دادگاه متهمان قتل جمال خاشقچی در ترکیه آغاز شد

به گزارش رکنا، خبرگزاری فرانسه از آغاز دادگاه متهمان قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی که در کنسولگری عربستان در استانبول به طرز فجیعی کشته شد خبر داده است.

براساس این گزارش، دادگاه ترکیه 20 مقام یا تبعه سعودی را در این زمینه مورد اتهام قرار داده است که دادگاه این افراد از امروز جمعه آغاز شده است.

عربستان سعودی از استرداد این افراد به ترکیه خودداری کرده است.

براساس گزارش الجزیره، از آن‌جایی که دولت سعودی تا کنون به درخواست ترکیه برای تسلیم متهمان پاسخی نداده، دادگاه مجبور به برگزاری غیابی جلسه محاکمه گرفته است.

«خدیجه چنگیز» همسر جمال خاشقچی با اشاره به آغاز این دادگاه ابراز امیدواری کرده است که برگزاری این دادگاه ابعاد بیشتری از نحوه قتل خاشقچی، دلایل و عوامل پشت پرده این ترور فاش کند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرده که این دادگاه محل دفن قطعات جسد وی را هویدا کند.

دادستانی ترکیه پیش از این در ماه مارس کیفرخواست «احمد الاسیری» معاون دستگاه اطلاعات عربستان سعودی و «سعود القحطانی» مشاور کاخ پادشاهی سعودی را به اتهام قتل خاشقچی صادر کرده بود.

سعود القحطانی ظاهرا از سمت خود برکنار شده است هرچند که بسیاری از تحلیلگران برکناری وی را نمایشی و سرپوشی برای پنهان ماندن مشارکت محمد بن سلمان در ترور این روزنامه نگار سعودی میدانند.

جمال خاشقچی، ستون‌نویس روزنامه آمریکایی واشنگتن پست بود که در سال‌های پایانی عمرش در آمریکا سکونت داشت. وی در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ به دست یک تیم امنیتی سعودی در داخل کنسولگری عربستان در استانبول به طرز فجیعی کشته شد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟