به گزارش رکنا، به نقل از ایران، وقتی سخنرانی این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به پایان رسید با تشویق حضار روبه‌رو شد، چرا که گفته‌های او مرهمی بود برای کسانی که با دلی پر از غم به تالار وحدت آمده بودند.

روز گذشته در مراسم امین الضرب همه شرکت کنندگان به خاطر سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین، محزون بودند و خیلی از مهمان‌ها عنوان می‌کردند که دیگر به آینده خوشبین نیستند. مراسم امین الضرب جزو معدود مراسمی است که بدون حضور دولتمردان برگزار شد. در این مراسم خبری از سخنرانی‌های شعار گونه و وعده‌های حمایتی نبود. همه از بخش خصوصی و تشکل‌هایی بودند که برای اقتصاد و اشتغال کشورشان دغدغه داشتند. بزرگان صنعت و تولید کوچک ترها را نصیحت می‌کردند به اینکه پشتکار داشته باشید و ناامید نشوید و استارتاپی‌ها هم صنعتگران را به آینده گره می‌زدند. تنها مقامی که در مراسم امین الضرب سخنرانی کرد، علی اکبر ناطق نوری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. او صحبت هایش را با تسلیت به خانواده مسافران هواپیما مسافربری اوکراین شروع کرد و گفت: ما جوانان و نخبگانی را از دست دادیم که می‌توانستند برای آینده ایران بسیار اثر بخش و تأثیرگذار باشند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: از سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی معتقد بودیم که اداره بخش‌های مختلف باید به دست مردم انجام شود و دولت باید برنامه‌ریز، هدایت‌گر، حمایت‌گر و نظارت‌گر باشد، همچنین معتقد بودیم که دولت باید از محل تولید، سرمایه‌گذاری داخلی و اعتماد به جامعه، کشور را از طریق مالیات اداره کند و در این مسیر ناظر و برنامه ریز باشد، اما متأسفانه نگاه چپ‌گرایانه‌ای که دولت‌ها داشتند، سبب فاصله گرفتن کشور از این نگاه و تفکر شد.

او ادامه داد که در هیچ دوره‌ای کشور نتوانست اصل ۴۴ را به خوبی پیاده‌سازی کند، قرار بود خصوصی‌سازی صورت گیرد اما خصولتی‌سازی شد، این اتفاق ضررش چند برابر دولتی بودن است. مجموعه‌هایی که به خصولتی‌ها واگذار شدند، اکنون به هیچ جا پاسخگو نیستند. اگر مجموعه‌های واگذار شده، دولتی مانده بودند مشمول نظارت و قواعد دولتی می‌شدند. در حال حاضر مجموعه‌ها به شیر بی‌یال و دم تبدیل شده‌اند.

ناطق نوری عنوان کرد: سال ۶۱ در نامه‌ای که به امام راحل نوشته بودم گفتم که یک گروه در فکر دولتی کردن مردم هستند و دسته‌ای هم مثل ما به دنبال مردمی کردن دولت هستند، این هشدارها از سال‌های قبل داده شده بود.

او گفت: برای اینکه کاری را انجام دهید واقعاً نیاز نیست صد سال برای آن وقت بگذارید و به تجربه برسید، از تجربیات دیگران استفاده کنید صرف اینکه نامسلمان هستند نگوید از نظرات آنها استفاده نمی‌کنیم چرا که خباثت دارد، این گفته‌ها نه عقلانی است، نه دینی و نه اسلامی.

ناطق نوری درباره اینکه تولیدکنندگان از وضعیت موجود گلایه‌های متعددی دارند، گفت: این غمباد است که یک تولیدکننده بیاید و در این مراسم بگوید با همه بی‌مهری‌ها، فشارها و ناملایمات و با همه پیچ و خم‌های اداری ایستاده‌ایم، آفرین بر شما که در این شرایط ایستاده‌اید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: شرایط تولیدکنندگان را درک کنید، آنقدر گیر و گور برای آنها ایجاد نکنید تا نتوانند به تولید بپردازند. برای یک موافقت اصولی، فعال اقتصادی چند روز باید در اداره‌های بچرخد، این جفا است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟