محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پنجمین دوره اجلاس گفتگوهای "رایسینا" در دهلی نو گفت: میلیون‌ها نفر که در ایران و کشورهای مختلف برای گرامیداشت یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به خیابان‌ها آمدند به اختیار خود شرکت کردند و کسی آنها را مجبور نکردند.

وی همچنین درباره حضور نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه گفت: آمریکا باید درباره منطقه ما دوباره فکر کند و به اشتباهات خود نیافزاید.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره کاهش تدریجی تعهدات ایران در برجام و مکانیزم حل اختلافی که اروپا مدعی است از دیروز آن را آغاز کرده گفت: ایران خود آغاز کننده مکانیزم حل اختلاف طی نامه ای رسمی به تاریخ 10 می 2018 بود.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: بعد از خروج آمریکا از برجام اروپا به تعهدات خود پایبند نبوده است اما در مقابل ایران کاملا پایبندی خود را نشان داده و اثبات این نیاز به رفتن هیچ دادگاهی ندارد. اتحادیه اروپا بزرگترین اقتصاد را دارد پس چرا از کشور قلدر آمریکا می‌ترسد.

ظریف به فرصت‌های متعددی که ایران به اروپا برای تحقق وعده‌های برجامی اشاره کرد و گفت: اقتصاد ما بدون اینکه ایران تقصیری داشته باشد در دو سال گذشته دچار خسارت شده است. این چیزی نیست که قابل جبران باشد. اروپا قادر است گزینه بهتری را انتخاب کند.

وی درباره شهادت سردار سلیمانی به دستور ترامپ نیز گفت: آمریکا ژنرال سلیمانی را دوست نداشت اما او تنها فرد قدرتمندی بود که علیه داعش فعالیت کرد. دو نفر از ترور سلیمانی جشن گرفتند ترامپ و پامپئو.

ظریف به حمله انتقام جویانه موشکی سپاه علیه پایگاه عین الاسد (آمریکا) در عراق گفت: این اقدام ایران بر اساس مقررات سازمان ملل دفاع از خود بوده است. آمریکا سردار سلیمانی را به راه اندازی حمله علیه سفارت آمریکا متهم کرد بدون هیچ مدرکی. ترامپ گفته هفت ماه قبل طرح ترور سلیمانی را طراحی کرده بودند. اما سلیمانی به عراق رفت تا یک پیام دیپلماتیک را منتقل کند.

وزیر خارجه کشورمان درباره تهدید چند ماه قبل پامپئو علیه مردم ایران که گفته بود اگر تهران می‌خواهد مردم غذا برای خوردن داشته باشد باید از ایالات متحده پیروی کند، گفت این نمونه تلاش برای نسل کشی است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟