گزارش گاردین از هم‌زمانی ترور فخری‌زاده با بی‌میلی ترامپ برای خروج از کاخ سفید

به گزارش رکنا ، روزنامه گاردین درباره تاثیر اقدام تروریستی علیه محسن فخری زاده دانشمند برجسته کشورمان در هفتم آذر ماه که موجب به شهادت رسیدن او شد، در گزارشی نوشت: ترور محسن فخری زاده دانشمند هسته ای ایران در هفته گذشته یک اقدام غیرمعقول و تحریک آمیز بود که نه تنها از سوی گزارشگر ویژه سازمان ملل، بلکه از سوی جان برنان رئیس سابق سازمان سیا به عنوان تخطی بالقوه قوانین بین المللی تلقی شد. اگرچه هنوز هیچ کسی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است، مقامات آمریکایی اشاره کرده اند که این قتل کار اسرائیل بوده است؛ ترورهای پیشین دانشمندان هسته ای ایران به موساد نسبت داده شده بود.

گاردین در ادامه نوشت: چیزی که بسیار قابل توجه است زمان بندی این اتفاق است. فخری زاده یک هدف در اولیت بود اما آخرین ترور این چنینی در سال ۲۰۱۲ رخ داد و دولت باراک اوباما درباره ضربه های دیگر به اسرائیل هشدار داد. باور کردنش سخت است که همزمان بودن این ترور با وقتی که دونالد ترامپ [پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در برابر جو بایدن] با بی میلی آماده ترک دولت آمریکا می شود، اتفاقی بوده است. همین طور، موضوع به رخ دادهای ایران کمتر مرتبط به نظر می رسد تا نسبت به سیاست های جاری در آمریکا و البته اسرائیل، جایی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر آن باری دیگر دنبال چشم اندازهای انتخاباتی است. ضربه اصلی به برنامه هسته ای ایران وارد نشده، بلکه به دیپلماسی وارد شده است. یک گمانه زنی این است که هدف از این ترور تحریک بروز واکنشی است که جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا احساس کند نمی تواند آن را نادیده بگیرد، بازگشتش به توافق هسته ای را سخت تر کند و بدتر از آن، دولت ترامپ را مجاز کند که ضربات مقابل سنگین تری وارد کند. ایران وعده پاسخ گویی به این ترور را داده است. اگرچه می داند چه جریان هایی در کار است و معمولا مراقب است اقداماتش را بسنجد. این ترور که چند ماه پس از ترور قدرتمندترین سردار ایران[شهید سردار قاسم سلیمانی ] رخ داد، آسیب پذیری آن را پررنگ تر کرده است. زمان پر خطری است.

این روزنامه علاوه بر این، نوشت: اگرچه مشکل واقعی اقداماتی که در این چند روز انجام شد، نیست بلکه اقدامات چهار سال پیش است. ترامپ علیرغم پایبندی ایران به توافق هسته ای، از این توافق خارج شد و از آن موقع هر کاری برای تخریبش انجام داده است. با برآیند ایدئولوژی، خودشیفتگی و کینه جویی ترامپ که او را مجبور به از هم گسیختن اقدامی مختص اوباما شد، دولت آمریکا میانه رو های ایران را از جمله حسن روحانی رئیس جمهور ایران تضعیف کرد و به افراط گرایان قدرت بخشید. این آسیب با دادن مجوز فروش فناوری هسته ای به عربستان سعودی بزرگ ترین دشمن ایران، افزایش یافت.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟