ترکیه افراد مسلح سوریه را به آذربایجان اعزام کرده است

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه بامداد روز جمعه گفت که در نشست سران اتحادیه اروپا این توافق حاصل شد تا به ترکیه فرصت مذاکره داده شود و به این کشور تا پایان دسامبر آینده وقت داده شود.

ماکرون هشدار داد: «ترکیه باید وارد مذاکرات شود در غیر این صورت به گزینه تحریمها روی خواهیم آورد.»

وی گفت: «در صورتی که ترکیه همچنان از خطوط قرمز تجاوز کند نمیتوان مذاکره با ترکیه را آغاز کرد و در صورتی که ترکیه تصمیم بگیرد که وارد مذاکرات نشود باید پیامدهای آن را بپذیرد.»

300 فرد مسلح از سوریه راهی آذربایجان شدند

رئیس جمهور فرانسه در بخش دیگری از سخنان خود گفت که سازمان اطلاعاتی این کشور اعلام کرده که ۳۰۰ فرد مسلح از سازمان های جهانی سوریه را به مقصد آذربایجان ترک کرده اند.

ماکرون گفت که طی روزهای آینده با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه تماس خواهد گرفت و از وی درباره افراد مسلحی که از سوریه به سوی آذربایجان رفته اند توضیح خواهم خواست.

روز پنجشنبه نیز کاخ الیزه با صدور بیانیه‌ای ضمن متهم کردن ترکیه به اعزام مبارزان خارجی از غرب آسیا به قره‌باغ، گفت که در حال همکاری با روسیه برای رسیدن به توافق آتش‌بس بین آذربایجان و ارمنستان هستند.

کاخ الیزه اما هیچ مدرکی برای پشتیبانی از اتهام خود و کرملین به ترکیه درباره مداخله در تنش‌های قره‌باغ ارائه نکرد.

پیش از این، وزارت خارجه روسیه اعلام کرده بود که جنگجویانی از گروه‌های شبه‌نظامی غیرقانونی مستقر در سوریه و لیبی طی روزهای گذشته توسط برخی کشورها به منطقه قره‌باغ اعزام شده‌اند.

قبل‌تر از آن نیز، وزارت خارجه ارمنستان مدعی شده بود که آنها اطلاعاتی دارند مبنی بر اینکه مسئولان ترکیه‌ای در حال جذب «مزدورانی» از غرب آسیا هستند تا در منطقه قره‌باغ کوهستانی مستقر کنند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟