به گزارش رکنا، محمود واعظی امروز - چهارشنبه - در حاشیه جلسه هیات دولت درباره نتیجه سفر عباس عراقچی به پاریس و این که آیا نتیجه این سفر تاثیری روی گام سوم کاهش تعهدات دارد؟ اظهار داشت: ما اعلام کردیم که سر زمان مشخص که آخر این هفته است اگر با مذاکراتی که با رئیس جمهور فرانسه داریم به توافق قطعی نرسیدیم گام سوم برداشته خواهد داشت.

وی ادامه داد: در مورد سفری که سید عباس عراقچی به همراه یک تیم اقتصادی داشتند گزارشی دریافت کردیم که نتیجه مذاکرات با توجه به پیچیدگی هایی که دارد، زمانبر است در مجموع پیشرفت‌هایی به وجود آمده است.

واعظی یادآور شد: قرار است هفته آینده نتیجه را به ما اطلاع دهند و ما منتظریم که ببینیم هماهنگی که در داخل اروپا و طرف های دیگر می شود چه خواهد شد و نتیجه آن به ما منعکس شود.

رئیس دفتر رییس جمهوری اضافه کرد: در مجموع گام هایی که تا الان برداشته شده در مقایسه با یک ماه قبل که این مذاکرات شروع شده پیشرفت های خوبی داشته است، اما تا زمانی که به جمع بندی نهایی نرسیدیم نمی‌توانیم چیزی را اعلام کنیم.

وی تاکید کرد: البته این به این معنی نیست که ما مردم را نامحرم می دانیم، ما چیزی را از مردم پنهان نداریم اما با توجه به این که با طرف خارجی مذاکره می کنیم نمی توانیم برداشت ذوق زدگی یا عجله از کار داشته باشیم.

واعظی درباره این که آیا محور مذاکرات ۱۱ تعهد بر زمین مانده اروپایی ها در برجام است، گفت: هم اکنون در این مرحله بحث برجام را باز نکردیم. از ۱۸ اردیبهشت یک سیاست جدیدی اتخاذ کردیم که هر دو ماه اقداماتی را در خصوص کاهش تعهدات برجام برداریم، روز پنجشنبه یا جمعه مرحله دوم تمام می شود و مرحله سوم شروع می شود.

وی افزود: نتیجه این سیاست جدید این شد که اروپایی ها و مشخصا رئیس جمهور فرانسه در این خصوص مذاکراتی با ما داشته باشند که به شرایط قبل برگردیم که البته ما شرایطی داریم آنها هم مباحثی دارند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: در رابطه با کلیات صحبت می کنیم که بعد از آن اگر شرایط طبیعی شد قطعا در خصوص آن یازده بند هم صحبت خواهد شد، الان بحث این است که اگر قرار است به شرایط قبل برگردیم در مورد یکسری حقوق ما در ارتباط با موضوع نفت و بانک و تامین نیازمندی های ایران از کشورهای مختلف به نتیجه برسیم که پیشرفت های خوبی داشتیم اما تا به نتیجه قطعی و نهایی نرسیم نمی توانیم اعلام کنیم که این توافق انجام شده است. پیش بینی من این است که در یکی دو هفته آینده نکات روشن تری را در این زمینه اعلام کنیم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟