به گزارش رکنا، نوذر شفیعی با اشاره به معادلات منطقه‌ای پس از ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی گفت: درست است که حاج قاسم سلیمانی یک فرد با تدبیر و شجاع بود و تمام تحولات در منطقه غرب آسیا به ایشان ختم می‌شد اما در غیاب ایشان نیز همان روند توسط دیگران قابل ادامه یافتن است.

وی ادامه داد: سه دلیل خیلی روشن برای ادامه راه سردار شهید سلیمانی بعد از شهادتش وجود دارد، نخست اینکه ایشان جانشینی داشته که برخی کار‌های اصلی را انجام می‌داده است، بنابراین با پیچ و خم کار آشناست. شاید خیلی از نیرو‌ها در بدنه محور مقاومت به دلیل شرایط کار با سردار اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس بیشتر ارتباط داشته‌اند ولی شهید سلیمانی به دلیل سطح بالای کاری و وظایف محوله، با آنها ارتباط نداشته است.

 

کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: به عبارتی اصولا، رهبر یک مجموعه با فرد اجرایی تفاوت‌هایی با هم دارند زیرا فرد اجرایی، بیشتر در ریز امور وارد می‌شود. تاکیدم بر این است که فرد جایگزین شهید سلیمانی کسی است که پیچ و خم کار را می‌داند.

 

شفیعی عنوان کرد: نکته دوم اینکه کاری که سردار سلیمانی انجام داد، کار تشکیلاتی بود؛ کار تشکیلاتی ماندگاری بیشتری دارد و با حذف یک نفر، بقیه نیرو‌ها، کار را ادامه می‌دهند. تصور اینکه شبکه‌های ایجاد شده به راحتی از هم بگسلند، یک تصور باطل است.

وی تصریح کرد: نکته سوم هم ساختار است، هم اکنون ما با پدیده قدرتمند محور مقاومت روبه رو هستیم؛ محور مقاومت یک ساختار است که هر آن‌که با آمریکا و رژیم صهیونیستی مخالف است در این محور قرار می‌گیرد، این محور محدود به غرب آسیا نیست و در آفریقا، آسیای شرقی و مرکزی و اروپا نیز گسترش یافته است. تکفرات و ایده‌هایی در سطح افراد، گروه‌ها، سازمان‌ها و کشور‌ها وجود دارد که از این ایده مقاومت دفاع می‌کنند.

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: ساختار محور مقاومت، ربطی به افراد ندارد و با آمدن این فرد و یا فرد دیگری دستخوش تغییرات شگرفی نمی‌شود. بنابراین نه اینکه در شعار گفته شود بلکه در عمل و به دلایل منطقی، راه حاج قاسم ادامه خواهد یافت.

سردار سلیمانی

شفیعی تاکید کرد: تردیدی نیست که شهادت حاج قاسم و واکنشی که مردم نسبت به این شهادت نشان دادند، همان حلقه مفقوده‌ای است که در بین سیاستمداران، استراتژیست‌ها و نظامیان آمریکا مفقود بود. آمریکایی‌ها همواره نگران این بودند که اگر احیانا با ایران درگیر شوند، رفتار ملت ایران چگونه خواهد بود، برخی اوقات برداشت آن‌ها این است که ممکن است مردم ایران آن‌ها را همراهی کنند.

وی در عین حال گفت: بدرقه حاج قاسم سلیمانی نشان داد که مردم چگونه در کنار نظام و همدیگر؛ به نظام و حاکمیت سیاسی‌شان پایبند هستند. این رخداد، هر مهاجم احتمالی به ایران را به تأمل عمیق وادار کرد و در حقیقت می‌تواند عاملی بازدارنده باشد.

کارشناس مسائل سیاسی در عین حال تاکید کرد: مسئولان کشور باید قدر این مردم را بدانند و در جهت رفع نیازهایشان گام بردارند و موفقیت مردم در آزمون‌های مختلف را از یاد نبرندبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟