نخست وزیر عراق: از روابط با ایران و آمریکا خجالت نمی‌کشیم

به گزارش رکنا ، الکاظمی در گفت وگوی تلویزیونی که شبکه العراقیه آن را پخش کرد، افزود: آمریکا بر اساس منافع خود روابط خود را ترسیم می‌کند و عراق، یک کشور مهم است.

وی افزود: آمریکا به عراق در جنگ علیه داعش کمک کرد و بغداد باید روابط متوازنی با تمام کشور‌ها داشته باشد.

نخست وزیر عراق تصریح کرد: دولت کنونی عراق دولت حل مسائل و نه دولت بحران‌هاست و به مانند خیمه‌ای برای تمام عراقی‌هاست که به آن پناه ببرند.

وی، بدون اشاره به گروه خاصی تنها گفت: برخی گروه‌ها از من خواستند که اشتباهات گذشته را تکرار کنم که اگر قبول می‌کردم، امروز در مقام دفاع از من بر می‌آمدند.

قانون اساسی عراق درباره روابط با کشورها چه گفته؟

الکاظمی افزود: قانون اساسی عراق تصریح کرده است که در راستای منافع ملت کشور، دولت بهترین روابط را با کشور‌ها داشته باشد و روابط ما با آمریکا نیز برپایه منافع بغداد است.

وی با اشاره به این که "باید از منافع خود با آمریکا در زمینه‌های اقتصاد، آموزش و بهداشت و امنیت حمایت کرد" البته یادآوری کرد که آمریکا در جریان اشغال عراق مرتکب اشتباهات زیادی شد.

نخست وزیر عراق اخبار مبنی بر تهدید آمریکا برای بستن سفارتخانه‌اش در بغداد را رد کرد و گفت: هرگز هیچ تهدیدی از هیچ کشوری را نخواهیم پذیرفت.

شنبه شب گذشته نیز"مایک پمپئو" وزیر امور خارجه آمریکا در تماس با الکاظمی تهدید نظامی "دونالد ترامپ" علیه این کشور را تکذیب کرده بود.

پمپئو تأکید کرده بود که در تماس با "برهم صالح" رییس جمهوری عراق تنها این مسأله را مطرح کرده که آمریکا در صورت ادامه حملات مجبور به تعطیلی سفارت خود در این کشور می‌شود.

الکاظمی در ادامه سخنانش گفت که وی در جریان ناراحتی آمریکا در خصوص امنیت مراکز دیپلماتیک این کشور در عراق قرار گرفته است.

وی در خصوص شرایط اقتصادی کشورش نیز گفت که بحران اقتصادی کنونی که عراق با آن دست به گریبان است، در گذشته رخ نداده و آشوب و ناآرامی‌های کنونی در واقع حاصل سوء مدیریت در کشور است.

در هفته‌های اخیر روند حملات راکتی به سفارت آمریکا در بغداد، نیرو‌های آمریکایی و همچنین نظامیان کشور‌های دیگر در ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به سرکردگی واشنگتن شدت گرفته است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟