ظریف: اسنپ بکی در قطعنامه ۲۲۳۱ وجود ندارد/آمریکایی‌ها باور ندارند قطعنامه‌ها برمی‌گردد

به گزارش رکنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (شنبه) در برنامه گفت‌وگوی ویژه شبکه دوم سیما به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی از جمله تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه پرداخت و به سؤالات مطرح شده پاسخ گفت.

وی درباره اینکه هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد، عنوان کرد: کلیه اعضای شورای امنیت و به استثنای آمریکا و یک کشور دیگر رسما اعلام کردند اقدام آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسند. دو حالت دارید یک زمان که کشورها با آمریکا مخالفند یک زمان که معتقدند آمریکا جایگاهی ندارد. الان حالت دوم را داریم و کشورها معتقدند آمریکا جایگاهی ندارد.

اشاره به قطعنامه آمریکا به شورای امنیت

وزیر امور خارجه با اشاره به قطعنامه آمریکا به شورای امنیت برای تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی ایران بیان کرد: آنها این قطعنامه ۳۵ بندی را به چهار بندی تغییر دادند که حتی نیاز به وتو هم پیدا نکرد ولی اینجا یک وضعیت متفاوت است اینجا ۱۳ کشور به رئیس شورای امنیت نامه نوشتند و گفتند اقدام آمریکا برای استفاده از سازوکار هم اسم ماشه و هم اسنپ بک که آمریکا استفاده می‌کند هیچ کدام در قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام نیامده است. آمریکا یک کلک تبلیغاتی زدند چون مردم آمریکا و خبرنگاران و پامپئو هم قطعنامه ۲۲۳۱ را نخوانده است و به صحبت‌های کری و اوباما استناد می‌کند.

اسنپ بکی در قطعنامه ۲۲۳۱ وجود ندارد

ظریف گفت: اسنپ بکی در قطعنامه ۲۲۳۱ وجود ندارد. پامپئو می‌گوید یک سازوکار ساده است و آن را نخوانده است و الان منتظر است فیلم برجام بیاید بیرون. این بار 13 کشور نامه نوشتند و گفتند آمریکا حق این کار را ندارد آن کشوری که به ادامه محدودیت‌های تسلیحاتی ایران رای داده بود اینجا سکوت کرده و از آمریکا حمایت نکرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: الان وضعیت این است که همه اعضای شورای امنیت به استثنای خود آمریکا یا سکوت کرده‌اند یا کتبا نوشته‌اند اصلا آمریکا در این اتاق جا ندارد که صحبت کند و ما موافق یا مخالف باشیم.

ظریف افزود: آمریکایی‌ها ادعا می‌‌کنند 12 شب به وقت گرینویچ پایان 30 روز است و قطعنامه‌ها برمی گردند ولی خودشان می‌دانند این ادعایشان باطل است. آمریکایی‌ها می‌دانند این اتفاق نمی‌افتد و آمدند از روش قلدری خود استفاده کرده و گفتند هر کس به ایران سلاح بفروشد تحریم می‌کنیم. همین اعلام نشان می‌دهد آمریکایی‌ها باور ندارند قطعنامه‌ها برمی‌گردد.

وی گفت: چون آمریکا می‌داند قطعنامه شورای امنیت نیست مجبور است به راه‌حل قلدری متوسل شود.

وزیر امور خارجه درباره این‌که آیا فعال کردن سازوکار حل اختلاف به بازگشت تحریم‌ها منجر نمی‌شود، گفت: متن این است که بعد از گذشت یک روند آن کشور می‌تواند اقدام به بازگرداندن تحریم‌ها کند ولی این روند به اقدام آن کشور مشروعیت می‌دهد یا خیر. این روند طولانی و پیچیده است.

وی ادامه داد: گویا بولتون تنها کسی است که قطعنامه ۲۲۳۱ را خوانده است، همانطور که او گفته این روند طولانی است و همین روند می‌تواند حق وتوی اعضای شورای امنیت را مخدوش کند. یکی از دلایل استناد بولتون به برجام این است که می‌گوید این روند حق وتوی ما را نابود می‌کند و مدعی است منافع راهبردی ما حفظ وتوی ماست.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به این‌که در قطعنامه ۲۲۳۱ به اعضای برجام اشاره شده است، اظهار داشت: در زمان تصویب قطعنامه ۲۲۳۱، آمریکا مشارکت‌کننده در برجام بوده است، بگذارید یک مثالی بزنم شما وقتی ازدواج کنید نام شما به عنوان زوج و یک فرد دیگر به عنوان زوجه در سند ازدواج قرار دارد. چند سال بعد ممکن است این دو نفر طلاق بگیرند اما یک نفر دیگر پشیمان می‌شود و به دادگاه می‌رود و سند ازدواج را نشان می‌دهد که من با آن طرف ازدواج کرده‌ام. شما زمانی ازدواج کردی ولی الان نه.

ظریف یاد آور شد: آمریکایی‌ها دو سال و نیم قبل اعلام کردند که در اکتبر ۲۰۲۰ محدودیت‌ها ادامه می‌یابد، در سایت وزارت خارجه‌شان روزشمار گذاشتند، قطعنامه ارائه کردند و آن را از ۳۵ صفحه به قطعنامه ۴ بندی تبدیل کردند که در آن هم شکست خوردند. آنها روند شکست خورده‌ای را آغاز کردند در حالی که عضو آن نیستند.

وی درباره تحریم ثانویه کشورها از سوی آمریکا گفت: آمریکایی‌ها قاعده قلدری دارند که همواره از آن استفاده می‌کنند و ممکن است این بار هم استفاده کنند. البته جامعه بین‌المللی باید تصمیم بگیرد که چه کند. آمریکا به خاطر نفوذ مالی توانست قلدری‌اش را در حوزه مالی به نتیجه برساند. البته تمام کسانی که رعایت می‌کنند می‌گویند علیرغم غیرقانونی بودن تحریم‌ها این قاعده را رعایت می‌کنیم چون قلدری می‌کنند اما توجه نکردند این روند و قاعده برای آنها هم ممکن است انجام شود چون ممکن است نورد استریم را تحریم کنند.

وزیر امورخارجه کشورمان تاکید کرد: رفتار قلدرمابانه آمریکا تازه نیست؛ از تشکیل ملل متحد تا به امروز، آمریکا ۱۲۰ تحریم اعمال کرده است یعنی تحریم را به عنوان ابزار استفاده می‌کند. من در هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی دارم و در آن، نقشه‌ای را نشان می‌دهم که همه دنیا به غیر از یک نقطه کوچک، تحریم شده‌اند.

وی تاکید کرد: این سلطه در حال پایان است. اگرچه آمریکا در حوزه مالی نفوذ دارد ولی آن هم در حال پایان است بنابراین چین برای همین است که چین از پول خودش، یوان استفاده می‌کند و اروپا نیز تلاش می‌کند از یورو استفاده کند و حتی همه دوستای آمریکا سعی می‌کند از پول‌های ملی خودشان استفاده کنند، برای اینکه می‌دانند این قدرت او چماقی است که علیه جامعه بین المللی از آن استفاده می‌کند.

وی درباره اینکه اروپایی‌ها بعد از لغو تحریم‌های هسته‌ای به ایران سلاح نخواحد فروخت، خاطرنشان کرد: اروپایی از اول انقلاب تا به حال به ما سلاح نمی‌فروشند و از قطعنامه‌هایی که سال ۸۹ صادر شده است و حتی پیش از آن از اول انتخاب انقلاب و در دوره جنگ تحمیلی با پویش تحمیلی واسنا از فروش سلاح به ایران خودداری کرده‌اند، در بسیاری موارد خودکفا هستیم اما در جاهایی که نیاز به خرید تسلیحاتی داریم این تحریم‌های سازمان ملل برداشته می‌شود و کشورها اجازه دارند با جمهوری اسلامی مبادله تسلیحاتی داشته باشند.

وزیر خارجه ایران ادامه داد: یک چهارم کل خریدهای تسلیحاتی دنیا در منطقه خلیج فارس انجام می‌شود اما ایران در هیچ کدام از این خریدها حضور ندارد، بنابراین می‌توانیم از رابطه با روسیه و چین استفاده کنیم.

وی در مورد واکنش آمریکا به شرکت‌هایی که می‌خواهند به ایران اسلحه بفروشند، با بیان اینکه آمریکا با تحریم‌های ثانویه که اعمال می‌کند نشان می‌دهد که قرار نیست قطعاً ۱۱۲۹ بازگردد، یادآور شد: وقتی قطعنامه لازم‌الاجرایی صادر می‌شود، کشور‌ها موظفند در قوانین داخلی خود آنها را بیاورند، یعنی اگر این قطعنامه بگوید کشوری نباید با ایران سلاح مبادله کند، باید در قوانین‌شان حاضر شود و باید در کمیته‌ای که در شورای امنیت از همه اعضا تشکیل می‌شود، گزارش بدهند و همچنین گروهی هم برای نظارت تشکیل بر آن می‌شود، یعنی مکانیزم ملی دبیرخانه و مکانیسم شورای امنیت وجود دارد که الآن هیچکدام از آنها قابل شکل‌گیری نیست.

ظریف یادآور شد: از ۱۹۲۱ همه این‌ها اتفاق افتاد و بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ اکثر کشورها قوانین داخلی خودشان را لغو کردند، یکی از دلایلی که اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ طول کشید به این دلیل بود که همان قرارداد که برای ۱۹۲۹ بود، می‌بایست از قوانین کشورها حدف می‌شد حالا اکثر کشورها باید دوباره آن را لحاظ کنند که اتفاق نمی‌افتد. همچنین شورای امنیت باید کمیته نظارت و همه آن مراحل را طی کند که انجام نخواهد شد.

این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان اینکه آمریکا نمی‌تواند اما ادعا می‌کند که ۱۹۲۹ بازگشته است و طبق بندهای آن ادعای حقوقی دارد اما این اقدامات آمریکا راهزنی دریایی است، خودش مدعی است که‌ بر اساس ۱۹۲۹ آن را اجرایی‌ می‌کند اما از نظر جامعه جهانی چنین چیزی امکان ندارد و مثل این می‌ماند که آدم قداره‌بندی سر کوچه بیاستد و بگوید هر کسی عبور می‌کند باید به من پولی بدهد.

وی گفت: آمریکا پیشتر این وضعیت را ایجاد کرده کشتی‌های کشور ونزوئلا را توقیف کردند اما اگر این اتفاق برای جمهوری اسلامی بیفتد واکنش نشان خواهیم داد. معتقدیم که این موضوع سیاسی است و آمریکایی‌ها وارد این حوزه نخواهند شد و همه رسماً اعلام خواهیم کرد که اگر آمریکا بخواهد به ادعای خودش ۱۹۲۹ را اجرایی کند، از نظر بین‌المللی این اقدام راهزنی بین‌المللی است و باید با آن برخورد شود.

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: اولین باری که ایران مکانیسم حل و فصل اختلاف داخل برجام را راه انداخت در نوامبر ۲۰۱۶ و آبان و آذر ۱۳۹۵ و زمان اوباما بود که آمریکا قانون تحریم‌های ایران را تمدید کرد کنگره تمدید کرد ولی اوباما امضا نکرد ولی وتو نکرد و یکی از معدود قوانینی است در آمریکا که بدون امضای رئیس جمهور می‌رود برای اجرا. همان زمان ما براساس بند ۳۶ برجام روند حل و فصل اختلافات را شروع کردیم بعد از اینکه در ۱۳۹۷ آمریکا از برجام خارج شد باز هم روند حل وفصل اختلافات را براساس بند ۳۶ شروع کردیم در نوامبر ۲۰۱۸ طی نامه‌ای که به مسئول وقت اتحادیه خانم موگرینی نوشتم گفتم ما روند حل و فصل اختلافات را شروع و به پایان رساندیم.

ظریف عنوان کرد: ما دو مرحله اول را پیش رفتیم و طرف مقابل به کمیته نرفت و بعد از خروج آمریکا از برجام ۱۱ تعهد به ما دادند در دو جلسه وزرا پیگیری کردیم که انجام نشد ما بعد از آن گفتیم ما براساس ماده ۳۶ به سمت کاهش تعهدات می‌رویم از اردیبهشت ۱۳۹۸ شروع کردیم در پنج مرحله تعهدات برجامی را کاهش دادیم این کاهش دادن تعهدات برجامی در اجرای مکانیسم حل و فصل اختلاف است.

وی گفت: امروز تقریبا به غیر از بحث نظارت‌ها که ما نظارت‌ها را کماکان حفظ کردیم که به دنیا نشان بدهیم برنامه سلاح نداریم محدودیت‌هایی که در برجام پذیرفته بودیم همه را کنار گذاشتیم چون در برابر نقض آمریکا و نقض اروپا و یا لااقل ناتوانی اروپا از اجرای تعهداتشان ما به اقدام اجرایی رسیده‌ایم. اروپایی‌ها آمدند در برابر این اقدام ما روند حل و فصل اختلاف در دی ماه سال گذشته شروع کردند که هنوز به مرحله اول نرسیده و جلسه کارشناسی تشکیل نشده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: ما گفتیم اقدام ما در چارچوب ماده ۳۶ برجام بوده است و ما روند حل و فصل اختلاف را دنبال کردیم.

وی گفت: جمهوری اسلامی چه در قضیه کاهش اقدامات در برجام طبق برجام سیاسی و حقوقی عمل کرده و دست بالا را دارد.

وزیر خارجه بار دیگر تأکید کرد: هیچ حالت خودکار و اتوماتیک و اسنپ بکی وجود ندارد. برخی دوستان ما چنین تبلیغ کردند اصلا این خبرها نیست.

ظریف به بولتون اشاره کرد و افزود: برخی می‌گویند چرا صبر می‌کنید ما گفتیم ما می‌خواهیم حقوقی اقدام کنیم. امروز اروپا نمی‌تواند بگوید کاهش تعهدات ایران خلاف برجام بوده است. این روند بازدارنده بوده است.

وی گفت: حقوق بین‌الملل و قواعد بین‌المللی در جامعه بین‌المللی جای قدرت را نمی‌گیرد. قدرت یک ضرورت است حقوق بین‌المللی و روابط بین‌المللی یک عامل قدرت است و قدرت را تعدیل می‌‌کند. منشور ملل توسل به زور را منع کرده کوبا ۹۰ کیلومتر با آمریکا فاصله دارد و ۷۰ سال با کوبا دعوا دارد و توان نظامی دارد کوبا را سرنگون کند چرا چون ممنوعیتی است. معنی‌اش این است که آمریکا به خاطر یک محدودیت حقوقی نمی‌تواند آنچه را زور دارد انجام دهد. آنچه توافق و قاعده حقوقی ایجاد می‌‌کند ایجاد تعادل است.

ظریف خاطرنشان کرد: برجام نمی‌تواند قدرت آمریکا را در بازارهای مالی به هم بزند. شورای امنیت با وجود آمریکا ده‌ها قطعنامه علیه اسرائیل دارد کدام یک اجرا شده است. مجمع عمومی صدها قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی دارد کدام اجرا شده است. البته این بدان معنا نیست که این قطعنامه‌ها بی معناست.

وی گفت: برجام علی‌رغم اینکه آمریکا برجام را نقض کرده بود و خیلی از دوستان ما در داخل نعش برجام را تشیع جنازه کردند ول این برجام نیمه جان آمریکا را در شورای امنیت دو بار شکست داد. توافق بین‌المللی قرار نیست روابط قدرت دنیا را به هم بزند آنها وجود دارد این تعدیلش می‌کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فارس

 

آیا این خبر مفید بود؟