به گزارش رکنا به نقل از روزنامه سعودی عکاظ، عبدالله بن یحیی المعلمی، نماینده دائم عربستان در سازمان ملل که این ماه ریاست کشورهای عربی را برعهده داشت در نشست شورای امنیت در نیویورک مدعی شد: تداوم رفتارهای مخرب ایران در منطقه منجر به ایجاد نا امنی می شود و حمایت آشکار این کشور از حوثی‌ها امنیت ملی و کشتیرانی بین المللی را تهدید و خطری برای مردم منطقه به شمار می‌رود.

وی مدعی شد: تهدیدات ایران مبنی بر بستن تنگه هرمز و تداوم توقیف کشتی‌های تجاری از سوی این کشور این مسئولیت را به شورای امنیت می دهد که امنیت و صلح بین المللی را حفظ کند.

در ادامه گزارش ایسنا آمده است ، المعلمی در ادامه با بیان این که ما برای بازگشت ثبات و امنیت در منطقه تلاش می کنیم و تنها راه این مساله احترام گذاشتن تمام کشورها به اصل حسن همجواری، عدم به کارگیری قدرت و عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورها و نقض حاکمیت آنها است، ادعا کرد: رفتارهای ایران در تضاد با این اصول است و امنیت و ثبات منطقه را به طور مستقیم تهدید می کند.

نماینده عربستان در سازمان ملل همچنین تاکید کرد: ما آماده ایجاد روابط همکاری میان کشورهای عربی و ایران بر اساس اصل حسن همجواری، عدم دخالت در امور داخلی و احترام به حاکمیت کشورها هستیم.

جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه است و برای حل بحران های منطقه تلاش های فراوانی کرده است. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اخیرا پیشنهاد امضای معاهده"عدم تعرض" به همسایگان را مطرح کرد که متاسفانه با استقبال کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس روبه رو نشد.

ادعای حمایت ایران از انصارالله یمن درحالی مطرح می‌شود که مقامات کشورمان همواره تاکید می‌کنند جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گونه دخالتی در امور یمن ندارد و برای حل بحران این کشور تلاش‌های فراوانی کرده است.مقامات کشورمان همچنین تاکید کرده اند که جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گونه ارتباط تسلیحاتی با انصارالله ندارد.

عبدالله المعلمی پیش از این نیز با بیان اینکه زمان آن رسیده است که جنگ یمن پایان یابد، اعلام کرد که این کشور خواستار جنگ با جمهوری اسلامی ایران نیست.

وی گفت که عربستان نه در یمن و نه در خارج آن خواستار جنگ با ایران نیست. عربستان آماده تعامل دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران است.

وی در یک نشست خبری، پس از جلسه شورای امنیت گفت که تعامل دیپلماتیک با ایران نیازمند یک زمینه مشترک است. در جریان نشست سران اسلامی که در مکه مکرمه برگزار شد، تماس‌هایی با تهران انجام شد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟