به گزارش رکنا، نشست خبری حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان با رسانه‌های داخلی و بین المللی دقایقی قبل آغاز شد.

بنا براین گزارش، در این نشست خبری عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، علی ربیعی سخنگوی دولت، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه، حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهور، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور، جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، وردی نژاد معاون سیاسی رئیس جمهور، عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده حجت‌الاسلام روحانی را همراهی می‌کنند.

رئیس جمهور کشورمان گفت: با سلام و درود به روان پاک سالار شهیدان حضرت ابی عبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش و تشکر و سپاس از مردم همیشه در صحنه ایران عزیز اسلامی؛ امسال حضور ملت ایران در مراسم عظیم اربعین ابی عبدالله الحسین (ع) از هر سال دیگر پررنگ‌تر و شکوهمندتر است.

او افزود: از همه دستگاه‌ها و ارگان‌هایی که در زمینه برگزاری راهپیمایی اربعین حسینی تلاش می‌کنند، از ستاد اربعین تا همه نهاد‌های دولتی و عمومی و غیردولتی، نیرو‌های مسلح و همه مردم عزیزی که در این راستا خدمت می‌کنند، تشکر می‌کنم. همچنین از دولت و ملت عراق برای مهمان‌نوازی و پذیرایی از همه عزیزانی که در این مراسم بزرگ حضور دارند، سپاسگذارم.

روحانی ضمن ابراز خوشحالی از حضور در میان اصحاب رسانه، اظهار کرد: ما یک شرایط بسیار سخت و تاریک اقتصادی، سیاسی و امنیتی را پشت سر گذاشتیم؛ دولت تدبیر و امید در ۵۵ ماه اول یعنی از آغاز دولت یازدهم در خرداد ۹۲ الی دی ۹۶ مسیری را طی کرد که تمام شاخص‌های سیاسی، امنیتی، منطقه‌ای و به ویژه اقتصادی در آن به صورت صحیح اجرا شد.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه ما از دی ماه ۹۶ وارد شرایط جدیدی شدیم، افزود: کبریت شرایط به وجود آمده از دی ماه ۹۶ ابتدا در داخل و سپس از خارج زده شد و ما با شرایط بسیار سختی وارد سال ۹۷ شدیم؛ در سال ۹۷ پیش‌بینی‌های خارجی‌ها و برخی از تحلیل‌گران اقتصادی داخل این بود که در سال بسیار سختی قرار داریم و سال بسیار سخت‌تری را در ۹۸ پیش رو خواهیم داشت.

او با اشاره به اینکه برخی تحلیل‌گران اقتصادی در برخی از رسانه‌ها بحث تورم ۳ رقمی را برای ایران مطرح کرده بودند، توضیح داد: خوشبختانه در این ۱۸ ماه ملت بزرگ ایران، دولت و سایر ارکان نظام توانستند از این طوفان عبور کنند؛ امروز می‌توانیم به صورت قاطعانه اعلام کنیم که توطئه‌های آمریکا، استکبار جهانی، صهیونیسم و ارتجاع منطقه برای آسیب جدی زدن به نظام پایان یافته است و تمام آن‌ها اعتراف می‌کنند که با هوشمندی، صبر، مقاومت و ایستادگی، ایران از این شرایط بحرانی یا شبه‌بحرانی عبور کرده است.

روحانی با بیان اینکه از اردیبهشت سال ۹۸ شاخص‌های ما مسیر درستی را طی می‌کنند، تصریح کرد: تورم نقطه به نقطه ما از ۵۲ درصد به ۳۴ درصد رسیده است، بنابراین در طی این چند ماه تورم نقطه به نقطه ما به سرعت کاهش پیدا کرده است و پیش‌بینی ما این است که تا پایان سال این روند کاهشی ادامه خواهد داشت.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه در تورم ۱۲ ماهه، حرکت کمی کندتر آغاز شده است، افزود: تورم ۱۲ ماهه با یک تأخیری از تورم نقطه به نقطه تبعیت خواهد کرد؛ رشد اقتصادی کشور در سال گذشته منفی بود، اما پیش‌بینی‌های ما این است که رشد اقتصادی ۶ ماهه اول امسال که آمار نهایی آن هنوز اعلام نشده است، مثبت باشد.

او با بیان اینکه اشتغال در تابستان امسال رکورد بسیار خوبی را به نمایش گذاشت، افزود: ما در تابستان امسال نسبت به سال گذشته ۸۴۳ هزار اشتغال خالص داشتیم و نرخ بیکاری از بالای ۱۲ و ۳ دهم درصد به ۱۰ و نیم درصد کاهش پیدا کرده و یک و هشت دهم منفی شده است که به معنای موفقیت ایران در بخش اقتصادی است.

روحانی با اشاره به شرایط صادرات و واردات کشورمان، توضیح داد: ایران در زمینه صادرات و واردات نسبت به سال گذشته در شرایط مناسب‌تری قرار دارد، افزون بر اینکه صادرات ما شرایط مناسبی دارد، گرچه تراز ما در ۶ ماهه مثبت نیست، اما نسبت به سال گذشته اوضاع بهتری دارد؛ ایران در ۶ ماهه سال گذشته یک و نیم میلیارد تراز منفی داشت، ولی این رقم امسال کمتر از ۳۰۰ میلیون دلار است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه شرایط صادرات و واردات کشورمان در مسیر درستی قرار دارد، گفت: نرخ ارز که حائز اهمیت است نسبت به سال گذشته حرکت کاهشی داشته و در مسیر تعادل قرار گرفته است؛ مطابق آمار بانک مرکزی در یک سال گذشته حدود ۴۰ درصد به ارزش پول ملی افزوده شده است.

او افزود: تمام آمار، ارقام و شاخص‌های اقتصادی به ما می‌گویند که ایران در مسیر آرامش اقتصادی حرکت می‌کند؛ البته دولت برای تغییر در برخی از ساختار‌ها انتظارات بیشتری داشت تا بتواند کمک بیشتری به مردم در راستای رفع مشکلاتشان کند؛ برخی از توقعات ما انجام شده و برخی دیگر نیز انجام نشده است.

روحانی با بیان اینکه از لحاظ سیاسی و بین‌المللی، جمهوری اسلامی ایران شرایط بسیار قوی‌تر و مستحکم‌تری دارد، توضیح داد: در سازمان ملل برای ما کاملاً روشن بود که تمام کشور‌های بزرگ دنیا اذعان دارند که ایران ۹۸ از سال ۹۷ بسیار قوی‌تر است و همه ایستادگی ملت بزرگ ایران را تحسین می‌کردند.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه ۱۸ ماه سختی بر مردم ایران گذشته است، افزود: مردم شرایط اقتصادی خوبی نداشتند و فشار بر آن‌ها زیاد بود به ویژه آن‌هایی که حقوق ثابت دارند. ما در دولت با همه وجودمان مشکلات مردم را احساس می‌کردیم و عزم دولت در طول این ۱۸ ماه بود که توانست شاخص‌ها را علی‌رغم فشار بیشتر تحریم و اقتصادی برگرداند.

او افزود: کار دولت بسیار دشوار بود و من از تمام دست اندرکاران، وزرا، مسئولان اقتصادی، بانک مرکزی، همه بانک‌های کشور و تمام مدیران در سطح کشور که به دولت کمک کردند تشکر و سپاسگذاری می‌کنم؛ آن‌ها در این جنگ بزرگ روانی، اقتصادی و سیاسی نترسیدند و ایستادند، مقاومت کردند و پشت بحران را شکاندند.

روحانی با بیان اینکه امروز ما می‌توانیم به خوبی به این نکته تکیه کنیم که ایران از لحاظ اقتصادی و سیاسی شکست نخورده است، تأکید کرد: ما علیرغم مشکلات، راه آینده خود را بهتر از گذشته ادامه خواهیم داد و تمام تلاش دولت این است که در دو سال باقی مانده پایانی، دولت را به دوران آرامش و ثبات مردم در زمینه زندگی و اقتصادی برگرداند و از خداوند یاری می‌خواهیم و از مردم تقاضای کمک و استقامت می‌کنیم تا در این راه پیروز و موفق باشیم.

رئیس جمهور کشورمان گفت: در زمینه مسائل منطقه‌ای و امنیتی نکاتی دارم که ترجیح می‌دهم در ضمن سؤالاتی که خبرنگاران عزیز مطرح می‌کنند، گفته شود و بابت اینکه در این نوبت با فاصله بیشتری در جمع خبرنگاران خدمت رسیدیم، امیدوارم بتوانیم قضای این اتفاقات را در آینده انجام دهیم و در آینده با حضور بیشتر، آن را جبران کنیم. من همیشه برای اینگونه جلسات اهمیت قائلم گرچه روالمان در ۶ الی ۷ ماه گذشته این بود که معمولا من روز‌های چهارشنبه در دولت مسائل مهم را خدمت مردم مطرح می‌کنم.

روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سه کشور اروپایی در موضوع خروج آمریکا از برجام و همچنین عمل نکردن به تعهدات آن‌ها نشان دادند که از آمریکا تبعیت می‌کنند، با توجه به این واقعیت چشم اندازه رابطه ایران با فرانسه، انگلیس و آلمان را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: در موضوع توافق هسته‌ای همان طور که اشاره کردید آمریکا به دلیل فشار افراطیون داخلی، رژیم صهیونیستی و عربستان که این دو کشور اعتراف کردند که در موضوع خروج آمریکا از برجام همه تلاش خودشان را به کار گرفتند، مجبور شد از برجام خارج شود.

او ادامه داد: یک خطا و اشتباه بزرگی آمریکا مرتکب شد، کار هوشمندانه و عاقلانه را نظام جمهوری اسلامی ایران انجام داد، چون توقع آن‌ها این بود که بلافاصله ما هم از برجام خارج شویم و بروند شورای امنیت و یک تحریم بین‌المللی علیه ایران وضع کنند و آمریکا بار تخلف خود را تحمل نکند. ما نگذاشتیم که آمریکا در این زمینه این بار را بر دوش دیگران یا بر دوش ایران بگذارد و همچنان بر دوش آمریکا است؛ امروز به جز دو، سه کشور کوچک، هیچ کشور و دولتی نیست که کار آمریکا را تایید کند، همه به نوعی آن را محکوم می‌کنند و غیرقابل قبول می‌دانند. بنا شد ۵ کشور باقی مانده یعنی ۴+۱ خروج آمریکا از این توافق را به نحوی جبران کنند.

روحانی ادامه داد: روابط ما با روسیه و چین روابط خوبی است؛ آن‌ها در حد خود تلاش‌های زیادی کردند اما متاسفانه سه کشور اروپایی، نمی‌توانم تعبیر شما را قبول کنم که از آمریکا پیروی کردند، اما پای تعهد خود هم نایستادند و آنچه را لازم بود انجام ندادند و نتوانستند به قول‌هایی که دادند عمل کنند. اقدامات جمهوری اسلامی ایران بر مبنای اتکا بر ملت بزرگ ایران و در قدم بعد در مسیر کاهش تعهدات برجامی بود. در این زمینه ما از اردیبهشت امسال این کاهش تعهدات را آغاز کردیم، هر دو ماه کاهش تعهدات را اعلام کردیم و در مرحله اول ما این کاهش تعهدات و غنی سازی را انجام دادیم که از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور کردیم و در زمینه آب سنگین اعلام کردیم که این هم ما در همان برنامه‌هایی که اعلام کردیم، انجام می‌دهیم. در این دو ماه ضمن مذاکراتی که با اروپا داشتیم به توافق نرسیدیم و مرحله دوم و کاهش تعهدات دوم را آغاز کردیم و شروع کردیم و آن، حد غنی سازی بود که از ۳/۶ درصد عبور کردیم و الان غنی سازی ما حدود ۴/۵ تا ۵ است. البته به طور متوسط چهار و نیم است و همچنین در گام سوم که ما اعلام کردیم در زمینه تحقیق و توسعه، زمانبندی‌های برجامی را مراعات نخواهیم کرد و امروز خوشبختانه ir۶ هم کار می‌کند و به آن ufc تزریق می‌شود، هم ir۴ و ir۲ کار می‌کند و به زودی به ir۹ هم تزریق خواهد شد و شروع به فعالیت می‌کند. به نظر من این گام سوم یک تحول بسیار بزرگی بود که ایران شروع کرد، اگر آن‌ها در این فرصت برگردند به تعهداتشان، ما می‌توانیم برگردیم به تعهدات کاملمان و اگر آن‌ها همین مسیر را ادامه دهند ما گام‌های بعدی را در این زمینه برخواهیم داشت.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رویای چهل‌ ساله دولت‌ها در شرایط حاضر در برنامه ریزی بودجه‌ای چگونه‌ است، گفت: مسئله بودجه هم در سال ۹۸ مهم است که این چند ماه را ما چگونه عبور کنیم، همه شاخص‌ها را من گفتم که مثبت است، اما در زمینه بودجه ما مشکلات و گرفتاری‌هایی داریم که باید ارقام بودجه و منابع آن را تامین کنیم و از لحاظ بخش عمرانی امسال وضعیت بهتری داریم. بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان تا حالا برای بخش عمرانی پرداخت شده است و ادامه پیدا می‌کند و ما طبق وعده‌ای که دادیم، خوشبختانه تا امروز حقوق و یارانه‌ها را سر وقت پرداخت کردیم و هم پول اوراقی که منتشر کردیم، درست سر وقت پرداخت شد. این‌ها بسیار مهم است برای آسایش و اعتماد مردم، اما مشکلاتی هم خواهیم داشت.

او بیان کرد: این حرف کاملاً درست است که ما بودجه جاری را باید از درآمد نفتی جدا کنیم، منتها این دو قلو را جدا کردن اولش خیلی جراحی دقیق می‌خواهد که هر دو زنده بمانند و به خوبی پیش رود و ما در حال انجام این کار هستیم؛ آغازش، آغاز سختی دارد، به هر حال کشوری که روی بودجه نفت تکیه دارد و یک دفعه می‌خواهد تکیه‌اش را از بودجه نفت بردارد و همه را بر مبنای مالیات، اوراق یا فروش سهام بگذارد، عمدتاً از این سه جا به دست می‌آید و اگر عوارض گمرکی را داخل مالیات ببینیم، درآمد ما این چنین است. حتماً ما باید جبران کنیم که جبران هم از همین راه‌هاست.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما اولاً باید در خصوصی‌سازی، واگذاری سهام باید با یک حرکت سریع‌تر و با دقت و حساب شده حرکت کنیم؛ در زمینه مالیات هم شما اشاره کردید، هم فرار مالیاتی داریم هم پایه مالیاتی ما باید گسترش پیدا کند و هم معافیت‌های مالیاتی باید کم شود و این برای ما بسیار مهم است. صادرات و تولید برای ما بسیار مهم است؛ اگر صادرات غیرنفتی ما افزایش پیدا کند، درآمد ارزی و ریالی ما هم تحت تأثیر آن خواهد بود. همه برنامه‌ریزی‌ها بر این مبناست که سال ۹۹ تکیه‌ای بر نفت نداشته باشیم؛ در این زمینه هم دولت و هم ستاد اقتصادی دولت بحث می‌کند و اقداماتی را انجام می‌دهد و هم شورای هماهنگی اقتصادی این موضوع را در دستور کار گذاشته است. ما قدم‌هایی برداشتیم و تصمیماتی گرفتیم و تصمیمات دیگر را در این زمینه اتخاذ خواهیم کرد، به هر حال ما تا زمان تقدیم بودجه به مجلس که در آذرماه است، این تلاش‌های ما را به نتیجه می‌رسانیم که در بودجه ۹۹ منعکس باشد.

روحانی درباره میانجی‌گری عمران خان و روابط ایران و امارات، گفت: یکی از اهداف سفر آقای عمران خان نخست وزیر پاکستان این بود که در زمینه منطقه و مسائل منطقه با هم گفت‌وگو کنیم؛ به دلیل اینکه او در روز‌های آینده عازم عربستان است و می‌خواست نکات مورد نظر ما را بشنود. خوشبختانه ایشان خدمت مقام معظم رهبری هم رسیدند و ایشان هم نکاتی که مربوط به کل نظام بود و به سوالی که ایشان داشتند پاسخ دادند.

او گفت: آنچه که برای ما مطرح است و آقای عمران خان هم دنبال آن بود، این است که به نظر ما برای حل مسائل منطقه‌ای و از جمله ایران و عربستان، موضوع یمن اهمیت زیادی دارد. اگر در موضوع یمن به یک آتش‌بس و در نهایت به پایان جنگ ما منتهی شویم، یکی از گره‌های منطقه و از جمله در روابط ایران و عربستان باز می‌شود. ما هیچ وقت نخواستیم با همسایگانمان روابط بدی داشته باشیم؛ همیشه دنبال یک رابطه خوب بودیم. ما طرح بسیار مهمی را در سازمان ملل ارائه کردیم به نام ائتلاف امید یا طرح امید و طرح صلح هرمز و این طرح امروز برای هشت کشور منطقه ارسال شده است و همچنین با سازمان ملل در حال گفت‌وگو هستیم؛ امیدواریم این طرح بتواند برخی از مشکلات و مسائل منطقه را با چارچوبی که ایران مطرح می‌کند، حل کند. ایران معتقد است مسائل منطقه توسط خود کشور‌های منطقه باید حل شود، اما برخی معتقدند که دیگران باید بیایند و اینجا مشکلاتمان را حل کنند که امیدواریم سخن ما سخنی باشد دارای گوش شنوای کامل در منطقه و ما به نتیجه برسیم. البته غیر از پاکستان کشور‌های دیگری از جمله عراق هم در این زمینه تلاش می‌کردند و تلاش می‌کنند؛ ما مشکلی نداریم که از طریق گفت‌وگو مسائل و مشکلات منطقه را با کشور‌های منطقه از جمله عربستان حل‌وفصل کنیم؛ گرچه آنچه که در دریای سرخ واقع شد و یک کشتی ما هدف قرار گرفت، مشکلاتی را فعلا به وجود آورده است که امیدوارم تحقیقات ما به زودی به نتیجه نهایی برسد.

رئیس جمهور اظهار کرد: آنچه که مسلم است، یک دولت این کار را انجام داده است، حال اینکه چگونه بوده چه کسی بوده است، در حال بررسی آن هستیم. ارتباطاتی بین ایران و امارات در ماه‌های اخیر وجود دارد؛ برخی از مقامات اماراتی و برخی از مقامات تهران به آنجا رفتند و روابط تهران و امارات در ماه‌های اخیر بهتر از گذشته است و روند به سمت و به سوی بهبود رابطه است.

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که امروز مردم می‌پرسند که آیا آقای روحانی تغییر کرده و به آرای ملت پشت پا زده که نتوانسته است مطالبات مردم را برآورده کند، گفت: ما در انتخابات به مردم وعده دادیم و ملت هم خواسته‌هایی داشتند که مطرح شد. آنچه ما به مردم وعده دادیم در قالب برنامه‌ها بود که به ملت ارائه شد؛ انتخابات در یک شرایط عالی برگزار شد یعنی در منطقه آرامش نسبی وجود داشت، داعش شکست خورده بود و برجام باعث شده بود شرایط اقتصادی خوبی در ایران حاکم شود.

آقای روحانی با بیان اینکه از زمان اجرای برجام تا یک سال بعد آن، بالاترین رشد اقتصادی را داشتیم بیان کرد: آنچه من به مردم وعده دادم این بود که بکوشم تا از طرف ایران برجام صدمه نبیند و این کار را کردم، طرح اول آمریکایی‌ها این بود که ایران برای شکستن برجام پیش قدم شود.

رئیس قوه مجریه افزود: آنچه من به مرددم وعده دادم این بود که شرایط اقتصادی را به کمک مردم پیش ببریم، اما با یک شرایط جدید مواجه شدیم؛ ما در پیش بینی‌های سال ۹۶ فکر نمی‌کردیم یک سری افراد کم خرد حادثه‌ای را در کشور به وحود آورند که ضدانقلاب روی موج آن سوار شود تا چراغ سبز به ترامپ نشان داده شود و این کشور از برجام خارج شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه شدیدترین تحریم‌ها در سال‌های ۹۷ و ۹۸ علیه ایران اعمال شده است گفت: این تحریم‌ها نه در زمان جنگ، نه حتی در تحریم‌های سال‌های گذشته هم در هیچ زمان دیگری در ایران سابقه نداشت؛ سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ایران وضع شد و به اعتقاد من ما باید کار دولت را با شرایط موجود منطبق کنیم.

او تصریح کرد: در این شرایط دولت و ملت در کنار هم کار بزرگی انجام دادند البته حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله هم که ما آن را پیش بینی نمی‌کردیم رخ داد که مشکلاتی برای ملت و دولت به وجود آورد.

آقای روحانی با اشاره به این موضوع که ما فکر نمی‌کردیم عده‌ای در منطقه به دنبال شرارت باشند عنوان کرد: شرایط دست به دست هم داد، اما کاری که امروز دولت بعد از ۱۸ ماه می‌تواند به ملت ایران ارائه کند کاملاً نشان می‌ددهد که دولت نه خسته، نه ناتوان و نه ناکارآمد است بلکه توانمند، برنامه‌ریز و قادر است از بحران‌های اقتصادی در کمترین زمان خارج شود؛ مانند اتفاقی که در سال ۹۶ رخ داد و ما در عرض ۵ روز از بحران اجتماعی خارج شدیم.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: ما قبل‌ها بحران‌هایی داشتیم که نزدیک به ۷ یا ۸ ماه طول می‌کشید، اما ما در سال ۹۶ در مدت زمان ۵ روز از بحران خارج شدیم که این کارآمدی و توانمندی دولت را نشان می‌دهد.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما امروز از آن حالت شبه‌بحران اقتصادی هم خارج شدیم البته مردم هنوز مشکلاتی دارند.

او درباره سفر خود به سازمان ملل گفت: ما در سفر اخیر به سازمان ملل متحد دو پیام به جهان منتقل کردیم؛ اول اینکه ایران به دنبال صلح در منطقه است و به دنبال ناامنی، آشوب و جنگ نیست که این پیام توسط دنیا پذیرفته شد و پیام دوم ما این بود که گفتیم از مذاکره نمی‌ترسیم و این را همه شنیدند، ما آماده بودیم اجلاس ۵ + ۱ در حد سران برگزار شود به شرط آن که ما اطمینان پیدا کنیم اجلاس در حد ۵ + ۱ است.

آقای روحانی ادامه داد: ما اگر مطمئن می‌شدیم، این جلسه را برگزار می‌کردیم و من به سران کشور‌های اروپایی با صراحت گفتم هر زمان که اطمینان پیدا کنم که منافع ملت ایران در یک جمع و اجلاس تامین می‌شود و فشار از روی ملت برداشته می‌شود در حالی که من باید قربانی شوم با افتخار این قربانی شدن را می‌پذیرم. در آینده هم این کار را می‌کنم و هر زمانی که بدانم ملاقاتی مشکل ملت را حل می‌کند و منافع ما را تامین می‌کند من آماده فداکاری هستم و افتخار می‌کنم برای ملتم قربانی شوم، البته در این راه قربانی شدن برای هر کسی افتخار است.

رئیس قوه مجریه در پاسخ به سوالی درخصوص پیگیری حقوق‌های نجومی، گفت: اصل موضوع بسیار مهم است البته مقدمه آن که گفته شد، بحث فراوانی دارد و آن هم بحث حقوق‌های نجومی است.

رئیس جمهور با بیان اینکه حقوق‌های ناعادلانه درست است و حقوق‌های نحومی شعار انتخاباتی بود بیان کرد: کل رقم حقوق‌های ناعادلانه ۳۰۰ میلیارد ریال بود که همه گرفته شد و کار را آغاز کردیم.

او ادامه دداد: در زمینه حقوق‌های ناعادلانه، دولت آغازگر بود و آن را مطرح کرد و آیین‌نامه آن را در دولت مصوب کرد و پس از آن بود که عده‌ای برای تبلیغات شروع به کار کردند، اما اصل موضوع شفافیت بسیار مهم است.

آقای روحانی با بیان اینکه دولت سه لایحه را در دستور کار خود دارد عنوان کرد: اولین لایحه، لایحه شفافیت است که تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است؛ این لایحه بسیار مهم است چراکه فقط بحث حقوق نیست بلکه همه موارد باید طبق آن شفاف شود.

رئیس قوه مجریه افزود: هر کس در هر محلی که برای مردم تصمیم می‌گیرد باید ملت بدانند که چه کسانی چه رای و چه نظری دادند و این باید در سامانه‌ها در اختیار مردم عزیز ایران قرار گیرد.

رئیس جمهور اظهار کرد: لایحه مبارزه با مفاسد و سالم‌سازی نظام اداری، دومین لایحه دولت است که اکنون در دستور کار قرار دارد و برخی از موارد آن تصویب شده است و انشاءاللّه در آینده نزدیک به اتمام می‌رسد و به مجلس تقدیم می‌شود.

او ادامه داد: لایحه تعارض منافع سومین لایحه در دستور کار دولت است؛ مبارزه با فساد یک کار بسیار ضروری و لازم است، اما اعتقاد ما این است که مبارزه با فساد به صورت موردی، هیجانی و تبلیغاتی ما را به هدف نمی‌رساند؛ ما باید به صورت جامع با فساد مبارزه کنیم، باید ریشه فساد را از بین ببریم.

آقای روحانی تصریح کرد: شما شاید یک مفسد را بگیرید، زندانی و اعدام کنید، اما باید اصل فساد از بین برود که راه‌حل آن همین سه لایحه‌ای است که دولت به مجلس تقدیم کرده است چراکه می‌تواند پلی برای مبارزه با فساد باشد؛ امیدواریم قوای دیگر هم آماده اجرای این سه لایحه باشند.

رئیس قوه مجریه در واکنش به احتمال استیضاح ترامپ و پاسخ به این سوال که آیا آماده هستید با رئیس جمهور آمریکا مذاکره کنید اظهار کرد: اساساً مشکل ما مواجهه با رئیس جمهور آمریکا یا مذاکره کردن نیست، مشکل ما این است که بدانیم در آن مذاکره، مسائل، مشکلات و خواست ملت تامین می‌شود یا قرار است مذاکره به صورت یک کار نمایشی باشد چراکه ما با کار نمایشی و ظاهری مخالف هستیم.

رئیس جمهور ادامه داد: برای ما فرق نمی‌کند که رئیس جمهور آمریکا چه فردی باشد البته ویژگی‌های ترامپ به گونه‌ای است که هر روز سخنی می‌گوید؛ یک روز فردی را واسطه قرار می‌دهد تا با ما صحبت کند، اما فردا می‌گوید که من به آن فرد چیزی نگفته بودم و روز بعد هم این را تکرار می‌کند.

او تصریح کرد: این ویژگی‌های شخصیتی ترامپ کار را برای تمام دنیا سخت کرده است و هر کس می‌خواهد با آمریکا مذاکره کند نمی‌داند که چه خواهد شد؛ این را همه رهبران دنیا می‌گویند.

آقای روحانی افزود: بنابراین هر وقت آن‌ها در چارچوب خواسته‌های ما پیش روند یعنی تحریم‌ها برداشته شود و شرایط برای مذاکره در قالب ۵+۱ واقعی آماده باشد ما آماده شرکت در اجلاس هستیم و در آن زمان هر کس می‌خواهد رئیس جمهور آمریکا باشد و این برای ما مهم نیست.

آقای روحانی درباره بحران سوریه، گفت: همه باید تلاش کنیم روند آستانه حفظ شود و سه کشوری که مسئولیت این روند را بر عهده دارند کار خود را انجام دهند. ترکیه نگران شمال سوریه است، ما اصل نگرانی ترکیه را می‌پذیریم، اما شیوه‌ای را که انتخاب کردند نمی‌پذیریم چراکه شیوه‌های بهتری هم وجود دارد. ترکیه به ما قول داده است تمامیت ارضی سوریه را حفظ می‌کند. مشکلات فراوانی به وجود آمده است، امید بود آمریکا با ورود ترکیه، از سوریه خارج شود که تاکنون خارج نشده است. امیدواریم ترکیه با هوشمندی خود به این روند ادامه ندهد و شاهد پایان این حرکت آن‌ها باشیم. هدف اصلی ما در سوریه مبارزه با تروریسم، بازگشت مردم به این کشور و برگزاری انتخابات آزاد است.

رئیس جمهور درباره وضعیت جوانان گفت: باید کاری کنیم کسانی که تشکیل خانواده می‌دهند به حداقل مسکن دست پیدا کنند. در دولت یازدهم تلاش بود مسکن بیشتر بسازیم، اما وزارت راه ما در آن زمان بر جاده‌ها و راه متمرکز بود. وعده وزیر مسکن به مردم مبنی بر احداث ۹۰۰ هزار واحد مسکونی تا پایان دولت دوازدهم محقق می‌شود و تا الآن قدم‌های خوبی برداشته شده است. دولت از همین مهر ماه فروش ارواق را آغاز می‌کند.

او افزود: در زمینه سوخت و حامل‌های انرژی آنچه امروز با آن مواجه هستیم، مسیر عادلانه نیست، ما به دنبال این نیستیم که بنزین هزار تومانی ۱۵ هزار تومان شود. به دنبال حذف یارانه‌ها از بنزین نیستیم و قیمت را واقعی می‌کنیم ولی در حال فکر برای ایجاد تغییرات هستیم که در صورت نهایی شدن به مردم اطلاع می‌دهیم.

آقای روحانی گفت: معتقدم برای ثبات و پایداری نظام بهترین راه همانی است که قانون اساسی تعیین کرده است به ویژه همه‌پرسی که در مسائل گوناگون پیش‌بینی شده است. به نظر من اصل ۱۱۳ قانون اساسی مهم است و مردم به رئیس جمهور رای نمی‌دهند که مسئول اجرایی کشور باشد. این دولت شهامت دارد که اگر اشتباهی شده است اعلام و از مردم عذرخواهی کند. در مورد پرونده محیط زیست هم گزارش بسیار دقیقی تهیه شده است که امیدوارم قوه قضائیه به این گزارش توجه کند.

رئیس جمهور درباره حمله به نفتکش ایرانی، گفت: حمله به نفتکش ایرانی توسط دو راکت انجام شده که از طریق دوربین‌های این کشتی مشخص است که از چه سمتی راکت‌ها به طرف آن پرتاب شده است. کار بسیار شرورانه و غلطی صورت گرفته است و در حال بررسی هستیم که چه دولتی در آن نقش داشته است چراکه کار گروه تروریستی و فردی نیست و کار یک دولت است، زمانی که برایمان روشن شود چه کسی این اقدام را انجام داده است، او باید منتظر عواقب آن هم باشد. ناامنی دریا به معنای فشار بر اقتصاد جهانی است و برای امنیت کشتی‌هایمان اقداماتی انجام دادیم و اقدامات دیگری هم انجام خواهیم داد.

او مشکلات ارزی کشور گفت: این حرف غلطی است که می‌گویند ۱۸ میلیارد بر باد دادیم، ما ۱۹ میلیارد تاکنون در سال جدید پرداخت کردیم. ارز ۴۲۰۰ تومانی کار درستی بود و هیچ پولی هدر نرفته است، اما عده‌ای سوءاستفاده کردند که باید با آن برخورد شود.

آقای روحانی تصریح کرد: اکنون زمانی است که دنیا از هر زمانی مشتاق‌تر است که با ما صحبت کند. آمریکا هم دلش می‌خواهد با ما صحبت کند. احتمال اینکه جنگ یمن رو به پایان رود، از هر زمان دیگری محتمل‌تر است. ما آمادگی داریم برای مذاکره با غرب و کشور‌های منطقه در شرایط عادلانه مذاکره کنیم. اگر در پایان دو ماه اقدامی از اروپا مشاهده نکنیم، گام بعدی کاهش تعهدات برجام را برمی‌داریم.

رئیس جمهور در خصوص حضور زنان در ورزشگاه، گفت: در افطاری پیشکسوتان ورزش از آنها پرسیدم در زمانی که زنان به ورزشگاه می‌آمدند مشکلی پیش آمده بود؟ آنها گفتند اصلاً چنین نبود و من این مسئله را در هیئت دولت مطرح کردم. هر وقت می‌گفتیم این کار انجام گیرد نیروی انتظامی مشکل داشت، برخی هم در کشور نگران بودند که نمی‌خواهم بگویم کدام جناح و چه کسانی. امیدوارم این روند ادامه پیدا کند و البته ادامه درست آن برعهده بانوان نیز است.

او درباره مذاکره با آمریکا گفت: در دوران ترامپ یک بار مذاکره شروع شد و به نتیجه نرسید، بار دوم برای مذاکره آمادگی بود که آنها پیش‌شرط‌هایی مطرح کردند. در رابطه با زندانیان حاضر هستیم که کمک شود اما حاضر نیستم در روند قضایی آمریکا و ایران دخالت کنیم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟