به گزارش رکنا به نقل از مرکز دیپلماسی وزارت امور خارجه، ظریف پس از سفر به نیویورک برای شرکت در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و سخنرانی در نشست‌های مختلف و دیدار با ده‌ها مقام خارجی و برگزاری چند مصاحبه و نشست رسانه ای، شب گذشته وارد کشور شد.

پاسخ ظریف به شایعه توافق با چین

وزیر امور خارجه ایران در خصوص توافق راهبردی میان کشورمان و چین گفت: توافق راهبردی ۲۵ ساله میان کشورمان و چین در حد یک ایده پیشنهادی از سوی ایران بوده و هیچ توافقی وجود ندارد که بخواهد مفادی داشته باشد. این مساله از اساس، نادرست است.

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا بند‌های این توافق را آنگونه که برخی رسانه‌ها مدعی شده اند، نادرست می‌دانید و بند‌های این توافق چه هستند؟ پاسخ داد: در اصل، توافقی در کار نیست که بند‌هایی داشته باشد. یک پیشنهاد برای برنامه‌ای ۲۵ ساله است که تازه باید بنشینیم و شروع به نوشتن توافق کنیم.

در ادامه گزارش ایرنا آمده است ، براساس گزارشی در تارنمای پترولیوم اکونومیست (Petroleum Economist) در سفر وزیر امور خارجه ایران در اواخر ماه اوت، تهران و پکن توافقی را که در سال ۲۰۱۶ به نام "مشارکت جامع استراتژیک چین و ایران" امضا کرده بودند، توسعه داده و بند‌های غیر علنی به آن افزوده‌اند که شامل تخفیف و امتیاز‌های بسیاری در زمینه سرمایه‌گذاری نفت و گاز ایران است.

پترولیوم اکونومیست، یک تارنمای انگلیسی است.

در گزارش بی پایه و اساس این تارنمای انگلیسی آمده بود که این توافق به چین تخفیف‌های بزرگی برای خرید نفت ارائه کرده و پکن می‌تواند پول محصول خریداری شده از ایران را حداکثر تا دو سال به این کشور پرداخت کند.

همچنین افزوده بود: از سویی دو طرف توافق کردند که چین پول خرید‌های خود را به "یوآن" یا ارز‌های دیگر به ایران پرداخت کند و این به معنای آن است که قرار نیست در مبادلات تجاری ایران و چین از دلار استفاده شود.

به نظر می‌رسد انگیزه شایعات و خبر سازی درباره روابط ایران و چین، نگرانی پایتخت‌های غربی از روابط تجاری و اقتصادی دو کشور است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟