راه‌حل مشکل قفقاز جنوبی جنگ و درگیری نیست/ جهان اسلام در برابر اهانت به پیامبر اسلام می‌ایستد

به گزارش رکنا، علی‌اکبر ولایتی در مراسمی که به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز و با سخنرانی نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی برگزار شد، با توجه به نقش و اهمیت این استان در مقابله با تهدیدهای خارجی گفت: ایرانی‌ها برای مردم آذربایجان جایگاه ویژه‌ای قائل هستند به خاطر اینکه برای احیاء ایران و تثبیت مذهب تشیع در این کشور افتخار به وجود آوردند و سلسله صفویه نقش بسیار مهمی در بازتعریف ایران و تثبیت مرزهای کشور داشته است.

وی افزود: در طول تاریخ بسیار مهم کشورمان، مردم آذربایجان بدون تردید نقش ارزشمندی داشتند و در حقیقت سلسله صفویه از اردبیل و تبریز شروع شد و سراسر ایران را فرا گرفت و لذا از این نظر به آذربایجانی‌ها مدیون هستیم.

آذربایجان در معرض آسیب همسایگان

وی تاکید کرد: هیچ بخشی از ایران به اندازه آذربایجان در معرض آسیب همسایگان نبود و در طی این سالها و قرن‌های متوالی آذربایجانی‌ها از هویت ایرانی چه در زمان حمله رومی‌ها، چه در زمان عثمانی و چه در زمان تجاوز روس‌ها به شمال ایران مردانه دفاع کردند.

ولایتی افزود: در انقلاب‌های مشروطه و انقلاب اسلامی ایران مردم آذربایجان پرچم دار بودند و در این بین علمای بزرگ آذربایجان نقش بسیار مهمی ایفا کردند که ایشان قطعا از فقهای بزرگ شیعه دوازده امامی بوده است، ملا احمد اردبیلی، قاضی طباطبایی و مرحوم سید محمد علی قاضی طباطبایی علمای بزرگ اذربایجان بودند که نقش بسیار مهمی در تبیین تشیع ایفا کردند و امروز جمهوری اسلامی ایران اگر پرچمدار اسلام و شیعه در جهان اسلام است همه علمای سنی و شیعه اقرار دارند که پشتوانه اسلام در جهان اسلام جمهوری اسلامی است و با پایه گذاری این نهضت بزرگ توسط امام خمینی (ره) و ادامه آن توسط سلف صالح ایشان حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مستحکم ایستاده است.

نقش بزرگان در پیشتازی آذربایجان

وی گفت: بزرگانی مانند آیت الله سید علی محمد قاضی طباطبایی در پیشتازی آذربایجان در انقلاب اسلامی ایران نقش بسیار مهمی داشتند و نقش حاج محمد حسین کاشف الغطاء بسیار مهم بود و نکته مهم اینکه ایشان تنها مرجع در بین شیعیان در بین اهل تسنن و شیعه بودند که در زمان اشغال سرزمین فلسطین توسط صهیونیست‌ها اعلام جهاد کردند.

ولایتی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: امروز مشاهده می کنیم که مردم آذربایجان در همه عرصه ها آماده هستند چه دردفاع مقدس و حالا هم که ایران به عنوان رکن اساسی مجموعه مقاومت است باز در منطقه مردم اذربایجان نقش بسیار مهمی دارند.

اشاره ولایتی به موضوع قفقاز جنوبی

ولایتی همچنین به موضوع قفقاز جنوبی اشاره و گفت: امیدواریم هرچه زودتر آنچه که فتنه‌گران بین المللی در منطقه قفقاز جنوبی ایجاد کردند و موجب شهادت بسیاری از مردم جمهوری آذربایجان هم شدند و می‌خواهند این کانون بسیار مهم و حساس بین المللی را به مرکزی برای ایجاد مشکل در شمال ایران تبدیل کنند رفع شود. اصول سیاست جمهوری اسلامی ایران هم مشخص است و راه آن جنگ و درگیری نیست بلکه باید از طریق دیپلماتیک و سیاسی این مشکل حل شود و کشورهای منطقه باید به آذربایجان و ارمنستان کمک کنند تا صلح و ثبات برگردانده شود.

وی با اشاره به وقایع اتفاق افتاده در فرانسه هم تاکید کرد: در مورد رییس جمهور فرانسه هم نشانه سقوط دیپلماسی در این کشور است و او دنباله روی صهیونیست هاست که مورد نفرت جهان اسلام قرار گرفته و اگر این راه را ادامه بدهد بداند که فرانسه هر روز بیش از گذشته دچار مشکل در سیاست خارجی خود خواهد شد و جهان اسلام بی تردید موضع محکمی در برابر این اقدامات خواهدداشت.

ولایتی تصریح کرد: مکرون باید بداند که جهان اسلام و مسلمانان در مورد اظهار نظر ها و اهانت آنها به پیامبر اکرم (ص) می ایستد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

ایلنا

آیا این خبر مفید بود؟