به گزارش رکنا، نشست شورای نخست وزیران کشورهای مستقل مشترک المنافع 25 اکتبر سال جاری به میزبانی روسیه در پایتخت این کشور برگزار می‌شود.

نخست وزیران کشورهای همسود در این نشست پیرامون مسائل مهم مربوط به تعاملات اقتصادی در چارچوب کشورهای مستقل مشترک المنافع بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

نخست وزیران این کشورهای همسود در چارچوب این نشست همچنین به بررسی کنسپسیون همکاری کشورهای عضو در زمینه توسعه دیجیتال جامعه و برنامه اقدامات اولویت دار برای اجرای آن، می‌پردازند.

استراتژی تضمین امنیت اطلاعاتی کشورهای مستقل مشترک المنافع از جمله دیگر موضوعاتی می‌باشد که مورد توجه ویژه شرکت کنندگان شورای آتی نخست وزیران کشورهای همسود در «مسکو» قرار خواهد گرفت.

علاوه بر این در جریان این نشست اسنادی به منظور تنظیم همکاری کشورهای همسود در زمینه استانداردسازی، دامپزشکی، تنظیم ضد انحصاری، توسعه ناوبری‌های رادیویی، احیا سرزمین‌های کشورهای عضو که تحت تاثیر معادن اورانیوم قرار گرفتند، برگزاری بازی‌های کشورهای همسود و همچنین مبارزه با قاچاق مواد مخدر و روانگردان و پیش سازها بررسی می‌شوند.

به طور سنتی تعداد گسترده‌ای از اسنادی که در این نشست توسط نخست وزیران کشورهای همسود بررسی می‌شود به موضوعات مربوط به پشتیبانی مالی از فعالیت نهادهای این اتحادیه مرتبط است.

اتحادیه کشورهای مستقل مشترک المنافع پس از فروپاشی شوروی سابق شکل گرفت. بیانیه تاسیس این اتحادیه در 21 دسامبر 1991 (20 آذر 1380) در آلماتی توسط رهبران آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و اوکراین امضا شد.

عضویت گرجستان دراین اتحادیه به دنبال تصمیم رسمی روسای جمهور کشورهای عضو در 3 دسامبر 1993 (12 آذر 1382) و به دنبال درخواست «ادوارد شواردنادزه» رئیس جمهور گرجستان در 8 اکتبر 1993 (16 مهر1382) صورت گرفت.

بیش از 70 درصد بودجه جامعه مشترک المنافع توسط روسیه پرداخت می‌شود هزینه می‌شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟