دلایل تشدید تنش‌ها در قره باغ به روایت علی اف

به گزارش رکنا ، الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره، ارمنستان را مسوول تشدید تنش در منطقه قره باغ و تدوام درگیری‌ها در این منطقه دانست و این کشور را به تلاش برای حفظ مناطقی متهم کرد که قبلا اشغال کرده است.

وی گفت، دلیل اصلی وقوع درگیری این است که ارمنستان خواستار صلح نیست؛ چراکه می‌خواهد مناطقی را که به اشغال خود درآورده تا همیشه تحت کنترل خود نگه دارد و نمی‌خواهد اوضاع تغییر پیدا کند. ارمنستان باید حسن نیت خود را با احترام گذاشتن به قطعنامه‌های بین المللی نشان دهد.

علی‌اف افزود، در سال ۱۹۹۳ ارمنستان قره باغ را اشغال کرد و شورای امنیت با صدور چهار بیانیه خواستار عقب نشینی سریع و بی قید و شرط نیروهای ارمنستان از این منطقه شد. گروه مینسک نیز برای تسهیل در اجرای این قطعنامه‌ها تاسیس شد.

وی ادامه داد، دلیل دیگر وقوع این درگیری عدم پافشاری طرف‌های میانجی‌گر و عدم اعمال فشار بر ارمنستان برای آغاز اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت است.

اتهام زنی ارمنستان به ترکیه تکذیب شد

رئیس جمهوری آذربایجان به شدت اتهام زنی ارمنستان به ترکیه مبنی بر اینکه آنکارا نیروهای سوری را به آذربایجان فرستاده، تکذیب کرده و گفت، این اتهامات دروغ است.

وزارت خارجه ارمنستان هم آمادگی خود را برای آغاز مذاکرات آتش بس در قره باغ با نظارت گروه مینسک وابسته به سازمان امنیت و همکاری در اروپا اعلام و از درخواست روسای جمهوری روسیه، آمریکا و فرانسه برای برقراری آتش بس در این منطقه استقبال کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟