اطراف روستای ملار وقف شده است / کوه و جنگل مالکیت شخصی ندارند

به گزارش رکنا، ذبیح‌الله خدائیان در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با این‌که آیا برای سایر قله‌ها و کوه‌ها نیز باید اسناد مالکیت ملی صادر شود یا نه؟ گفت: به موجب قانون ساماندهی، تهیه نقشه اراضی استاندارد روستایی و هم‌چنین تفکیک و تایید نقشه‌ها برعهده بنیاد مسکن است و ما براساس تاییدی که بنیاد انجام می‌دهد نسبت به صدور سند مالکیت برای روستائیان اقدام می‌کنیم.

وی افزود: صدور این اسناد موجب ماندگاری روستائیان در روستاها می‌شود، من اعتقادم این است که امضای تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن موجب می‌شود زندگی در روستاها رونق بگیرد و زمینی که دارند تبدیل به سرمایه‌ای می‌شود که می‌توانند از آن بهره‌برداری کنند.

خدائیان با بیان این‌که وقف شرایط و مقررات خاص خودش را دارد، گفت: اگر در روستایی زمین وقفی هم وجود دارد قرارداد اجاره بین سازمان اوقاف و شخص بهره‌بردار منعقد می‌شود و بر اساس آن قرارداد ما هم اقدام به صدور سند مالکیت می‌کنیم.

وی با اشاره به موضوع وقف کوه‌ها گفت: کوه و جنگل مالکیت شخصی ندارند که وقف شوند و این‌که بگوییم دماوند، دنا و سبلان وقف شد چون اصلا در اختیار شخص نبودند امکان وقفشان وجود ندارد و چیزی وقف می‌شود که قبلا تحت تملک شخص بوده است اما کوه‌ها امکان وقفشان وجود ندارد.

 کوه و جنگل مالکیت شخصی ندارند

خدائیان در ارتباط با گفته‌های مبنی بر این‌که یک یال از کوه دماوند وقف شده است نیز گفت: این‌طور نبوده است، بلکه با فاصله‌ای از قله دماوند، قسمت زیادی در اطراف روستای ملار که روستائیان حق چرا داشتند وقف شده است و فاصله زیادی نیز با کوه دماوند دارد و قسمتی است که قابل تملک بوده است، پس این قسمت وقف شده است و سندش به نام اوقاف صادر شده است.

وی ادامه داد: ما گروهی را متشکل از اداره اوقاف، سازمان ثبت و سازمان جنگل‌ها تشکیل دادیم و در آن قسمت نیز مشکلی وجود ندارد و اگر اختلافی هم باشد بین سازمان جنگل‌ها و اداره اوقاف توافق صورت می‌گیرد و ما براساس آن اقدام به صدور سند مالکیت می‌کنیم.

خدائیان در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با حواشی ایجاد شده در فضای مجازی مبنی بر وقفی اعلام کردن مراتع و کوه‌های دیگری از سمت سازمان ثبت اسناد، گفت: به عنوان مثال مراتع اطراف دماوند منطقه وسیعی است و همکاران ما که برای نقشه‌برداری رفته بودند اعلام کردند که در آن مناطق قطعه‌بندی‌هایی صورت گرفته است و امکان تصرف این مراتع در آینده توسط افراد سودجو وجود دارد و ما به سازمان جنگل‌ها اعلام کردیم نقشه اراضی ملی را به ما اعلام کنند تا هرچه سریع‌تر اقدام به صدور سند برای قسمت‌هایی که فاقد سند مالکیت است کنیم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟