بذرپاش: کار سیاسی در دیوان نمی‌کنم/ ذره‌ای از حفظ بیت المال کوتاه نمی‌آیم

به گزارش رکنا ، مهرداد بذرپاش در مراسم تودیع و معارفه رئیس دیوان محاسبات کشور که امروز- دوشنبه - با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: دیوان محاسبات اصلی ترین نهاد نظارت مالی کشور است و کسی حق ندارد خدشه‌ای به آن وارد کند.

وی بیان کرد: دیوان محاسبات ده‌ها سال قدمت دارد و با کمترین خطا وبیشترین کارایی فعالیت کرده است.

رئیس دیوان محاسبات کشور با تأکید بر اینکه دیوان محاسبات برخط برای حسابرسی عملکرد اهمیت زیادی دارد، گفت: حسابرسی عملکرد، اصلی ترین کاری است که باید دنبال کنیم اما متاسفانه طی سال‌های گذشته دولت بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد را مورد توجه قرار نداده است و در این شرایط توقعی نشدنی است که بخواهیم حسابرسی مبتنی بر عملکرد داشته باشیم اما حتماً راه‌های میانبری برای عملیاتی کردن حسابرسی مبتنی بر عملکرد وجود دارد.

بذرپاش با اشاره به اینکه متاسفانه شاهد محافظه کاری عمده‌ای در میان مدیران کشور هستیم گفت: معمولاً مدیرانی که کار نمی‌کنند پاسخگو نیستند و معمولاً سراغ مدیرانی می‌رویم که کار می‌کنند و به همین دلیل همیشه مدیران خوب کسانی هستند که کار نمی‌کنند.

اصلی‌ترین کار دیوان محاسبات چیست؟

وی افزود: پاسداری از بیت المال اصلی‌ترین کار دیوان محاسبات است و بنده در دیوان محاسبات کار سیاسی نخواهم کرد چون باید از جیب بیت المال محافظت کنیم.

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: از زمان انتخاب بنده به عنوان رئیس دیوان محاسبات کشور کلکسیونی از حرف‌ها و صحبت‌ها پیش آمد که برخی دلسوز بودند؛ از همه این حرف‌ها گذشتم و با خدای خود عهد می بندم که ذره‌ای از حفظ بیت المال کوتاه نیایم.

وی با اشاره به اینکه دیوان محاسبات نهادی است که برای نظارت مردم بر وضعیت مالی کشور ایجاد شده است، اظهار داشت: ما باید پاسداری از بیت المال را سرلوحه کار خود قرار دهیم و نظارت مردمی را گسترده خواهیم کرد.

رئیس دیوان محاسبات کشور ادامه داد: بنده معتقدم دیوان محاسبات باید عملکرد مدیران و مسئولان را هم محاسبه کند یعنی باید کار نکردن ها هم مورد توجه قرار گیرد که این به معنای حسابرسی عملکرد است.

برای عبور از تحریم ها باید چه کرد؟

بذرپاش با تاکید بر اینکه احتکار قدرت به اندازه احتکار کالا باید مورد حسابرسی قرار گیرد، تصریح کرد: برای عبور از تحریم ها مدیران باید روش های صحیحی را به کار گیرند و باید نترسند و تصمیم گیری کنند.

وی تاکید کرد: ما دیوان محاسبات را بر خط خواهیم کرد و این یکی از سیاست های اصلی ماست و به دنبال آن هستیم ساختار و تشکیل دیوان محاسبات را به روز رسانی کنیم.

رئیس دیوان محاسبات کشور با اشاره به اینکه گزارش تفریغ بودجه باید تغییرات اساسی کند، گفت: بسیاری از پرونده هایی که تشکیل می شود به دلیل تاخیر در ارائه گزارش تفریغ بودجه است.

بذرپاش تاکید کرد: دیوان محاسبات متشکل از نیروهای متخصص و فعال بسیار زیادی است و ما در دیوان محاسبات با کسی سیاسی برخورد نمی کنیم و هدف ما حفاظت و نظارت بر اموال بیت المال کشور است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟