به گزارش رکنا، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: «امروز تصمیم مهمی از سوی 6 کشور اروپایی برای پیوستن به اینستکس اتخاذ شد که این نشان‌دهنده تعهد قوی اروپایی‌ها به حمایت از برجام و همچنین استقلال عمل اروپاست. ما انتظار داریم که ایران نیز به رعایت تعهدات خود در برجام بازگردد.»

کاهش تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برجام که در ماه‌های اخیر به بهانه‌ای برای مقامات اروپایی تبدیل شده و انتقادات مکرر آنها از ایران را در پی داشته است، پس از آن اتفاق افتاد که حتی با گذشتن بیش از یک سال از خروج آمریکا از برجام، طرف‌های دیگر این توافق اقدام عملی ملموسی برای حمایت از حقوق مشروع ایران در چهارچوب برجام صورت ندادند.

در پی کوتاهی طرف‌های دیگر برجام به‌ویژه تروئیکای اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) در اجرای تعهدات خود ذیل برجام، شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت‌ در بیانیه‌ای اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح‌شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد.

از آن زمان تاکنون ایران طی چهار گام در فواصل 60 روزه تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام را کاهش داده است.

مقامات ایران پیش از این بارها تأکید کرده‌اند که روند کاهش تعهدات هسته‌ای ایران تا زمانی که طرف‌های دیگر برجام به تعهدات خود در قبال ایران ذیل این توافق چندجانبه عمل نکنند، ادامه خواهد یافت.

در حالی که اروپایی‌ها پس از راه‌اندازی یک سازوکار مالی به نام اینستکس (ابزار حمایت از مبادلات تجاری) وعده داده بودند که این سازوکار مالی امکان مبادلات تجاری بین اروپا و ایران را فراهم خواهد کرد، اینستکس تاکنون نتوانسته است هیچ نقشی در تسهیل روابط تجاری دو طرف ایفا کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟