به گزارش رکنا، به گزارش بامداد یکشنبه سازمان انرژی اتمی، مراسم افتتاحیه دوره آموزشی حقوق هسته ای ۱۳ مهرماه ۱۳۹۸ با حضور مسئولان و متخصصان حقوقی در سالن دکتر حسابی سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد. این دوره که به دنبال هماهنگی‌های بعمل آمده با اتحادیه اروپا برگزار می شود به مدت ۵ روز ادامه خواهد داشت.

در افتتاحیه این دوره کمالوندی معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس، «کیجو نوروانتو» سفیر فنلاند در ایران و «استفان کلمنت» رئیس هیات اتحادیه اروپا در سازمان های بین المللی سخنرانی کردند.

کمالوندی در ابتدای این مراسم با تأکید بر برنامه همکاری بین ایران و اتحادیه اروپا، تمرکز بر ایمنی هسته ای و پروژه های مربوطه و برگزاری ۳ دوره سمینار سطح بالای ایران و اتحادیه اروپا گفت: به رغم تمامی معضلات و مشکلات، با هدف بهبود همکاری‌ها و تبادل اطلاعات در راستای اجرای پروژه‌های مربوط به ضمیمه سوم برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) همکاری‌ها ادامه دارد.

وی برگزاری دوره‌های حقوقی و تخصصی را نقطه عطفی دانست و ادامه داد: برگزاری این دوره‌ها در راستای تبادل اطلاعات حقوقی مربوطه بویژه در ارتباط با موضوع حل معضل خلع سلاح بسیار حایز اهمیت است.

معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس در ادامه سخنانش افزود: در سطح بین المللی حقوق هسته ای باید واجد الزاماتی به مثابه قانون اساسی جهانی باشد، به گونه ای که برای همه کشورها حقوق و تکالیفی مشابه و بدون تبعیض قائل باشد از جمله این موارد خلع سلاح به عنوان خواسته جهانی است که جهان را در ابهام و آینده تاریکی فروبرده است.

کمالوندی در ادامه با بیان این که شعار ما آن طوریکه رهبری معظم انقلاب فرموده‌اند فناوری هسته ای برای همه و سلاح هسته ای برای هیچکس است، اظهار کرد: با توجه به تحولات اخیر، تصمیم ایران بر کاهش بخشی از تعهدات برجامی، بعد از یک صبر استراتژیک یکساله در پاسخ به اقدام یک طرفه خروج آمریکا از توافق و بمنظور ایجاد توازن بین حقوق و تعهدات صورت گرفته است.

وی با یادآوری این که در صورت عملکرد مشابه طرف مقابل، ایران آماده بازگشت می باشد، تاکید کرد: در غیر این صورت کاهش تعهدات، تداوم خواهد داشت.

برنابرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟