به گزارش رکنا، «سمیر جعجع» رئیس حزب «القوات اللبنانیه» که استعفای این حزب از دولت لبنان (چهار وزیر) را اعلام کرده، خواستار استعفای دولت فعلی لبنان شد.

وی در مصاحبه‌ای با روزنامه لبنانی «lorientlejour» که به زبان فرانسه منتشر می‌شود، گفت، این بار مهار مردم سخت است، «سعد الحریری» نخست‌وزیر باید استعفا دهد تا دولت جدید تشکیل شود و این دولت جدید به دور از طبقه سیاسی فعلی باشد.

جعجع ادامه داد: باید دولت متخصصان تشکیل شود، منظور دولت تکنوکرات به معنای عام آن نیست بلکه منظور این است که افراد مستقل بر اساس شایستگی انتخاب شوند تا بتوانند در قالب تیمی به هم پیوسته کشور را اداره کنند خصوصا اینکه دولت‌های وحدت ملی در طول سال‌های قبل شکست خود را ثابت کرده‌اند.

وی افزود: ما نمی‌گوییم حتما جایگزینی برای الحریری انتخاب شود، وی می‌تواند در رأس دولت مستقلانی که از آن سخن می‌گویم، قرار داشته باشد.

جعجع در ادامه گفت، زمانی که تصمیم به حمایت از ژنرال میشل عون گرفته شد، قصد این بود که دوره وی دوره‌ای قدرتمند باشد، ممکن است مشکل در این باشد که رئیس‌جمهور به نصیحت کسی گوش نمی‌دهد.

وی درباره هماهنگی با حزب «التقدمی الاشتراکی» (سوسیالیست ترقی خواه) به ریاست «ولید جنبلاط» نیز گفت: با این حزب دائما در ارتباط هستیم اما دلایلی را که منجر به عقب‌نشینی ولید جنبلاط از استعفا شد، نمی‌دانم.

جعجع درباره موضع اخیر «سید حسن نصرالله» دبیرکل حز‌ب‌الله (+) ادعا کرد، نصرالله نظر خود را دارد و حزب وی نیز نظر واضح خود را دارد؛ مردم این بار از تظاهرات در مهم‌ترین سنگرهای حزب‌الله و جنبش امل (جنوب لبنان) خسته نمی‌شوند و مقابله با آنها آسان نیست.

دیروز (یکشنبه) روزنامه «رأی الیوم» در یادداشتی به قلم «کمال خلف» نوشت: محافل سیاسی سرعت استعفای حزب القوات اللبنانیه را اینگونه تفسیر می‌کنند که این اقدام هماهنگ با تمایل سعودی برای استعفای دولت سعد الحریری است. سمیر جعجع در حال حاضر نزدیکترین فرد به عربستان سعودی در لبنان است و (این اقدام وی) به شکلی غیرمستقیم موضعش را منعکس کرده است.

بر اساس این گزارش، حزب سمیر جعجع از حامیان خود خواسته است به شکلی گسترده به خیابان‌ها بریزند و در تظاهرات شرکت کنند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟