به گزارش رکنا ، طی روز‌های گذشته جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش با برگزاری مراسمی، به رونمایی از چند دستاورد جدید خود پرداخت که از جمله این دستاورد‌ها می‌توان به سیستم افزایش دقت برای راکت‌های سری نازعات، سیستم اخلالگر متحرک ضد ریز پرنده ها، خودرو ضد گلوله رویین تن و سیستم رباتیک مسلح در قالب پروژه حیدر ۱ اشاره کرد.

اما در برخی دیگر از دستاورد‌های رونمایی شده که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم موارد مهمی به چشم می‌خورد که به نظر می‌رسد محول شدن ماموریت در شرق کشور و حفاظت از مرز‌ها در بخشی از آن، در تحول و ارتقاء بخشی از تجهیزات نزاجا موثر بوده و آن‌ها با درک مناسب از ساختار و نوع تهدیدات، به سراغ تامین نیاز‌های خود رفته اند.

رویین‌تن؛ نزاجا هم به جمع ضد گلوله‌ها پیوست

خودروی ضد گلوله رویین تن را شاید بتوان نشان دهنده یک تغییر بزرگ در شیوه تفکر فرماندهی در نیرو‌های مسلح ایران در بحث مقابله با تهدیدات ناهمطراز تلقی کرد. تجربه ایران در ماموریت مستشاری در سوریه، صنعت دفاعی را سریعتر به سمت خودرو‌های حفاظت شده سوق داد. در ایران این مسیر با خودروی طوفان آغاز شد که به نوعی نماد زره پوش‌های چرخ دار وطنی شد. این خودرو توسط سپاه سفارش داده شده و در رژه اخیر نیرو‌های مسلح در جوار مرقد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در خدمت نیروی زمینی سپاه به نمایش درآمد.

در جریان نمایشگاه اخیر ایپاس در تهران نیز مشخص شد که نیروی انتظامی نیز دو مدل زره پوش را به صنایع دفاعی سفارش داده است. این دو زره پوش کیا و رخش نام دارند که یکی از آن‌ها از نوع چرخ دار و دیگری بر روی زنجیر و شنی قرار دارد؛ و حالا خودروی زره پوش رویین تن توسط جهاد خودکفایی نزاجا توسعه پیدا کرده است و به عبارتی حالا ارتش هم به جمع دارندگان خودروی ضد گلوله بومی در نیرو‌های مسلح پیوست.

نزاجا با نسل جدید سربازان آهنی به جنگ تهدیدات و تروریست‌ها می‌رود/ حالا آتش خودرو‌های انتحاری با ربات‌های مسلح خاموش می‌شود + عکس

اطلاعات زیادی درباره این خودرو اعلام نشده، ولی تصاویر مربوط به آزمایش‌های زره آن که از ظاهرا از نوعی کامپوزیت پیشرفته است اطلاعات خوبی را به ما می‌دهد. بر اساس تصاویر پخش شده، این خودرو حداقل در برابر گلوله‌های کالیبر ۱۲.۷ میلی متری مقاوم است. برای نمونه سلاحی مثل تیربار سنگین دوشکا که در اختیار برخی از گروه‌های اشرار و تروریستی در نزدیکی مرز‌های شرقی ما قرار دارد از همین کالیبر استفاده می‌کند و این زره جدید می‌تواند خودروی مورد نظر و سرنشینان آن را از خطر‌های موجود حفظ کند. روی این خودرو یک قبضه تیربار سنگین ۱۲.۷ میلی متری نیز نصب شده است.

بر اساس تصاویر موجود به نظر می‌رسد که این زره کامپوزیت توان جذب انفجار راکت‌های سری آر پی جی ۷ را نیز دارد که این مسئله نیز یک قابلیت مهم در بحث مقابله با تهدیدات موجود در شرق کشور به حساب می‌آید. سلاح‌هایی با کالیبر ۱۲.۷ و البته راکت انداز‌های سری آر پی جی ۷ بخش مهمی از سنگین‌ترین تهدیدات در اختیار قاچاقچی‌ها و گروه‌های تروریستی در شرق کشور را تشکیل می‌دهد که این خودرو توان مقابله با آن‌ها را دارد. نکته جالب دیگر در خصوص این خودرو این که بر اساس اعلام نزاجا، این زره پوش سبک‌ترین نمونه در دنیا با توان مقاومت در برابر گلوله‌های کالیبر ۱۲.۷ میلی متری هسته فولادی است که نسبت به گونه‌های استاندارد با هسته سربی از قدرت تخریب و نفوذ بیشتری برخوردار است.

ربات انتحاری به جنگ انتحاری‌ها می‌رود

اما یک طرح جالب دیگر که توسط نزاجا رونمایی شد مربوط به پروژه حیدر ۱ بود. در این بخش یک سری ربات کوچک رونمایی شده که یکی از آن‌ها در نقش نمونه مسلح با یک قبضه از سری کلاش مجهز شده و می‌تواند در شرایط نبرد نزدیک و درگیری‌های پر خطر در فواصل نزدیک به کار آمده و برای درگیری با دشمن استفاده شود. اما نکته اصلی در این پروزه ربات انتحاری نزاجا بود. یک اصطلاح معروف می‌گوید که در برخی از اوقات لازم است آتش را با آتش خاموش کرد. امروز هم نزاجا با یک انتحاری به جنگ انتحاری‌ها و البته زره پوش‌های دشمن خواهد رفت.

نزاجا با نسل جدید سربازان آهنی به جنگ تهدیدات و تروریست‌ها می‌رود/ حالا آتش خودرو‌های انتحاری با ربات‌های مسلح خاموش می‌شود + عکس

خودرو‌های انتحاری در سال‌های اخیر و خصوصا در مناطقی مثل سوریه و عراق در حجم بسیار بالایی مورد استفاده قرار گرفتند. در مرز‌های شرقی ما نیز موارد استفاده از این تاکتیک ثبت شده است. برای مقابله با این تهدید انتحاری راه‌های فراوانی مثل استفاده از پهپاد‌های مسلح، تیم‌های مجهز به موشک‌های ضد زره، تفنگ‌های ضد مواد با کالیبر بالا و یا تله‌های ساخت شده توسط یگان‌های مهندسی و رزمی توصیه می‌شود. تمام این روش‌ها در برابر تهدیدات مورد نظر تا حدی جوابگو هستند و البته حالا نزاجا یک لایه جدید از دفاع در این بخش را مشخص کرده.

این نوع ربات‌ها را می‌توان در فواصل مشخص و البته در تعداد بالا در یک منطقه مستقر کرد و با رصد زودتر تهدید از آن‌ها بر علیه خودرو یا خودرو‌های مورد نظر بهره برد. بر اساس اعلام نزاجا این ربات‌ها توان عملیات به صورت شبکه محور را دارند که به احتمال زیاد امکان اشتراک گذاری اطلاعات را نیز به آن‌ها می‌دهد. این مسئله دید بسیار وسیع و آزادی عمل بالایی را به این یگان رباتی خواهد داد. این خودرو‌ها در زیر هدف منفجر می‌شوند یعنی جایی که در اکثر اوقات خبری از پوشش‌های زرهی نیست و انفجار آسیب شدیدی را به هدف وارد می‌کند. حتی اگر خودروی مورد نظر منفجر نشود مشخصا از کار خواهد افتاد و به نیرو‌های خودی زمان کافی برای مقابله را می‌دهد.

البته این ربات انتحاری نزاجا صرفا برای مقابله با خودرو‌های انتحاری نیست و می‌توان از آن برای مقابله با طیف بسیار وسیعی از تهدیدات زرهی معمول، دسته‌های نیرو‌های پیاده و سنگر‌های دشمن نیز استفاده کرد. حتی از این سیستم می‌توان برای تعبیه کردن تله‌های متحرک انفجاری برای ستون‌های زرهی دشمن در نقاط مختلف نیز بهره برد. مسئله انفجار از زیر پاشنه آشیل بسیار از زره پوش‌ها در دنیا به حساب می‌آید. در صورت وجود زره‌های V شکل در بخش پایینی نیز می‌توان از خرج‌های گود در این ربات‌های انتحاری بهره برد. خرج گود به شکل یک پرتابه با سرعت بالا عمل کرده و نفوذ تضمین شده‌ای را به درون زره پوش دشمن به انجام می‌رساند؛ لذا آنچه از دستاورد‌های به نمایش درآمده توسط نزاجا برمی آید این مسئله است که نیروی زمینی ارتش در حال ورود شدن به فاز و توانمندی جدید برای مقابله با شکل جدیدی از تهدیدات است که حالا، نیاز‌های انسانی، تاکتیکی و تجهیزاتی آن در یگان‌ها و سرپنجه‌های این نیرو تعبیه شده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟