«ما ژائو شو» معاون وزیر خارجه چین با «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه در پکن دیدار کرد و پس از این دیدار در یک نشست خبری درباره خروج آمریکا از معاهده «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد»(INF) صحبت کرد.
این مقام چینی تصریح کرد: «چین با خروج ایالات متحده از معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد مخالف است و همچنین با چندجانبه‌کردن این معاهده هم مخالفت دارد».
یازدهم مرداد ۱۳۹۸ بود که «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا از خروج رسمی این کشور از این معاهده خبر داد. معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در سال ۱۹۸۷ بین «روناد ریگان» رئیس‌جمهوری وقت آمریکا و «میخائیل گورباچف» آخرین رهبر جماهیر شوروی در واشنگتن امضا شده بود.
این توافق، دو طرف را از تملک، تولید یا پرتاب آزمایشی موشک‌های زمین‌پایه میان‌برد (۱۰۰۰ - ۵۰۰۰ کیلومتر) و کوتاه‌بردتر (۱۰۰-۵۰۰ کیلومتر) منع می‌کرد. بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، روسیه این توافق را ادامه داد اما واشنگتن طی سال‌های اخیر بارها مسکو را به نقض این معاهده متهم کرده بود و روسیه هم در پاسخ، تمامی اتهامات را رد می‌کرد.
دولت دونالد ترامپ علاوه بر اتهام‌زنی به روسیه در خصوص نقض معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، بر لزوم ایجاد یک توافق جدید و الحاق دیگر کشورها به ویژه چین به آن تاکید کرده است.
بعد از خروج آمریکا از این معاهده، دولت روسیه نیز با صدور بیانیه‌ای خروج رسمی این کشور از معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را اعلام کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟