به گزارش رکنا ، وزارت خزانه‌داری آمریکا نام وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را در فهرست افراد تحریم‌شده این کشور قرار داد. بر این اساس، قرار گرفتن نام افراد در این فهرست، دارایی‌های احتمالی آن‌ها در آمریکا را مسدود کرده و اتباع آمریکا را از داد و ستد مالی با آن‌ها منع می‌کند.

اقدام بامداد گذشته دولت دونالد ترامپ علیه محمدجواد ظریف تاکنون واکنش‌ها و انتقادات بسیاری در پی داشته است:

«محمدعلی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در واکنش به تحریم‌های آمریکا علیه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «اعلام تحریم‌های آمریکا علیه وزیر امور خارجه ایران، نشانه ضعف و ذلت سیاسی آمریکاست و ما به نوبه خود این اقدام را محکوم می‌کنیم. این تحریم‌ها هر ایرانی را هوشیار می‌سازد و باعث خواهد شد پیش از هرگونه استقبال از (مذاکره) آمریکا، در محاسبات خود تجدیدنظر کند. من به جناب آقای ظریف می‌گویم: از تحریم حزب الله، سید عبدالملک الحوثی و سایرین به اهداف مورد نظر خود دست نیافتند و مکر و حیله آنان به شما نیز ضرری نخواهد رساند».

«کریس مورفی» سناتور ایالت کنتیکت در کنگره آمریکا نیز در واکنش به اقدام اخیر وزارت خزانه‌داری آمریکا نوشت: "اگر موضع ما واقعا این است که می‌خواهیم با ایران مذاکره کنیم، آنگاه شاید نباید مذاکره‌کننده ارشد آن کشور را تحریم کنیم. خود دانید."

«ریچارد نفیو» عضو هیأت آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با انتشار پیامی در حساب توئیتر خود به اعمال تحریم‌های جدید واشنگتن علیه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران واکنش نشان داد.

او در این پیام توئیتری نوشت: «قرار دادن نام ظریف [در فهرست تحریم‌ها] یکی از مسخره‌ترین اقداماتی است که من دیده‌ام این دولت [دولت ترامپ] اتخاذ کرده است. این موضوع به صورت معناداری بر دیپلماسی ظریف تاثیر نخواهد داشت، احتمالا فریز دارایی یا عوارض برای وی نتیجه چندانی نخواهد داشت و دیگر سران جهان را آزار خواهد داد.»

«تریتا پارسی» رئیس سابق نیاک (شورای ملی ایرانیان آمریکا) نیز در پیام توئیتری نوشت: "بعد از تصمیم نامعقول ترامپ درباره تحریم ظریف، امیدوارم دیگر رسانه‌ها از پرسیدن این سوال که چرا ایران با ترامپ مذاکره نمی‌کند، دست بردارند. تیم ترامپ با اقداماتش نشان می‌دهد که به دنبال دیپلماسی نیست. ایران این موضوع را تشخیص داده است و به درستی با پیشنهاد‌های غیرواقعی مذاکره برخورد می‌کند."برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟