محاکمه وزیرکشور سابق ایتالیا به اتهام پهلوگیری از کشتی ۱۱۶ پناهجو

به گزارش رکنا ، ماتئو سالوینی، وزیر کشور سابق ایتالیا شنبه آینده به اتهام جلوگیری از پهلوگیری کشتی حامل پناهجویان در بنادر ایتالیا در جلسه دادگاه حضور می یابد.

دادستانان ایتالیایی رهبر حزب راست افراطی «لگا» را به دلیل جلوگیری از ورود کشتی حامل ۱۱۶ پناهجو به بنادر این کشور به «سوءاستفاده از قدرت» متهم کرده اند. ماتئو سالوینی در دوران فعالیتش به عنوان وزیر کشور ایتالیا سیاست «بنادر بسته» را برای جلوگیری از ورود پناهجویان به این کشور دنبال می کرد.

مجلس سنای ایتالیا پیش از این با لغو مصونیت ماتئو سالوینی موافقت کرده بود. به این ترتیب وزیر کشور پیشین ایتالیا در صورت اثبات جرم ممکن است به حداکثر ۱۵ سال زندان محکوم شود.

رهبر راست افراطی ایتالیا روز شنبه اندکی پیش از آغاز جلسه محاکمه اش در شهر کاتانیا در جزیره سیسیل بدون اینکه با خبرنگاران سخن بگوید وارد ساختمان دادگاه شد.

این ایتالیایی‌ها هستند که در انتخابات بعدی خواهند گفت سالوینی عملکرد خوبی داشته است یا بد!

دولت وقت ایتالیا در تابستان سال ۲۰۱۹ به مدت چند روز از پهلوگیری کشتی حامل ۱۱۶ پناهجو جلوگیری کرد. ماتئو سالوینی در دولتی که حزب «لگا» با ائتلاف با جنبش پنج ستاره تشکیل داده بود از ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ تا ماه سپتامبر سال ۲۰۱۹ وزیر کشور بود.

رهبر حزب «لگا» نظام قضایی ایتالیا را متهم کرده است که با محاکمه او قصد دارد به جای رای دهندگان تصمیم گیری کند. ماتئو سالوینی روز پنجشنبه در جمع هوادارانش در جزیره سیسیل گفت: «این ایتالیایی‌ها هستند که در انتخابات بعدی خواهند گفت سالوینی عملکرد خوبی داشته است یا بد!»

وزیر کشور پیشین ایتالیا در دفاع از خود تاکید می کند که تصمیم جلوگیری از پهلوگیری کشتی حامل ۱۱۶ پناهجو با موافقت کل دولت و جوزپه کنته، نخست وزیر ایتالیا گرفته شده بود. این در حالی است که جوزپه کنته با رد این ادعا بر این باور است که ماتئو سالوینی در زمان حضورش در دولت اختیارات وزیر کشور را افزایش داده بود و به این ترتیب مسئولیت تصمیم اتخاذ شده درباره پناهجویان برعهده خود او است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟