ابوذر نصراللهی، یکی از چهار وکیل شاکی در این پرونده، با اعلام این خبر گفت: بر اساس ابلاغ شعبه ۵۲ حقوقی دادگاه کارکنان دولت، جلسه رسیدگی به این شکایت، ساعت ۱۰ صبح روز ۲۸ مرداد امسال برگزار می‌شود.

او پیشتر درباره این شکایت گفته بود: هر چند حسب تبصره ماده ۱۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری آیین نامه‌ها و بخشنامه‌های ریاست قوه قضاییه در دیوان عدالت اداری قابلیت ابطال ندارد، اما بنا به مفهوم مخالف قاعده «اثبات شیء نفی ماعدا نمی‌کند» و به استناد اصل قانون اساسی که دادگستری را مرجع تظلم خواهی مردم ایران دانسته و اینکه هیچ مقام و فردی در قانون اساسی مصون از اشتباه فرض نشده تا نتوان از دستورها و مصوبات او شکایت کرد، شکایتی را به منظور ابطال آئین نامه اجرایی ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه که توسط رئیس سابق قوه قضائیه صادر شده بود، در دادگستری استان تهران مطرح کردیم.

به گفته نصراللهی، رئیس سابق قوه قضاییه در واپسین روزهای تصدی خویش بر مسند قضا، مبادرت به صدور آیین نامه‌ای در خصوص اجرای ماده ۱۷۸ قانون برنامه سوم توسعه کرد و صرف نظر از اینکه ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه و ایجاد نهاد موازی با کانون‌های وکلا وابسته به نهاد حاکمیتی، با استقلال نهاد وکالت و حق دسترسی به وکیل مستقل در تعارض است، آیین‌نامه ابلاغی رئیس سابق قوه قضائیه مبتنی بر قانونی است که به دلیل انقضای مدت آن، فاقد حیات حقوقی است.

این وکیل دادگستری گفته است مدت اعتبار ماده ۱۸۷ قانون برنامه پنجساله سوم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۷۹، در سال ۱۳۸۴ پایان پذیرفته و در هیچیک از برنامه‌های پنجساله بعدی تنفیذ و در قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مصوب ۱۳۹۵ نیز به آن اشاره‌ای نشده است، بنابراین مدت فعالیت مرکز موسوم به «مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضائیه» که تحت نظارت دستگاه قضا شکل گرفته، پایان یافته تلقی می شود.

پیام درفشان، سعید دهقان و آزیتا پولادوند سه وکیل دیگری هستند که از بخشنامه رئیس سابق قوه‌قضائیه شکایت کردند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟