محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشستی خبری با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد.

در ابتدای این جلسه، علی ربیعی سخنگوی دولت در سخنانی گفت: بنظرم هیچ دوره‌ای مثل امروز نسبت رسانه با ایران عزیز چنین نبوده است. بنظرم در کمتر دوره‌ای وزیر خارجه ما در سپر جهانی قرار داشته است. هیچ دوره‌ای اینگونه کاخ سفید علیه ایران بسیج نشده بود. در هیچ دوره‌ای رئیس جمهوری مانند ترامپ بر قدرتمندرین کشور به لحاظ اقتصادی و سیاسی سر کار نیامده بود. هیچ دوره‌ای مثل امروز قدرت‌های متخاصم خارجی بر عملیات روانی مسلط نشده بود. امروز خاک ما تسخیر نشده، آنچه می‌خواهد تسخیر شود معیشت، زیست و کرامت انسانی است.

ربیعی: روزی که ظریف تحریم شد را روز دیپلماسی عمومی اعلام می‌کنیم

سخنگوی دولت در ادامه افزود: هیچ دوره‌ای اینچنین افکار عمومی در داخل در معرض تناقض‌ها و منفعت‌های کوتاه مدت قرار نداشته است. امروز همه موجودیت ایران به تلاش‌های رسانه‌ای ما معطوف است، رسانه‌ها خط مقدم کشور هستند. اگر مرزی از ما فرو بریزد از میان قلم‌های ما فرو خواهد ریخت. امروز بیش از هر دوره دیگری امنیت ملی و تمامیت ارضی ما به فعالیت‌های رسانه‌ای مربوط است. خوشحالم بگویم که ظریف هم یک رسانه است، هم تولید محتوا می‌کند و هم منعکس می‌کند و هم بازتاب می‌گیرد. جلوی پارازیت‌های داخلی را در رسانه ملی بگیریم. برای آقای ظریف آرزوی موفقیت دارم. روز پنجشنبه که ظریف تحریم شد را روز دیپلماسی عمومی اعلام می‌کنیم.

محمدجواد ظریف نیز در این نشست صحبت‌های خود را اینگونه شروع کرد: به شما روز خبرنگار را تبریک می‌گویم. شهادت خبرنگار ایرنا شهید محمود صارمی را به اصحاب خبر تبریک و تسلیت عرض می‌کنم. روز خبرنگار یک اتفاق مهمی است و من برای دوستان خبرنگار اهمیت این روز را برای ارتباط وزارت خارجه و جامعه رسانه‌ای کشور تاکید می‌کنم. ما در این روز 11 شهید داشتیم که 10 دیپلمات شهید داشتیم و یک شهید خبرنگار. این نشان می‌دهد که خون خبرنگاران و دیپلمات‌ها به هم آمیخته ولی ظاهرا خون خبرنگاران رنگین تر است (به مزاح) و این روز به نام آنها نام گرفته است، نوش جانشان. نزدیک دومین سالگرد مرحوم مردوخی هستیم و سال گذشته سعادت را داشتیم که در خدمت خانواده ایشان باشیم و از همینجا نام و یاد ایشان را گرامی می‌داریم. تعدادی از خبرنگاران الان در بستر بیماری هستند. خانم زهرا عبدالمحمدی، آقای سیف الله یزدانی و آقای مهدی شادمانی، برای آنها آرزوی شفای عاجل داریم.

وزیر خارجه در ادامه گفت: تروریسم اقتصادی امروز یک واقعیت است. تروریسم اقتصادی یعنی شما مردم عادی را هدف قرار دهید به امید اینکه سیاست‌های شما را اجرا کنند. دولت آمریکا رسما اعلام می‌کند که اگر مردم ایران می‌خواهند نان بخورند باید سیاست را تغییر دهد. خدا را شاکریم که نیاز ما به آنها بسیار کم است و خدا را شاکریم که با رفتار خود به دنیا نشان می‌دهد در حوزه‌های محدودی که توان دارند این تروریست‌ها دارند چنین می‌کنند. ما در اوج عقب ماندگی آنها علم خود را مجانا به آنها تقدیم کردیم. اما امروز اجازه نمی‌دهند که علم را حتی بخریم.

ظریف گفت: در سفری که به بولیوی داشتم، افتخار این را داشتم که دوره فوق لیسانس نانو تکنولوژی ایران را در آنجا افتتاح کنم. این تفاوت گفتمان ما و آنها است. گفتمان ما گفتمان همراهی، همکاری و همدلی است. برای همین است که امروز آمریکا در دنیا تنهاست. آمریکا در حوزه‌هایی که مانند حوزه نظامی ابرقدرت است نمی‌تواند ائتلاف ایجاد کند. کشورهای دیگر خجالت می‌کشند که نامشان در کنار نام آمریکا در لیست باشد. هر جا که قدم گذاشتند، از افغانستان که پس از 18 سال با خفت الان با طالبان مذاکره می‌کنند. در عراق، داعش را ایجاد کردند. در خلیج فارس هم کشتار مردم بی‌گناه از جلمه 290 نفر مسافر بود. آیا این افتخار است برای ابرقدرت دنیا که در طول 70 سال گذشته فقط یک جنگ آنها هم علیه کشور ذره‌ای گرانادا پیروز شده باشد. گفتمان ابرقدرتی و زورگویی دوره‌اش تمام شده است. ما با مردم آمریکا درگیری نداریم. دیروز بسیار متاسف شدیم که مردم آمریکا گرفتار فرهنگ هفت تیرکشی و قلدری و زورمداری و تقدیس خشونت شده‌اند. فرهنگی که کشتار مردم بی‌ناه را تقدیس می‌کند و از جنگ به عنوان یک گزینه روی میز صحبت می‌کند، یک فرهنگ موفقی نیست. برای همین است که مجبورند تحریم کنند. مسئولین را تحریم کنند، رهبری معظم را تحریم کنند و خدمتگزار کوچکی را تحریم کنند. این تفاوت دو گفتمانی است که یک مسیر محتومی را پیش می‌رود.

وزیر خارجه در ادامه افزود: کنشگران و مراکز قدرت جابجا شده‌اند. یک خبرنگار با یک موبایل و یک برنامه مجازی می‌تواند دنیا را تسخیر کند. کاری که رسانه می‌تواند بکند این است که خبرنگار و رسانه می‌توانند آینده جهان را شکل دهند. دوران ابرقدرت‌ها به سر آمده و دوران افراد و مردم فرا رسیده است.

امروز ایالت متحده در دنیا تنها است

ظریف گفت : امروز ایالت متحده در دنیا تنها است و نمی‌تواند ائتلاف ایجاد کند. کشورهای دوست شان هم خجالت می‌کشند که با آنها در یک ائتلاف حضور پیدا کنند.

محمدجواد ظریف در ادامه نشست خبری خود اظهار کرد: خدا را شاکر هستیم که آنها با رفتار خودشان به دنیا نشان می‌دهند که در چند حوزه محدود که توانایی دارند، در سایر مسائل باز مانده‌اند. ما کشور و تمدنی هستیم که در اوج پیشرفت و در اوج ذلت و عقب‌ماندگی آنها علم و دانش مان را به آنها مجانی ارزانی کرده‌ایم و امروز حتی اجازه نمی‌دهند آن را بخریم.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلفی اعم از پزشکی، نانو تکنولوژی، هسته‌ای و ... پیشرفت دارد و آگاهی و دانش ما برای استفاده همه جهات مهیا است.

کشورهای دیگر خجالت می‌کشند اسم‌شان را در کنار آمریکا بیاورند

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین بیان کرد: امروز گفتمان یکجانبه‌گرایی، خصومت و قانون‌گریزی که در کاخ سفید متبلور شده و در دنیا شرارت می‌کند، از یک طرف وجود دارد و از سوی دیگر گفتمان صلح، قانون، فراگیری، همکاری و همراهی است که جمهوری اسلامی مطرح کرده است. برای اینکه امروز آمریکا در دنیا تنهاست. حتی در حوزه‌هایی که برای دیگران آمریکا نقش ابرقدرتی دارد، مثل نظامی هم نمی‌تواند ائتلاف ایجاد کند. کشورهای دیگری هم علیرغم ارتباطاتی که با آمریکا دارند، خجالت می‌کشند که اسم‌شان را در کنار آن بیاورند.

ظریف ادامه داد: آمریکایی‌ها با قانون‌شکنی، قانون‌گریزی، خلاف رفتار انسانی عمل کردن، جلوگیری از دستیابی مردم به غذا و دارو و ایجاد تنش و بحران هر جایی که قدم گذاشته اند، منجر به شکست شده اند. از افغانستان که پس از 18 سال با طالبان مذاکره می‌کند و با خفت خارج می‌شوند تا عراق و ایجاد داعش و همچنین سوریه و بدبختی که برای آنها به ارمغان داشت تا خلیج فارس که هر گاه قدم گذاشته‌اند، فقط مرتکب جنایت شده‌اند. نمونه آن حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایرانی در خلیج فارس بود.

گفتمان ابرقدرتی و زورگویی دوره‌اش تمام شده است

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور ادامه داد: آمریکایی که به جنگ‌طلبی می‌نازد، از ویتنام به این سمت کدام جنگ را جز گرانادا برنده شده است؟ هیچ جنگ دیگری را آمریکا نبرده است. او جنگ ویتنام را باخته، جنگ منطقه برایش جز شکست نداشته و این گفتمان محکوم به شکست است. گفتمان ابرقدرتی و زورگویی دوره‌اش تمام شده است.

با مردم آمریکا درگیری نداریم

ظریف خاطرنشان کرد: ما با مردم آمریکا درگیری نداریم. دیروز بسیار متاسف شدیم که مردم بیگناه آمریکا گرفتار فرهنگ هفت‌تیرکشی، فرهنگ قلدری و زورمداری و تفویض خشونت هستند. فرهنگی که از جنگ به عنوان یک گزینه روی میز صحبت می‌کند. این فرهنگ امروز دیگر موفق نیست برای همین است که مجبور به تحریم اقتصادی شده و به آن روی می‌آورند و مسئولین کشور رهبری و حتی وزیر امور خارجه را هم تحریم می‌کنند.

تحریم وزیر خارجه یعنی شکست در گفت‌وگو و دیپلماسی

وی خاطرنشان کرد: تحریم وزیر امور خارجه یعنی چه؟ یعنی شکست در گفت‌وگو و در دیپلماسی، امروز در دنیا تفاوت این دو گفتمان مشخص است. دنیای کنونی ما دنیای سلطه نیست. بازیگران و کنشگران متنبه شده‌اند. مراکز قدرت جابه‌جا شده است. انسان‌ها هم قدرتمند شده‌اند. حتی یک خبرنگار با یک موبایل یک برنامه مجازی می‌تواند دنیا را تسخیر کند. این ارزش دنیای ما است. کاری که رسانه می‌تواند انجام دهد، به خاطر جابه‌جا شدن قدرت است.

وی با تاکید بر اینکه دوران ابرقدرت‌ها به سر آمده و دوران افراد و مردم آغاز شده است، گفت: خوشحالیم که در 40 سال گذشته جمهوری اسلامی ایران هیچ وقت کنار این قدرت‌ها نبوده و در کنار مردم بوده و سیاست خودش را بر اساس استقلال و تکیه بر مردم خودش تبیین کرده است.

امنیت خودمان را هیچ گاه نخریده و نخواهیم خرید

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین تاکید کرد: ما امنیت خودمان را هیچ گاه نخریده و نخواهیم خرید، قابل فروش هم نیست چرا که امنیت ما از مردم ما نشات می گیرد همچنین ما پیشرفت خودمان را هیچ گاه نخریده و نخواهیم خرید چرا که پیشرفت ما از مردم نشات می‌گیرد. هر اندازه که به ما فشار آورند، با اتکا به مردم خودمان پیشرفت کرده‌ایم.

توانستیم پهپاد آمریکایی را با موشک تمام ساخت ایرانی سرنگون کنیم

وی با اشاره به اتفاقات و تحریمهایی که در زمان جنگ تحمیلی انجام داده‌اند، گفت: هر چه خواستیم به ما سلاح ندادند ما را از ابتدایی‌ترین ابزار دفاع از مردم خودمان تحریم کردند و در مقابل تمامی امکانات و اطلاعات را در اختیار عراق گذاشتند اما کسانی که فکر می‌کردند جمهوری اسلامی ایران ظرف یک هفته نابود می‌شود، کجا هستند و صدام کجاست؟ ما روی پای خودمان ایستادیم و توانستیم پهپاد آمریکایی را با موشک تمام ساخت ایرانی سرنگون کنیم. بعد می‌گویند چرا؟ برای این است که شما با تحریم نمی‌توانید مانع پیشرفت شوید و جلوی هر ایرانی را بگیرید.

عمر دوران امپراتوری ایران چندین برابر عمر ایالت متحده است

وی همچنین بیان کرد: حتی راکتور تحقیقاتی که در دهه 50 ساختند به بهانه‌های مختلف سوخت ندادند اما ما خودمان توانستیم سوخت را تولید کنیم. شما ایران را با نوکران خودتان اشتباه گرفته‌اید. ایران جنس دیگری است، ایران به 7000 سال تمدن استوار است. عمر دوران امپراتوری ایران چندین برابر عمر ایالت متحده است.

هیچ وقت برای ایران خدا نیستید

وی ادامه داد: بارها به شما گفته‌ایم که تنها ابرقدرت خدا است و ممکن است شما برای برخی خدا باشید اما هیچ وقت برای ایران خدا نیستید برای همین این بار به لطف خدا فشارهای شما را با تاکید بر توان ملی و اقتصاد مقاومتی و روابط با کشورهای دوست جبران می‌کنید.

پشت مردم قایم نمی‌شویم

وی خاطرنشان کرد: پشت مردم قایم نمی‌شویم. خادم مردم هستیم. حمایت از مردم وظیفه امنیت ملی است. به مردم خود وامداریم. مردم ولی نعمت ما هستند. ما صاحب اختیار مردم نیستیم.

در زمان حضورم در نیویورک به آمریکا سفر نمی‌کنم

وزیر خارجه در آغاز پاسخ به سوالات خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری در روایت از دیدارش با رند پاول، سناتور آمریکایی گفت: من بارها گفته‌ام که در زمان حضورم در نیویورک برای شرکت در جلسات مجمع عمومی سازمان ملل و سایر جلسات می‌روم و این‌گونه نیست که به آمریکا سفر کنم و حضور من به این محدوده محدود است. البته محدود شدن همکاران من عمل غیر انسانی است.

وی ادامه داد: من از صبح تا آخر وقت ملاقات دارم و در جلسات مختلف و دیدارها هستم. ملاقات‌های من شفاف است و با افراد خارج از قوه مجریه آمریکا دیدارهایی دارم هم‌چنین با اصحاب رسانه .

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه آمریکا با وجود تاکید بر آزادی بیان معتقد به آزادی بیان نیست افزود: آنها برای کسانی که در جلسات با بنده هستند دردسر ایجاد می‌کنند اما من هیچ وقت نگفتم که با چه کسی دیدار می‌کنم. ما برای طرف‌های مقابل البته منعی برای اعلام دیدارهایشان نداریم.

در سفرم به نیویورک گفته شد که ظرف دو هفته تحریم می‌شوم

ظریف ادامه داد: نکته دیگر این‌که به عنوان دیپلمات باید بتوانم مذاکره کنم و طرف مقابل هم باید احساس کند که می‌تواند مذاکره کند، نه مصاحبه. اگر قرار باشد مسایل را بیرون مطرح کنم یعنی طرف باید بیاید و یکسری کلیشه بیان کند و این برای دیپلماسی سم مهلک است. یک وظیفه دیپلماسی عمومی داریم اما آن را با دیپلماسی نباید قاطی کنید و اگر قرار باشد صورت مذاکره را بیرون بدهیم دیگر با ما مذاکره نمی‌کنند بنابراین خبرهای ما از ملاقات‌ها مختصر است. البته تاکید می‌کنم ما حرفی نداریم که بخواهیم به دیپلمات‌ها بگوییم اما به مردم نگوییم. درباره آنچه در مذاکرات اتفاق افتاده چیزی مطرح نمی‌کنم اما در سفرم به نیویورک گفته شد که ظرف دو هفته تحریم می‌شوم مگر این‌که آن پیشنهاد را بپذیریم که نپذیرفتم.

به دنبال شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نیستم

وی افزود: ترامپ قبل از من مقام معظم رهبری را تحریم کرده است. اینکه آمریکایی‌ها حرف‌های بزرگتر از دهانشان می‌زنند و می‌گویند که چه کسی مسئول است و چه کسی نیست. همه در تصمیمات مشارکت می‌کنند و من هم افتخار دارم که بخشی از این تصمیم گیری هستم. من قبلا هم گفتم که می‌خواهید برویم محضر تا سند امضا کنم که دنبال آن کار (شرکت در انتخابات ریاست جمهوری) نیستم. بخاطر نگرانی از 1400 مانع کار ما نشوید. ما اعلام می‌کنیم که حاضریم اعلام کنیم که 1400 در منزل یا دانشگاه هستیم.

گام سوم ایران نه آخرین قدم است و نه خروج از برجام

وی تاکید کرد: گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی نه آخرین قدم است و نه خروج از برجام ؛ بلکه در چارچوب برجام خواهد بود.

به دنبال شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نیستم

وی افزود: ترامپ قبل از من مقام معظم رهبری را تحریم کرده است. اینکه آمریکایی‌ها حرف‌های بزرگتر از دهانشان می‌زنند و می‌گویند که چه کسی مسئول است و چه کسی نیست. همه در تصمیمات مشارکت می‌کنند و من هم افتخار دارم که بخشی از این تصمیم گیری هستم. من قبلا هم گفتم که می‌خواهید برویم محضر تا سند امضا کنم که دنبال آن کار (شرکت در انتخابات ریاست جمهوری) نیستم. بخاطر نگرانی از 1400 مانع کار ما نشوید. ما اعلام می‌کنیم که حاضریم اعلام کنیم که 1400 در منزل یا دانشگاه هستیم.

آمریکا باعث افزایش تنش در منطقه شده است

ظریف درباره زمان آزادی نفتکش انگلیسی و افزایش تنش‌ها بین ایران و انگلیس گفت: ائتلاف بین‌المللی برای چه می‌خواهد شکل بگیرد. آمریکا باعث افزایش تنش در منطقه شده است. کسی که آتش افروز است نمی‌تواند آتش نشان باشد. آقای ترامپ می‌گوید که 7 تریلیون دلار خرج کردیم و جز بدبختی نیاوردیم. ضرب المثلی قدیمی را نمی‌فهمند که آدم عاقل از یک سوراخ دوباره گزیده نمی‌شود. ایران معتقد است که اقدام انگلیس راهزنی دریایی است. اگر تحریمی باشد برای اعضای اتحادیه اروپاست. گرچه به انگلیس ارتباطی ندارد، اما کشتی به مقصدی که آنها اعلام کردند نمی‌رفته است. این اقدام همکاری با تروریسم اقتصادی بود.

امکان بازگشت به شرایط قبل از برجام وجود ندارد

ظریف در پاسخ به سوال تسنیم که ایران با برداشتن گام سوم چقدر به شرایط پیش از برجام یعنی فروپاشی برجام نزدیک خواهد شد، گفت: بحث فروپاشی برجام نیست. امکان بازگشت به شرایط قبل از برجام وجود ندارد.

وزیر خارجه درباره سیاست‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در جهان گفت: شما یک نفر را به غیر از آمریکا و اسرائیل نمی‌یابید که از یکجانبه گرایی حمایت کرده باشد. این نشان دهنده فقر گفتمان یکجانبه گرایی است، مشکل تفکر است. آمریکایی‌ها نیاز به یک بازسازی ذهنی و ادراکی دارند تا بفهمند در دنیا چه می‌گذرد.

تعهدات اروپایی‌ها معطوف به اقدام نیست معطوف به نتیجه است

ظریف در ادامه افزود: اروپایی‌ها در برجام تعهداتی دارند که در ضمیمه 2 معطوف به اقدام نیست، معطوف به نتیجه است. این مهم است. تعهدات آمریکا پاراگراف چهار به بعد است. عادی سازی روابط ایران و شرکت‌های اروپایی بخشی از تعهدات برجامی است. در سطح وزرا 11 تعهد را سه بار مطرح کردند. این تعهدات بعد از خروج آمریکا از برجام است. چون علم به خروج آمریکا از برجام داشتند. اروپایی‌ها نمی‌توانند ادعا کنند که نمی‌دانستند آثار تحریم‌ها چیست و این تعهدات را دادند. آنها رفیقشان را خوب می‌شناسند. هیچگاه وزیر خارجه آمریکا 9 ساعت یکجا با وزیر خارجه کشور دیگری مذاکره نکرده است. ما صدها ساعت مذاکره کردیم. بعد دولت بعدی بیاید اینگونه کند. این تعهد بین‌المللی است. دولتی که نه تعهد خود، نه تعهد دنیا و نه تعهد بین‌المللی را رعایت نکرده است. آمریکا از همه چه بیرون رفته است انشالله روزی هم از کره زمین بیرون برود. احتمالا روزی هم از شورای امنیت خارج شود. لذا آمریکا نمی‌تواند ادعایی کند. آمریکا بوده که میز مذاکره را ترک کرده است. درباره چه مذاکره‌ای صحبت می‌کند؟ ما هیچ وقت میز مذاکره را ترک نکرده‌ایم. شفاف هم می‌گوییم که سر میز مذاکره هستیم. آقای عراقچی اخیرا در جلسه 1+4 بود که قبلا 1+5 بود. آقای برایان هوک در اسفند 96 در این جلسه بود. چه کسی از مذاکره خارج شد؟ علم مذاکره در دست ماست.

وی گفت: آمریکا به دیپلماسی علاقه‌مند نیست. آنها میز مذاکره‌ای که داشتند را ترک کردند. آمریکا فقط می‌خواهد اراده خود را علیه مردم ایران اعمال کند و این هرگز اتفاق نخواهد افتاد. ما هرگز تسلیم آمریکا نخواهیم شد. آنها نباید از ما انتظار داشته باشند که مادامی که مرتکب تروریسم می‌شوند با آنها مذاکره کنیم. من نه آقای ترامپ رو از نزدیک دیده‌ام و نه ملاقات و گفتگویی داشته‌ام که بگویم دنبال چه چیزی است. اما او همیشه ادعا می‌کند که آمریکا از جنگ خسارت دیده و این چیزی جز خسارت برای آمریکا نداشته است. برداشت من این است که آقای ترامپ دنبال جنگ نیست، اما بر اساس اطلاعاتی که دارم آقای بولتون و یارانش دنبال جنگ هستند. نتانیاهو فردی است که در سال 2002 به کنگره آمریکا رفت و گفت که اگر به عراق حمله کنید تغییر اساسی در خاورمیانه خواهید دید. بله تغییر اساسی این بود که داعش ایجاد شد. برای نتانیاهو اهمیتی ندارد که چندین هزار سرباز آمریکایی کشته شوند.

باید گفتگو را در منطقه توسعه دهیم

وزیر خارجه کشورمان در ادامه افزود: ما یا با هم امن هستیم یا با هم ناامن هستیم. ما دوست داریم که همسایگان ما از گروه شرارت خارج شوند. شما نیاز ندارید که عضو این گروه باشید. من فکر می‌کنم که وقت تنش زدایی خیلی وقت پیش بود. من زمانی که وزیر شدم در اولین مقاله در الشرق الاوسط نوشتیم که ما هنوز هم آمادگی گفتگو داریم. گفتگو به نفع منطقه و کشورهای منطقه است. محاصره یک کشور شورای همکاری توسط سه کشور دیگر عضو این شورای همکاری درست نیست. ما باید گفتگو را در منطقه توسعه دهیم. معتقدیم ایران، عراق و شش کشور شورای همکاری باید گفتگو کنند. اینها حرف‌هایی است که آقای ولایتی در سال 1985 میلادی در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل نوشت. در گفتگو با ایران بسته نیست و بسته نخواهد شد.

از تماس بن‌سلمان با تهران بی‌اطلاعم

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی درباره تماس محمدبن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی با تهران گفت: بنده از تماسی خبر ندارم و از درون ولیعهد سعودی هم اطلاع ندارم. فکر می‌کردند که یمن را ظرف چند هفته می‌توانند مغلوب کنند. معتقدیم که مردم را هیچ وقت نمی‌شود مغلوب کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟