف شد، تسهیلات ازدواج به ۱۰۰ میلیون تومان رسید و حقوق سربازان یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مقرر شد. همچنین آب، برق و کاغذ برای کم مصرف‌ها و کم درآمدها رایگان شد و یارانه‌ها به نفع مردم تا چهار برابر افزایش یافت.

وی خطاب به نمایندگان اظهار کرد: شما مردم را خوشحال کردید آنها را پشیمان نکنید رای موافق مجلس شورای اسلامی به کلیات لایحه به معنای موافقت با لایحه دولت نیست بلکه موافقت با اصلاحات کمیسیون تلفیق محسوب می‌شود. ما باید دولت را وادار به کار کنیم این چه حرفی است که برخی نمایندگان می‌گویند دولت این موارد را اجرا نمی‌کند پس ما چه کاره‌ایم. ما مکلف هستیم دولت را وادار به کار کنیم. با رای به گزارش تلفیق شرایط را اصلاح می‌کنیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما شعار دادیم و دم از مبارزه با رانت خواری زدیم، اما اگر امروز به گزارش تلفیق رای مخالف دهید یعنی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به معنای منشا رانت و فساد موافقت کردید. ما مخالف رانت هستیم پس از نمایندگان می‌خواهیم به کلیات گزارش تلفیق رای مثبت دهند. این‌که رییس جمهور از گزارش تلفیق ناراحت است به خاطر اصلاحات اعمال شده می‌باشد. دولت خوشحال می‌شود که به کلیات رای منفی داده شود.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟