به گزارش رکنا، شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی به دست آمریکای جنایتکار موجی از نفرت و خشم میان ایرانیان، دنیای مسلمانان و همه آزادگان جهان نسبت به رژیم ایالات متحده آمریکا به همراه داشت.

سردار سلیمانی خدمات بسیاری به انقلاب اسلامی و مردم در طول ۴۰ سال گذشته انجام داده است و به دلیل اخلاص، تقوا، ولایتمداری و مردم‌داری در قلب همه مردم جای داشت. مردم در شهرهای مختلف کشور، برای تشییع پیکر سردار دل‌ها سنگ‌ تمام گذاشتند.

به‌همین منظور گفتگویی با عبدالمجید طالب‌تاش رئیس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی داشته‌ایم تا بیش از پیش به بررسی ابعاد شخصیتی این شهید والامقام بپردازیم. در ادامه مشروح این گفتگو را می‌خوانید.

علت علاقه مردم به سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی چیست؟

طالب‌تاش: محبوبیت حاج قاسم در میان مردم ایران و منطقه و حتی در میان انسان‌های آزاده جهان تنها یک دلیل اساسی و بنیادین دارد و در حقیقت محبوبیت فراگیر و گسترده وی معلول یک علت اصلی است. وی خصوصیات و رفتارهایی داشته که آن علت اصلی و اساسی محقق شده است.

۱۱ ویژگی برجسته از شخصیت «حاج قاسم سلیمانی»

اول اینکه سردار سلیمانی، انسانی از دنیا بریده و آخرت گرا بود. حضور پیوسته و مداوم او در میدان جهاد و شهادت حاکی از این است که وی از دنیا دل کنده بود و تعلقی به دنیا و آنچه در آن وجود دارد، نداشت و خود را برای حضور در محضر پروردگار از طریق شهادت آماده کرده بود.

دوم اینکه فردی خدامحور و مخلص بود. اخلاص و صداقت از جمله اکسیرهای این عالم است که هرکس هر مقداری بدست آورد به همان اندازه در این عالم بزرگ می‌شود.

سوم اینکه حاج قاسم سلیمانی روحیه فداکاری، ایثار و گذشت داشت و مجاهدی فداکار بود که قلبش مالامال از عشق و محبت به مؤمنان و مستضعفان بود. او همه زندگی خود را وقف عیال الله یعنی مردم کرده بود.

چهارم اینکه شجاعت و بی باکی سردار سلیمانی در برابر قدرت‌های عالم و هوس بازان عالم یکی دیگر از علت‌های علاقه مردم به وی است. حاج قاسم وقتی وارد میدان نبرد با استکبار و دشمن می‌شد، ذره‌ای ترس به خود راه نمی‌داد.

پنجم اینکه شخصیتی بود که در جایگاه بالای مدیریتی در مسائل نظامی کشور قرار گرفته بود، بدون اینکه کوچک‌ترین فکری برای بهره‌برداری خود و خانواده‌اش داشته باشد. کمتر مدیر ارشدی پیدا می‌شود که در عرصه مدیریتی با همه مردم همانگونه رفتار کند که با نزدیکان و خویشاوندان خود رفتار می‌کند. حاج قاسم چنین انسانی بود. او هرگز از موقعیت اجتماعی خود برای منفعت شخصی استفاده نکرد و زندگی ساده را بر اشرافی‌گری و رانت‌خواری ترجیح داد.

ششم اینکه ولایت‌پذیر و یک سرباز واقعی برای ولایت بود. او تمام اراده‌اش را با اراده ولی زمان خود هماهنگ کرده بود. وقتی در برابر رهبری قرار می‌گرفت با تمام وجود احساس می‌کردیم که یک سرباز واقعی ولایت را مشاهده می‌کنیم.

هفتم اینکه مجاهدی شجاع بود که در برابر مردم و به‌خصوص خانواده شهدا متواضع و فروتن بود. این فروتنی و تواضع نیز از جمله اکسیرهای زندگی مؤمنانه است که هرکس داشته باشد، خداوند او را در زندگی بالا می‌برد.

هشتم اینکه انسانی گروه‌گرا نبود. همه مردم را دوست می‌داشت و هرچند در زندگی خط قرمزهایی داشت اما سعی می‌کرد به همه احترام کند و لبخند خود را به هرکس که در مقابلش قرار می ‌رفت هدیه کند.

نهم اینکه شخصیتی دین‌ورز، معنوی و اخلاق محور داشت. معنویت دینی و ارتباط معنوی با خداوند و اهمیت دادن به فرامین الهی یکی از رموز مهم موفقیت در زندگی است.

دهم اینکه حاج قاسم به اکسیر محبوبیت دست یافته بود و آن کسب روح تقوا و خداترسی در زندگی بود. وی به معنای واقعی کلمه خداترس بود.

یازدهم اینکه خادم اهل بیت(ع) بود و مقامی است که در این عالم نصیب هرکسی نمی‌شود. این خصوصیات یازده‌گانه‌ همگی زمینه‌ساز علت اصلی محبوبیت حاج قاسم بود و هیچکدام خودِ علت اصلی نیست. علت اصلی چیز دیگری است.

اخلاص حاج قاسم و اراده الهی او را محبوب قلب‌ها کرد

دلیل اصلی علاقه مردم به حاج قاسم سلیمانی، اراده خداوند بود. گاهی خدای متعال اراده می‌کند که شخصی را محبوب قلب‌های مردم کند، البته بر عکس آن نیز وجود دارد؛ پرودگار بعضی اوقات اراده می‌کند که شخصی را منفور گروه‌های بزرگ انسانی کند. حاج قاسم با این خصوصیات و رفتارها مصداق «الّذین آمنوا و عملوا اصّالحات» شده بود و خداوند، خود وعده داده که اگر کسی به این سطح از ایمان و عمل صالح برسد محبوب قلوب خواهد شد.

خداوند در جای دیگری فرموده است: «إنّ الّذین آمنوا و عملوا الصّالحات سیجعل لهم الرّحمن ودّاً» قطعاً کسانی که (در این سطح) ایمان آورند و عمل صالح انجام دهند، خداوند رحمان برای آنان در دل‌ها، محبت و دوستی قرار خواهد داد. بنابراین خداوند اراده کرده است که حاج قاسم را محبوب دل‌ها و قلوب میلیون‌ها انسان با ایمان کند و علت محبوبیت فراگیر حاج قاسم تنها اراده الهی است.

خداوند این عالم را بر اساس سنت‌های خود اداره می‌کند و بدون زمینه و مقدمه کسی را محبوب نمی‌کند. کما اینکه عکس آن هم وجود دارد. مشاهده می‌کنید که همان خداوند در عصر حاضر اراده کرده است که حیوان‌صفت‌هایی مانند ترامپ را منفور ملت‌های بسیار کند و این نفرت روزبه‌روز بیشتر می‌شود تا جایی که ان‌شاءالله به هلاکت و اضمحلال آن‌ها منجر شود.

برخی معتقد هستند که تنها راه عقب‌نشینی آمریکا از رفتارهای وحشیانه، انتقام سخت و جواب در خور و متقابل است؛ نظر شما چیست؟

طالب‌تاش: تردید نکنید که همین‌طور است. قرآن کریم مثال زیبایی دارد و می‌فرماید: برخی انسان‌ها مانند سگ هار هستند که اگر به آن‌ها حمله کنی، زبان از کام بیرون می‌کشند و له له می‌زنند و اگر به حال خودشان واگذاری باز هم زبان از کام بیرون می‌کشند و له له می‌زنند. این مثال قرآنی خیلی گویاست. امثال ترامپ و نتانیاهو سگ‌صفتانی هستند که خوی آن‌ها خوی درندگی و حیوانیّت است و هرگز به ما روی خوش نشان نخواهند داد.

بنابراین گمان نکنیم که اگر آن‌ها را به حال خودشان واگذاریم و از انتقام صرف نظر کنیم و با آنان درگیر نشویم، آرام می‌گیرند. اتفاقاً قضیه برعکس است. مولوی تعبیر نیکویی دارد و می‌گوید: به انسان‌های کریم احترام بگذار تا تو را تکریم کنند اما مبادا به لئیم‌ها احترام کنی؛ چراکه سوءاستفاده کرده و به تو حمله می‌کنند. اگر می‌خواهی انسان‌های لئیم سر جایشان بنشینند و به تو حمله نکنند تنها راه آن، این است که بر سرشان بزنی تا رام شوند. مر کریمان را بده تا بر دهند مر لئیمان را بزن تا سر نهند.

این یک تجربه تاریخی برای ملت ایران است که از اول انقلاب تاکنون هر جا در برابر استکبار کوتاه آمده‌ایم، حمله کرده‌اند و بدهکار شده‌ایم و هرکجا مقاومت کرده‌ایم، عقب‌نشینی کرده‌اند و پیروز شده‌ایم. رمز پیروزی ما در دفاع مقدس همین بود. البته من می‌خواهم در اینجا به یک نکته مهم نیز اشاره کنم.

نظام جمهوری اسلامی باید در اندیشه انتقام مناسب و به موقع و در سطح بالای اثربخشی باشد و هرگز در این زمینه کوتاهی نکند و تعلّل نورزد. هرکس که آهنگ سازش سر دهد بداند که طرفدار سربلندی و پیشرفت نظام جمهوری اسلامی نیست. هرگونه تعلّل و تردید و سستی در برابر استکبار به معنای تهاجم تمام نشدنی آن‌ها به نظام جمهوری اسلامی است و تا هویت استقلالی ما را نگیرند دست‌بردار نخواهند بود.

۲ پیشنهاد حقوقی برای دادگاهی کردن آمریکا

جمهوری اسلامی از طریق مراجع قانونی بین‌المللی چگونه می‌تواند انتقام خون سردار سلیمانی را بگیرد؟

طالب‌تاش: ایران باید در مجامع جهانی و طی مسیرهای قانونی و بین‌المللی فعال باشد و از طریق ارائه مدارک و مستندات، چهره منفور و سیاه استکبار را بر ملا کند. من در این زمینه پیشنهادی دارم. اگر در این زمینه دو کار بشود بسیار ارزشمند و اثربخش خواهد بود. پیشنهاد اول این است که به‌صورت رسمی در دادگاه لاهه از آمریکا شکایت شود که قطعاً مسئولان نظام این کار را انجام خواهند داد.

اما پیشنهاد مهم و دوم این است که ابتدا خانواده سردار سلیمانی و همراهان ایشان شکایت شخصی خود را به قوه قضائیه ارائه دهند. در خانواده شهید سلیمانی، پدر خانواده توسط یک شخص معین و مشخص به نام ترامپ به شهادت رسیده است. این حق قانونی و همه پسند آن‌هاست که شکایت خود را به محکمه صلاحیت‌دار که قوه قضائیه جمهوری اسلامی است ارائه دهند و رسماً از شخص ترامپ که اعتراف کرده و مسئولیت را پذیرفته است، شکایت کنند.

آنگاه پس از دریافت شکایت خانواده‌ها، قوه قضائیه محکمه تشکیل دهد و رسماً دادگاه رسیدگی به این شکایات را برگزار کند. بدیهی است که ابتدا باید ترامپ را به دادگاه احضار کند. سپس با حضور ترامپ و یا در غیاب او، وی را محاکمه کند و به هر نتیجه‌ای رسید که نتیجه محاکمه روشن و مشخص است برای اجرا اعلام کند و از مجامع بین‌المللی بخواهد که ترامپ را در اختیار قوه قضائیه بگذارند تا حکم قانونی را اجرا کند.

البته اگر استنکاف کردند و ترامپ را تحویل ندادند حکم قاضی دادگاه همچنان پا برجاست و هر انسان آزاده‌ای در جهان می‌تواند برای اجرای حکم قانونی دادگاه اقدام کند. بدیهی است که این روند باعث می‌شود یا ترامپ محاکمه و اعدام شود و یا تا آخر عمر در ترس و وحشت زندگی کند. البته زندگی همراه با ترسی که تا آخر عمر منحوس خود احتمال می‌دهد هر لحظه یک انسان آزاده پیدا شود و حکم نظام جمهوری اسلامی را اجرا کند.

منبع: آنا

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟