اعتراضات ضد نژاد پرستی در آمریکا روند انتقالی از غرب را تشدید کرده است

به گزارش رکنا ، محمدجواد ظریف در دومین سفر بین المللی پس از فروکش کردن نسبی شیوع کرونا، با مولود چاووش اوغلو همتای ترکیه‌ای دیدار و درباره روابط دوجانبه، تحولات جهانی و منطقه‌ای گفتگو خواهد کرد.

پیشتر سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: ظریف پس از ترکیه، عازم روسیه خواهد شد.

مصاحبه با وزیر امورخارجه کشورمان در بدو ورود به ترکیه

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: دنیای کنونی در یک زمان انتقالی به سر می‌برد و این انتقال که از سی سال قبل آغاز شده به سمت پسا غربی شدن می‌رود.

محمد جواد ظریف در بدو ورود به فرودگاه استانبول گفت: تحولاتی که از گذشته هم آغاز شده بیانگر این است که همه این تحولات نه به سمت غرب می‌رود و نه غرب نقش محور در همه تحولات ایفا می‌کند.

وزیرامورخارجه کشورمان با اشاره به شرایط اخیر کرونا و اعتراضات ضد نژاد پرستی در آمریکا افزود: این تحولات یک انقلاب جدید نیست بلکه روند انتقالی از غرب را تشدید کرده است.

وی گفت: هم اکنون همه کنشگران در دنیا در حال طراحی و محاسبه سمت و سوی جریانات هستند چرا که محاسبه غلط و طراحی اشتباه می‌تواند خطرات جدی و طراحی صحیح بر اساس محاسبه درست می‌تواند کشور‌ها را جلو بیندازد.

ظریف در ادامه با بیان اینکه تقویت روابط با همسایگان از سیاست‌های اصلی جمهوری اسلامی ایران است گفت: بعد از سفر به سوریه در شرایط کرونا، تصمیم گرفتیم سفر به ترکیه و دیگر همسایگان از جمله روسیه در اولویت باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به روابط خوب و تنگاتنگ ایران و ترکیه در زمینه‌های مختلف افزود: این روابط نیاز به مشورت‌های مستمر دارد که به علت شیوع کرونا به تاخیر افتاده بود هر چند ارتباطات در سطح سران و وزرا از طریق تلفن ادامه داشت.

باید در شرایط پساکرونا مشورت‌ها را از سر بگیریم

وی گفت: ضروری دیدیم که در شرایط نسبی پسا کرونا و برای تقویت روابط در زمینه‌های اقتصادی، انرژی و مسائل منطقه‌ای که دو کشور در آن نقش به سزایی دارند ملاقات و مشورت‌ها را از سر بگیریم.

ظریف تصریح کرد: ایران و ترکیه نقش بسیار مهمی در سوریه در چارچوب آستانه داشته و دارند. همینطور تحولات دیگری هم در منطقه خلیج فارس، هم در آفریقا در لیبی اتفاق افتاده که نیاز هست ما با دوستان ترکیه ی مان با هم گفتگو داشته باشیم.

وی با اشاره به نقش خطرناک آمریکا در داخل و خارج از شورای امنیت و تهدید آمریکا علیه ناوبری و کشتیرانی بین المللی بر لزوم همکاری‌های منطقه‌ای و مشورت مقامات دو کشور ایران و ترکیه در رویارویی با این تهدید‌ها تاکید کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟