به گزارش رکنا، محمد ساجدی، در خصوص پیشنهاد ظریف پیرامون میانجی گری بین سوریه، ترکیه و کرد‌ها گفت: برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به چرایی خروج آمریکایی‌ها از سوریه پرداخت، طرح خروج آمریکا از سوریه دوران اوباما کلید خورد و بنا شد نیرو‌های آمریکایی به صورت تدریجی از افغانستان، سوریه و عراق خارج شوند.

وی ادامه داد: بر همین اساس در مرحله اول تعداد زیادی از نیرو‌های آمریکا از عراق خارج و به افغانستان فرستاده شدند؛ بر اساس این عملکرد، مذاکرات ترامپ و افغانستان به هم خورد و خروج تدریجی نیرو‌های آمریکایی از افغانستان به تعویق افتاد.

ساجدی یکی از دلایل خروج بی‌وقفه آمریکایی‌ها از سوریه را نزدیکی انتخابات آمریکا دانست و تصریح کرد: عملا وعده‌های خارجی ترامپ محقق نشد که از جمله آن می‌توان به طرح معامله قرن، وعده فلسطین، مذاکره با طالبان، ایران و کره شمالی اشاره کرد؛ بنابراین ترامپ باید زخم‌های کهنه شده در این خصوص را هر چه زودتر التیام می‌بخشید.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه حضور آمریکا در سوریه به دلیل مناسبات داخلی این کشور دیگر خطرآفرین شده بود، افزود: بر همین اساس آمریکا ترک‌ها را گرفتار یک جنگ ناخواسته کرد که اساسا آغاز این جنگ مورد تمایل روسیه، ایران و حتی خود ترکیه نبود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با خروج آمریکا از سوریه، کرد‌ها به دولت سوریه ملحق خواهند شد؟ گفت: شواهد نشان می‌دهد این حمله ناجوانمردانه ترکیه به سوریه موجب نزدیکی کرد‌ها به دولت سوریه خواهد شد و در شرایط فعلی با خروج آمریکا این نزدیکی به بشار اسد، به نفع ما نیز خواهد بود.

ساجدی تصریح کرد: فشار به کرد‌ها هر نوع استقلال خواهی آن‌ها در منطقه را از بین خواهد برد، چون اساسا سوریه، ترکیه و عراق و حتی ایران هیچ کدام با استقلال خواهی کرد‌ها موافق نیستند بنابراین این اتفاق به نفع کشور‌های منطقه تمام شد، اما از آنجا که جمهوری اسلامی مایل نیست کرد‌ها این چنین مورد تهاجم قرار بگیرند لذا پیشنهاد وساطت بین ترکیه، سوریه و کرد‌ها را مطرح کرد.

این کارشناس مسائل منطقه در تشریح پیشنهاد وساطت مطرح شده از طرف وزیر امور خارجه کشورمان گفت: براساس این پیشنهاد هر کس غیر از سوریه باید این کشور را ترک کند و منظور ایران دقیقا تروریست‌هایی است که در این کشور حضور دارند، اما معارضان مخالف سوری می‌توانند در حکومت نقش داشته باشند. اینکه در خصوص این پیشنهاد ترک‌ها چه قدر بتوانند سیاست نشان دهند ظرف ۴۸ ساعت آینده روشن خواهد شد.

وی با اشاره به سفر عمران خان، نخست وزیر پاکستان به ایران و هم زمانی آن با اتفاقات رخ داده گفت: نوع اتفاقاتی که در عربستان در حال وقوع است و سیگنال‌های مثبت عربستان؛ به احتمال زیاد این سفر دستاورد‌های مهمی به دنبال خواهد داشت و ظرف ۱۰ روز آینده جهان شاهد حوادث مهمی بین ایران و عربستان خواهد بود. مشروط بر اینکه عربستان به بمباران یمن پایان دهد که البته این احتمال چندان بعید به نظر نمی‌رسد.

خبرگزاری دانشجو/ برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟