سیاست تحریم و فشار بر مردم ایران با شکست مواجه می‌شود

به گزارش رکنا ، علی ربیعی در ابتدای این نشست با تسلیت ایام سوگواری محرم اظهار کرد: ایام محرم هرساله فرصت بی‌نظیری برای درس‌آموزی از غنای فرهنگ حسینی است. درس‌های ماه محرم، واقعه کربلا برای ابنای بشر شمردنی نیست اما در این روزها که مردم ما در زیر فشار تحریم، تبعیض و ستم شقی‌ترین دولتمردان آمریکایی هستند، باید یکبار دیگر خاضعانه به پای مکتب سالار شهیدان بنشینیم و درس‌های ماه محرم را نه تنها برای خود، بلکه برای همه ملت‌های عالم بازخوانی کنیم.

وی افزود: بگذاریم همه زورگویان بدانند ملتی که حسین و محرم و عاشورا دارد، نه به ستمگری کرنش می‌کند و نه عزت را با خفت به معامله می‌گیرد. ملت امام حسین(ع) و آزادگی و ایستادگی و ایثار و نیز ملت امام حسن (ع) با صبر و صلح هم هستیم. البته غریب نیست که دشمنان ملت ما از شناخت این پیچیدگی‌ها مستاصل‌اند.

آمریکا چیز جدیدی برای تحریم در چنته ندارد

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه ستمگران را به حکمت‌های نهفته در سنت‌های الهی و سیاست ائمه و معصومین راهی نیست ،خاطرنشان کرد: ما اطمینان داریم که سیاست تحریم و فشار بر مردم ما بزودی با شکستی به یادماندنی مواجه خواهد شد و از امروز می‌توان نشانه‌های این شکست و درماندگی را در چهره رهبران رژیم آمریکا دید. تصادفی نیست که پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا ناکام ترین وزیر در تاریخ آن کشور شناخته شده و این نشان از شکست فشار حداکثری است.

سخنگوی دولت تاکید کرد :آمریکا باید بداند فشار حداکثری تجربه‌ای شکست خورده است و این مانور جدید هم هیچ چیز جدیدی برای ما نیست. رژیم آمریکا در تلاش است از ابزار شورای امنیت استفاده کند و تجارب نشان داده برای خروج از برجام از وجهات و حقوق بین الملی تهی بوده و فاقد مشروعیت در نزد افکار عمومی است.

وی با بیان اینکه رژیم آمریکا به طور مستقل نیز هرچه توان برای ابزار تحریم داشته؛ به کار بسته است و چیز جدید برای استفاده از آن در چنته ندارد، گفت:در نقطه تلاقی اراده ملی از یک سو و انزوای جهانی آمریکا از سویی دیگر، فشار حداکثری در حال تبدیل شدن فشار به خود آمریکا است. در طرف دیگر، ما در حال تولید و بهره‌برداری از فرصت‌های جدیدی در جامعه جهانی، توأم با ظرفیت‌سازی داخلی هستیم و با اتکا به این نقاط قوت بیش از هر زمان دیگری، به ناامیدی کامل دشمنان مردم نزدیک شده‌ایم.

برای دولت سال آخر به معنای پایان تلاش نیست

وی یاد آور شد : رییس جمهور نقشه راه اقتصادی یک سال باقی مانده به قرن جدید را با مردم در میان خواهند گذاشت که شامل برنامه ها و پروژه‌های مهم و اثرگذار در زندگی مردم است. این پیام روشنی است مبنی بر اینکه دولت با همه تنگناها و فشارها و محدودیتها، هیچگاه در رساندن کشورمان به جایگاهی که سزاوارش است، از پا نخواهد نشست و با درک سختی‌های تحمیل شده بر زندگی مردم، امیدوارانه به سوی آینده‌ای روشن‌تر برای مردم ایران حرکت خواهد کرد.

وی افزود :برای دولت سال آخر به معنای پایان تلاش نیست و با نگاه به فرصت‌ها و قوت‌ها و با اتکا به ظرفیت‌های بزرگ ملی، این نقشه راه را با جدیت تعقیب خواهد کرد. سال آخر نه یک پایان بلکه پایانه عزیمت به قرن جدید است.

وی همچنین با تشکر از همراهی مردم عزادار و همه کسانی که در آشتی دادن سیاست سلامت و مراسم سوگواری ایام محرم نقش آفرینی کردند، اظهارکرد :امسال ما شیوه‌ای از عزاداری را بنیان گذاشتیم که هم عزای حسینی زنده نگه داشته شد و هم سلامت عزاداران و تضادی بین اصل سلامت و عزاداری نداشتیم. امسال هیاتهای جمعیتی بزرگ، به طور کامل موازین بهداشتی را مراعات کردند و درخواست داریم که برخی از هیات و مراسم‌ها نیز تا پایان عزاداری‌ها بر حفظ موازین و رعایت نکات بهداشتی تاکید بورزند.امیداوریم تا پایان این ایام، سیاق رهبری به عنوان الگو راهنمای عمل عزاداران قرار گیرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد :پیش بینی این است که در فصل پاییز با توجه به فصل سرما و پیش بینی سازمان بهداشت جهانی نیم کره شمالی که بر فصل سرما وارد میشویم شیوع بیماری افزایش یابد، ما نمی توانیم کشور را تعطیل کنیم، اما باید کارهایی که تاثیری بر معیشت خانوار دارند به حداقل برسانیم. و موارد بهداشتی فردی استفاده از ماسک، کاهش تردد و شستشو را به حداکثر برسانیم.

دستور رئیس جمهور برای خرید واکسن کرونا از خارج از کشور

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه با توجه به درپیش‌رو بودن پاییز و احتمال شیوع آنفولانزا در کنار کرونا، دولت چه تمهیداتی برای تهیه واکسن این ویروس انجام داده تا با توزیع گسترده آن در مراکز بهداشتی شاهد کمبودها در این زمینه نباشیم و نیز آیا مذاکره‌ای با کشورهایی که از واکسن کرونا رونمایی کرده‌اند، انجام شده تا در صورت تایید سازمان بهداشت جهانی این واکسن در اختیار ما نیز قرار گیرد، اظهار کرد: ما در مورد شیوع آنفولانزا و تولید واکسن برای آن، خوشبختانه فرایند تولید را در کشور از ماه‌های گذشته آغاز کرده‌ایم و به پیشرفت‌های مناسبی رسیدیم تا محصول ایرانی واکسن آنفولانزا را با کیفیت جهانی به بازار برسانیم و شرکتهای دانش بنیان ما این کار را شروع کرده‌اند و امیدوارانه پیش می‌روند.

وی افزود: اما یک روندشناسی در وزارت بهداشت نشان می‌دهد که رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچون ماسک و دستکش در مورد کرونا، خود باعت شیوع کمتر آنفولانزا در پاییز و زمستان امسال می‌شود اما در هر حال تولیدات داخلی در این زمینه کفاف ما را نمی‌دهد و بر این اساس هفت میلیون واکسن آنفولانزا را هم سفارش داده‌ایم که به کشور وارد شود.

سخنگوی دولت با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت و کادر پزشکی کشور برای تولید واکسن کرونا در کشور اظهار کرد: در این زمینه هم برای تولید واکسن کرونا، سه مرکز مختلف تحت نظر وزارت بهداشت برای این مهم کار می‌کنند که روشهای هرکدام نیز متفاوت است که در زمینه به نتیجه رسیدن آن نیز برخی کارشناسان بهداشتی امیدوارانه صحبت می‌کنند.

ربیعی تاکید کرد: علاوه بر این تلاشها در داخل، برای خرید واکسن کرونا از خارج کشور هم رییس جمهوری دستور داده است که این کار با همکاری وزارت بهداشت و بانک مرکزی صورت بگیرد تا در صورت ارائه یک واکسن تاییدشده ما نیز سهم خود را از این بازار داشته باشیم و امیدواریم مشکلی هم در این زمینه به وجود نیاید.

مکانیزم ماشه یا به اصطلاح اسنپ بک، یک واژه جعلی است

وی در پاسخ به این پرسش که باتوجه به تهدید آمریکا در روزهای گذشته نسبت به عدم همراهی آنها را در مکانیسم ماشه ، درصورت همراهی اتحادیه اروپا با آمریکا واکنش ایران چه خواهد بود، گفت: مکانیزم ماشه یا به اصطلاح اسنپ بک، یک واژه جعلی است که ایالات متحده از روز اول سعی کرده آن را بر سر زبانها بیندازدکه نه در برجام نه در قطعنامه ۲۲۳۱ نیامده است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: آنچه ایالات متحده آمریکا به آن استناد می کند از اساس مبنای حقوقی ندارد؛ این کشور عضو برجام نیست که بخواهد از یکی از بندهای برجام استفاده کند. واشنگتن تفسیری بسیار ناشیانه، کودکانه و زورگویانه را از سر استیصال ارائه کرده است که تقریبا هیچ کشوری آن را نپذیرفته است. بعد از درخواست توزیع «اطلاعیه» از سوی آمریکا، تمامی دیگر اعضای دائم شورای امنیت، به علاوه آلمان و قریب به اتفاق اعضای غیر دائم، اظهار کردند که آمریکا اساسا چنین حقی ندارد که حال بخواهیم در مورد مبانی حقوقی آن بحث کنیم.

ربیعی تصریح کرد: اما تصمیم گیری در مورد پاسخ جمهوری اسلامی ایران به هرگونه نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام، بر مبنای مصوبه مجلس شورای اسلامی، بر عهده شورای عالی امنیت ملی است. حق مجلس شورای اسلامی، هماهنگ با سیاست کلی و منسجم نظام متخذه در شورایعالی امنیت ملی، در بررسی همه گزینه های متناسب، همچنان محفوظ است. دولت نیز در تعاملی نزدیک با مجلس شورای اسلامی، به رایزنی با نمایندگان مجلس و شنیدن مباحث و طرح های پیشنهادی آنها در خصوص تحولات سیاست خارجی ادامه خواهد داد.

جزئیاتی از نقشه راه اقتصادی دولت

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره جزئیات نقشه راه اقتصادی به عنوان سیاست‌های مدیریت اقتصاد کلان برای سال هشتم فعالیت دولت، تاکید کرد: برای تدوین نقشه راه از سال آخر دولت ابتدا یک روندشناسی از تحولات داخلی و خارجی تاثیرگذار بر حوزه اقتصاد صورت گرفت. محیط سیاسی،‌امنیتی و اقتصادی جهان آشوب زده تر و متلاطم تر از سالهای اخیر شده است لذا با نگاهی به تهدیدهای خشن آمریکا بر اساس فرصت ها و قوت ها داخلی نقشه راهی برای ورود به سال آخر دولت و قرن جدید تدوین شد.

وی یادآور شد: بر اساس تحلیل این روند در سالهای ۹۲ تا ۹۶ وضعیتی با ثبات داشتیم که متوسط نرخ رشد اقتصادی ۶.۴ را تجربه کرده و نرخ تورم نیز حدود ۱۰ درصد و اشتغالزایی نیز در حد قابل قبولی بود.

ربیعی در ادامه گفت : یکی از موارد مهم نقشه راه اقتصادی پیشگیری از تکانه ها و فشارهای اقتصادی ناشی از کسری بودجه به اقتصاد و زندگی مردم خواهد بود بنابراین تامین منابع جایگزین درآمد نفتی برای جبران کسری بودجه بدون پول پرقدرت بانک مرکزی در نقشه راه طراحی شده و امید داریم با اجرای این بخش بتوانیم سال آخر دولت را با مهار و کاهش تورم پشت سربگذاریم.

سخنگوی دولت ادامه داد: همچنین در قالب توسعه سرمایه گذاری در کشور دولت تمام تلاش خود را برای اتمام پروژه های نیمه تمام دولتی و نیمه تمام خصوصی در حوزه های نفت، گاز ، ارتباطات، راه آهن، جاده فرودگاه و فن آوری های نوین کشاورزی صنعت و معدن با هزاران میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام می شود.

ربیعی یادآور شد: به طور مثال در حوزه صنعت ۱۷۱ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده که به اشتغال بیش از ۴۱ هزار نفر خواهد انجامید.همچنین دولت برنامه های مشخصی در حوزه مسکن طراحی کرده که به طور نمونه می توان به تامین ۴۰۰ هزار واحد مسکن ذیل طرح اقدام ملی و دویست هزار در قالب تفاهم نامه های دستگاهی اشاره کرد.

وی اظهار کرد: یکی دیگر از محورهای نقشه راه مباحث پولی و مالی است. متاسفانه یکی از بیماری های اقتصاد ایران افزایش نقدینگی به طور متوسط بیش از ۲۰ درصد در سال بوده است. با این وصف امسال تاکنون پایه پولی به میزان ۴ درصد و نقدینگی ۷ درصد رشد داشته است. در این راستا نقشه راه ، برنامه کنترل نقدینگی و جهت گیری آن به سمت سیاست های توسعه اعتبارات بانکی به نفع تولید را طراحی کرده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه یکی از آسیب های جدی ما بحث واردات غیرضرور و قاچاق بود، گفت: با هدف مدیریت تجارت و توسعه صادرات غیر نقتی و بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد و سیاست های لازم برای مدیریت واردات و کنترل قاچاق کالا و همچنین توسعه صادرات با کشورهای هدف و همسایه طراحی شده است.

ربیعی ادامه داد: همچنین یکی دیگر از محورها رونق بازار سرمایه و ایجاد ثبات و استفاده از پتانسیل این بازار به نفع تامین مالی در راستای تولید بوده است. دولت بر این واقف است که تکانه ها و فشارهای اقتصادی ناشی از کرونا فشار اصلی را برطبقات مزدبگیر، بازنشسته، افراد فاقد شغل یا افرادی که مشاغل خود را از دست داده اند وارد می کند. بنابراین نقشه راه ضمن دارا بودن برنامه توسعه و اصلاحات ساختاری با برنامه حمایت معیشتی از مردم توامان می باشد.

وی افزود: تداوم برنامه اعطای یارانه نقدی و معیشتی، استمرار تلاش برای افزایش دریافتی ها و همسان سازی حقوق بازنشستگان، اعطای کارت های خرید و کارت های اعتباری،‌توسعه مسکن حمایتی برای گروههای هدف، تقویت بیمه بیکاری کرونا و تداوم آزادسازی سهام عدالت از مهمترین این اقدام ها بوده است.

تحریم ها تنها می تواند در دنیای خیالی وزیر امور خارجه آمریکا بازگردد

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره واکنش ایران به اجرایی شدن اقدام آمریکا برای بازگشت تحریم‌های گذشته و پیامدهای آن اظهار کرد: بعد از دوبار شکست فضاحت بار آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل، تحریم ها تنها می تواند در دنیای خیالی وزیر امور خارجه آمریکا بازگردد. البته رژیم سرکش آمریکا ثابت کرده که این شکست ها نمی تواند به خیالات این رژیم خاتمه دهد. تهدید با جار و جنجال هرگز نتوانسته جایگزین حقوق و مقررات بین المللی شود و پافشاری آمریکا هم نخواهد توانست این واقعیت را تغییر بدهد. "نه" ی بلند ملت های جهان در سازمان ملل متحد برای فهماندن این حقیقت به آمریکای زورگو کافی بود که بعد از پایان آن سی روز دروغین، هیچ اتفاق تازه ای نخواهد افتاد.

ربیعی تاکید کرد: البته ما رفتار همه کشورها را زیر نظر داریم و هرگونه پیروی از این قانون شکنی یکجانبه را به منزله سرپیچی از آشکارترین اجماع جامعه جهانی حول قوانین بین المللی در نظر خواهیم گرفت و در صورت لزوم، بطور متناسب نیز پاسخ خواهیم داد.

وی در پاسخ به این پرسش که دولت در مورد پیگیری‌های حقوقی لازم برای آزادسازی وجوه ایران در خارج از کشور که بالغ بر ۱.۷ میلیارد دلار است چه اقداماتی انجام داده، تاکید کرد: آمریکا طی سالهای اخیر از روش های مختلفی برای توقیف ۱.۷ میلیارد دلاری که به صورت اوراق ارزی نزد موسسه "کلیراستریم" لوکزامبورگ است، استفاده کرده که خوشبختانه در هیچ موردی موفق نبوده و شکست خورده است.

سخنگوی دولت یادآور شد: دولت از تمام توان خود برای اقدام تازه امریکا و شکایت آنها استفاده خواهد کرد. در این زمینه بانک مرکزی با همکاری مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری، اقدامات حقوقی لازم را انجام داده اند و هر لحظه در جریان آن هستند. وی ادامه داد: طبق قاعده بین المللی دارایی های بانک مرکزی از دولت مستقل است و دارای مصونیت قضایی اموال و دارایی هاست و بر همین اساس تلاش های آمریکا به نتیجه نرسیده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟