به گزارش رکنا، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با حضور در یوم‌الله ۲۲ بهمن در جمع خبرنگاران گفت: ابتدا بنده ۲۲ بهمن را به همه مردم و مسلمانان جهان تبریک عرض می کنم؛ ۲۲ بهمن روزی است که اراده مردم نظام جمهوری اسلامی راپی ریزی کرد.

وی افزود: با وجود اینکه دشمنان در صدد ضربه زدن به ملت ایران بودند اما خوشبختانه این ملت با پشتیبانی های مردم و تبعیت از رهبر انقلاب کشتی انقلاب را به پیش بردند و ما امروز شاهد چهل و یکمین جشن پیروزی انقلاب هستیم .

کدخدایی با اشاره به پایان بررسی صلاحیت ها و اعتراض ها نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی بیان داشت :نتایج بررسی صلاحیت ها کم کم آماده شده و امروز به تدریج به وزارت کشور اعلام خواهد شد تا از طریق فرمانداری ها در اختیار داوطلبین محترم قرار گیرد.

وی ادامه داد: امیدواریم ان‌شاء‌الله با اقداماتی که صورت گرفته انتخابات خوبی را پیش رو داشته باشیم .

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درباره حضور همه مردم در انتخابات فارغ از گرایش و نگاه سیاسی گفت: امیدواریم حضوری پرشور و حداکثری را در انتخابات شاهد باشیم و مردم را در دوم اسفند در پای صندوق رای مشاهده کنیم.

کدخدایی در ادامه با اشاره به اظهار نظر برخی مبنی بر تحریم انتخابات گفت بیان داشت: گروه هایی که در واقع متعلق به مردم و نظام باشند از این صحبت‌ها نخواهند کرد؛ خوشبختانه ما هم از جهت بررسی صلاحیت ها این اطمینان را به مردم می‌دهیم و قبلا هم اعلام کردیم که بررسی صلاحیت ها به صورت دقیق و بر اساس مستندات بوده است. همچنین تعداد داوطلبانی که صلاحیتشان تایید شده از همه گروه ها و جناح های سیاسی هستند که می توانند در انتخابات حضور داشته باشند.

وی تاکید کرد: ما صحبت هایی از جمله تحریم انتخابات را معطوف به دشمنان می دانیم لذا هر کسی که دوستدار انقلاب اسلامی است انشالله در دوم اسفند پای صندوق های رای حاضر خواهند شد .

کدخدایی در ادامه با اشاره به تعداد افرادی که صلاحیت شان در انتخابات مجلس تایید شده است گفت: تاکنون بیش از ۷ هزار و ۱۰۰ نفر صلاحیتشان تایید شده است که انشاالله امروز این نتایج در اختیار فرمانداری ها قرار خواهد گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه با اشاره به ساز و کار شورای نگهبان مبنی بر اعمال قانون شفافیت تبلیغات نامزدها در انتخابات بیان داشت: این قانون به تازگی ابلاغ شده و امیدواریم موارد اجرایی آن از سوی وزارت کشور انجام شود طبیعتا ما هم نظارت خود را در همه مواردی که در قانون ذکر شده ، اعمال خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گویا دولت لایحه‌ای را درباره رفراندوم تهیه کرده و قصد دارد آن را به مجلس ارسال کند ، گفت : هر اقدامی که از مسیر قانون خود انجام شود شورای نگهبان با آن مخالفتی نخواهد داشت و اگر در مسیر قانون و بر اساس قانون باشد طبیعتا ما هم وظایف قانونی خودمان را انجام خواهیم داد.

کدخدایی در ادامه با اشاره به تبلیغات زودهنگام برخی از شخصیت‌ها و برخورد شورای نگهبان با این موارد، تصریح کرد: اگر نوع این تبلیغات تبلیغات زودهنگام باشد و در واقع مصداق تبلیغات زودهنگام باشد طبیعتاً دستگاه‌های مختلف وظیفه دارند این موضوع را گزارش و پیگیری کنند لذا اگر ما هم به این نتیجه برسیم قطعاً برخورد خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه تاکنون صلاحیت ۵۰ درصد از افراد در انتخابات تایید شده است گفت: تایید صلاحیت شدگان از تمامی گروه ها و جناح سیاسی هستند .

کدخدای بیان داشت: در این دوره از انتخابات ۷۵ نفر است نمایندگان فعلی رد صلاحیت شدند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر نظارت استصوابی وجود دارد چرا در دوره نمایندگی به عملکرد این ۷۵ نفر رسیدگی نشد ،گفت : همانطور که میدانید نظارت بر عملکرد نمایندگان بر عهده خود مجلس است و طبیعتا باید از آن طریق اقدام شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟