هجمه‌ها به شورای نگهبان از سر نادانی است / نظر مجلس درباره رد یا تایید اعتبارنامه ها برای ما محترم است

به گزارش رکنا ، سخنگوی شورای نگهبان گفت: برخی از این هجمه‌ها از سر کینه‌توزی است و برخی از نادانی؛ شورای نگهبان همان شورای نگهبان 88 است و از قانون پاسداری می‌کند.

در این نشست خبری که به دلیل شرایط کرونا و تمهیدات بهداشتی همزمان به صورت آنلاین و حضوری برگزار شده است، عباسعلی کدخدایی ضمن اعلام آخرین نظرات شورای نگهبان درباره مصوبات دولت و مجلس، به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.

عباسعلی کدخدایی در نشست خبری امروز با اصحاب رسانه که صبح امروز (شنبه) 21 تیرماه در آستانه چهلمین سالروز تاسیس شورای نگهبان برگزار شد، گفت: هنوز از مجلس یازدهم مصوبه‌ای دریافت نکردیم و همه مصوبات امروز مربوط به مجلس دهم است.

وی با اشاره به سالروز تاسیس شورای نگهبان گفت: ما در طول ۴۰ سال گذشته ۳۳۴۶ مصوبه را از سوی مجلس در ادوار مختلف دریافت کردیم اما در مورد آن‌ها ۴۸۰۰ بار اظهارنظر شده است. از این تعداد ۲۲۱۴، لایحه بوده و ۱۱۳۲ طرح بوده است و یک دهم از مصوبات با ایراد مواجه شده است. در واقع ۲۹۸۳ مصوبه مورد تایید شورای نگهبان واقع شده است و ۳۶۳ مصوبه مغایرتش با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شده است. ۵۰۲ اساسنامه از هیات وزیران ارسال شده که ۴۵۸ اساسنامه تایید شد و به ۳۸ اساسنامه ایراد وارد شده است.

وی افزود: ۱۰۸۱ نامه دیوان عدالت اداری برای فقها اعلام شده که از این تعداد ۱۸۱ نامه های دیوان خلاف موازین شرع شناخته شده است. همچنین تعداد ۷۱ اصل را تفسیر کردیم که مواردی که درخواست تفسیر شده ۱۶۳ مورد بوده است.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: در حوزه انتخابات نیز باید بگویم در مورد انتخابات ریاست جمهوری، ۱۲ انتخاب سراسری داشتیم و در مجلس ۱۱ انتخابات سراسری و برای خبرگان ۵ انتخابات سراسری داشتیم اما در مجلس و خبرگان انتخابات میاندوره‌ای متعدد داشتیم که ۲۹ انتخابات سراسری هست لیکن انتخابات میان دوره ای هم به ان اضافه می شود.

نظر مجلس درباره رد یا تایید اعتبارنامه ها برای ما محترم است

کدخدایی درباره رد اعتبارنامه برخی نمایندگان و هجمه‌ها درباره اعتبارنامه منتخبان مجلس گفت: برخی از این هجمه‌ها از سر کینه‌توزی است و برخی از نادانی؛ شورای نگهبان همان شورای نگهبان 88 است و از قانون پاسداری می‌کند.

وی ادامه داد: ما بر اساس اسناد متقن اعلام نظر می‌کنیم رد یا تایید اعتبارنامه ها مربوط به آیین نامه داخلی مجلس است بنابراین. نظر مجلس درباره رد یا تائید اعتبارنامه‌ها برای ما هم محترم است

وی تاکید کرد: من به برخی از نمایندگان در جلسه هیئت مرکزی رای منفی و مخالف دادم اما با این حال ساختار می گوید رای هیئت مرکزی ملاک است.

قائم مقام شورای نگهبان با بیان اینکه همه آرای شورای نگهبان مورد احترام خود من است، اظهار داشت: دوستان باید ملاحظات دیگر را داشته باشند و از شایعات پرهیز و اخبار را بررسی کنند و ببینند چه کسی خبر را می‌دهد و بعد اعلام نظر کنند. لازم نیست فرافکنی و به شورای نگهبان هجمه کنند.

کدخدایی همچنین درباره زمان برگزاری انتخابات افرادی که از مجلس یازدهم جا مانده‌اند، گفت: ما دو مرحله انتخابات داریم که یکی از آنها شامل مرحله دوم می‌شود و افرادی را مشمول می‌شود که حدنصاب لازم را برای ورود به مجلس نداشتند که این انتخابات اگر مشکلی پیش نیاید شهریور ماه سال جاری برگزار می‌شود.

وی یادآور شد: انتخابات میاندوره‌ای برای افرادی برگزار می‌شود که یا فوت شده‌اند یا به هر دلیلی از مجلس بازمی‌مانند به همین جهت انتخابات با انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود.

وی درپاسخ به سوالی درخصوص این‌که گزارشگر حقوق بشر سازمان بین الملل در گزارشی ترور سردار سلیمانی را خلاف قوانین بین‌المللی عنوان کرد، گفت: من سخنگوی وزارت خارجه نیستم ولی تا جایی که می‌دانم پیگیری‌های حقوقی صورت گرفته که بخشی از آن اعلام شده است؛ اگرچه این گزارش دیر و حداقلی است اما اعلام آن که یک اقدام خلاف قوانین بین‌الملل از مرجع رسمی است این قابل توجه است و دوستان وزارت خارجه پیگیر هستند.

سخنگوی شورای نگهبان درباره وضعیت قانون انتخابات نیز، گفت: هم اکنون کمیسون شوراهای مجلس شورای اسلامی مسئولیت اصلاح این قانون را بر عهده گرفته و با کمک دوستان ما در شورای نگهبان این قانون در حال اصلاح است و به زودی به شورای نگهبان ارسال می شود.

ارزیابی عملکرد شورای نگهبان طی ۴۰ سال گذشته

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی عمکرد شورای نگهبان طی ۴۰ سال گذشته،افزود: عملکرد شورا توسط مردم باید مورد ارزیابی قرار گیرد اما واقعیت این است که اساس شورای نگهبان به عنوان یه نهاد ضروری با تشخیص به موقع موسسین آن انجام گرفت.

وی افزود: همچنین فراز و نشیب های ۴۰ سال اخیر در کشور نشان می دهد که بود و نبود شورای نگهبان چه تاثیری در سرنوشت کشور داشته است.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه هر نهاد مجموعه ای از انسان‌ها است، تاکید کرد: تغییرات در هر نهادی می تواند مطلوب باشد و ما هم به عنوان شورای نگهبان باید با عنایت به اقتضائات زمان، تغییرات ذائقه ای داشته باشیم.

کدخدایی درباره اینکه فعالیت های برخی از شخصیت ها شائبه تبلغاتی دارد، تاکید کرد: تبلیغات برای انتخابات به جز در مدت تعیین شده ممنوع است و هر فعالیتی که مصداق تبلیغات باشد مستلزم ورود شورای نگهبان است. با این حال فعالیت های فعلی عرفا، تبلیغات تلقی نمی شود.

وی درباره وظیفه شورای نگهبان در قبال انتخابات شوراها، گفت: اصل ۹۹ قانون اساسی هیچ وظیفه ای را در این باره به شورای نگهبان محول نکرده اما برخی اصرار دارند که شورای نگهبان تایید صلاحیت انتخابات شوراها را نیز بر عهده بگیرد. با این‌حال باید ببینیم که مجلس جدید درباره این موضوع چگونه عمل می کند و چه مسیری را طی می کند.

شایعات رایزنی احمدی نژاد با شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا کسی که قبلا رد صلاحیت شده ممکن است برای انتخابات جدید تایید صلاحیت شود؟گفت: نمی توانیم پیشاپیش بگوییم که صلاحیت چه کسی تایید یا رد می شود و امکان بررسی برای هر پرونده ای وجود دارد و نظر شورا نیز پس از بررسی هر پرونده اعلام می شود.

کدخدایی درباره شایعات رایزنی احمدی نژاد با شورای نگهبان اظهار داشت: هیچ‌گونه رایزنی از سوی هیچ‌کس به عمل نیامده و همه شایعات حول این موضوع تکذیب می شود.

وی درباره اینکه آیا امکان پخش مستقیم مشروح مذاکرات شورای نگهبان در موضوع بررسی صلاحیت کاندیداها وجود دارد یا خیر؟، گفت: طبق قانون اطلاع رسانی درباره نتیجه بررسی صلاحیت ها باید به خود کاندیداها اعلام شود و این رویه کاملا منطقی است زیرا ممکن است افراد مشکلاتی داشته باشند و کسی از آن باخبر نباشد و در نتیجه اعلام نظر شورا به صورت علنی زمینه هتک حرمت او و خانواده او را فراهم کند که این خلاف شرع، قانون و اخلاق است.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: هیچ منعی برای پخش مشروح مذاکرات شورا در موضوع تصویب قوانین وجود ندارد اما در موضوع تایید صلاحیت ها بعید است که چنین امکانی فراهم شود.

اعلام نظر درباره برخی پرونده ها پس از انتخابات

کدخدایی درباره اعلام نظر درباره برخی پرونده ها که پس از انتخابات صورت گرفت، گفت: درباره یکی دو نفر از منتخبان پس از ورود آنها به مجلس گزارش‌هایی به دستمان رسید که صلاحیت آنها را مخدوش می کرد.اما چون نمی توانستیم به پرونده ها ورود کنیم گزارش‌ها را به مجلس اعلام کردیم تا در تایید اعتبارنامه ها از این گزارش‌ها استفاده شود. در واقع وظیفه شورا در این مرحله تنها اعلام این گزارش‌ها به مجلس بود.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین درباره وضعیت اساسنامه کمیته ملی المپیک، اظهار داشت: این لایحه با ایرادات قانون اساسی و شرع مواجه و به دولت بازگردانده شد. با اصلاح این ایرادات، اساسنامه کمیته ملی المپیک به تصویب نهایی شورای نگهبان خواهد رسید.

کدخدایی در پاسخ به سوالی در رابطه با فیلترینگ اینستاگرام گفت: تا امروز مطلبی در این باره به اطلاع شورای نگهبان نرسیده و اگر چنانچه مصوبه ای در این باره به دست ما برسد اعلام نظر خواهیم کرد.

وی درباره سند ۲۵ ساله بین ایران و چین نیز گفت: همه موافقتنامه‌ها و قراردادهای بین‌المللی باید در مجلس و شورای نگهبان بررسی شود و درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین هم همین اتفاق خواهد افتاد.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: دولت تا امروز درباره این موضوع به موقع اطلاع رسانی و اعلام کرده است که هر زمان این توافق به نتیجه برسد حتما به مجلس ارائه خواهد شد.

کدخدایی با بیان اینکه اصل قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین خوب بود و باید از آن حمایت کنیم،تصریح کرد: موضع دشمنان نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی راه خود را درست رفته است.

وی در خصوص مسائل مطرح شده از سوی زاکانی پیرامون بررسی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون گفت: آنچه من گفته‌ام این است که طبیعتاً اگر اسناد جدیدی دستمان برسد، ما هم بر اساس اسناد جدید اعلام نظر می‌کنیم و چیزی غیر از این نبوده است.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص مسائل مطرح شده پیرامون تائید صلاحیت کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه‌سرا، گفت: این مسئله به گزارش‌هایی برمی‌گردد که پس از تائید صلاحیت، به دست شورای نگهبان رسیده است که ما به مجلس اعلام کردیم و قرار شد مجلس در مراحل بعدی این موضوعات را بررسی کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟