عدم حمایت رئیس نیجری شورای امنیت از اقدام آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران

به گزارش رکنا ، رئیس نیجری دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل گفت که از این بیانیه که اقدام بیشتری درباره طرح آمریکا برای بازگردانی تحریم های سازمان ملل علیه ایران نمی‌توان انجام داد، حمایت می کند، چراکه هیچ اتفاق نظری میان ۱۵ عضو شورای امنیت وجود ندارد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا پیش از این در ۲۰ اوت گفته بود روندی سی روزه را برای بازگردانی تمام تحریم های بین المللی علیه ایران تحت عنوان اسنپ بک(مکانیسم بازگردانی سریع تحریم ها) را از طریق شکایت به شورا و متهم کردن ایران به نقض توافق هسته ای آغاز کرده است.

اما دایان تریانسیا دیجانی، سفیر اندونزی در سازمان ملل که رئیس دوره ای شورای امنیت در ماه اوت بود گفت که او در موقعیتی نیست که اقدام بیشتری انجام دهد چراکه ۱۳ عضو شورا مخالفت‌شان را اعلام کرده بودند.

ابدو اباری، سفیر نیجر در سازمان ملل بدون اعلام اقدامی مبنی بر ارائه پیش نویس قطعنامه ای تحت روند اسنپ بک برای تداوم لغو تحریم های ایران، اظهار کرد: ما از این تصمیم که ماه پیش از سوی رئیس شورای امنیت اعلام شد حمایت می‌کنیم.

پمپئو روز پنج شنبه در توییتر گفت که واشنگتن چنین قطعنامه ای را وتو خواهد کرد، اگرچه نشانه ای از این که آیا آمریکا خودش چنین متنی را ارائه خواهد داد یا نه، در اظهاراتش نبود. او افزود که تحت روند اسنپ بک، " اگر هیچ قطعنامه ای ارائه نشود، تحریم ها علیه ایران در ۲۰ سپتامبر بازخواهند گشت".

استدلال اعضای شورای امنیت درباره تحریم های ایران

۱۳ عضو شورای امنیت این طور استدلال می کنند که تلاش واشنگتن برای اعمال تحریم های سازمان ملل علیه ایران از آن جا که آمریکا از یک مکانیسم در توافق هسته ای استفاده می کند و در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شده، بی اثر است.

جمهوری دومنیکن تنها کشور در شورای امنیت است که با این اقدام آمریکا مخالفتی نداشته است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟