دیدار نماینده سازمان ملل با آیت‌الله سیستانی در نجف اشرف

به گزارش رکنا ، «جنین هانس پلاسخارت» نماینده سازمان ملل در امور عراق که پیش از ظهر امروز وارد نجف اشرف شده بود، با آیت‌الله سیستانی مرجع شیعیان عراق دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

به نوشته وبگاه اخبار العراق، محور گفت‌و‌گوهای طرفین در این دیدار، برگزاری انتخابات زودهنگام و مبارزه با فساد و افزایش کارایی دولت و در ادامه ممانعت از دخالت‌های خارجی در امور داخلی عراق بود.

آیت‌الله سیستانی در بخش ابتدایی سخنان خود به مسأله انتخابات زودهنگام پارلمانی پرداخت و ضمن بیان لزوم شفافیت و عدالت در روند برگزاری انتخابات، خواستار مشارکت وسیع مردم شد.

این مرجع عالیقدر عراق، انتخابات را نه یک هدف، بلکه مسیری برای خروج از بحران‌های سیاسی و اقتصادی و امنیتی دانست.

لزوم مبارزه با فساد و افزایش کارایی نهادهای دولتی و حاکمیتی

وی در بخش دوم سخنان خود به لزوم مبارزه با فساد و افزایش کارایی نهادهای دولتی و حاکمیتی پرداخت. لزوم تحقق عدالت اجتماعی، مبارزه با فساد، تسلط بر گذرگاههای مرزی، بهبود کارایی نیروهای امنیتی، محاکمه تمامی کسانی که در جریان اعتراضات به مردم یا نیروهای امنیتی حمله کردند و جمع آوری سلاح‌های غیر قانونی از جمله نکاتی بود که در سخنان ایشان بیان شد.

آیت‌الله سیستانی در بخش سوم سخنان خود به لزوم حفظ حاکمیت عراق و ممانعت از دخالت‌های خارجی پرداخت و خواستار اتخاذ موضع واحد در قبال تلاش‌ها و توطئه‌هایی که به دنبال تجزیه و نا امنی عراق هستند، شد.

این اولین دیدار پلاسخارت با آیت‌الله سیستانی پس از شیوع کرونا است. آخرین سفر نماینده سازمان ملل به نجف اشرف در ۱۲ اکتبر ۲۰۱۹ انجام شده بود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟