اللهوردی خضرلو با اشاره به فرارسیدن ایام حج تمتع اظهار داشت: در طول یک هفته از روز پنجشنبه ۳ مرداد ماه تا روز چهارشنبه ۹ مرداد ماه، کاروان‌های حج از فرودگاه تبریز به سمت سرزمین وحی اعزام خواهند شد.

وی با تاکید بر توصیه‌های مرکز پزشکی حج زیارت، مبنی بر ممنوعیت ۱۰ قلم دارو در کشور عربستان، اذعان داشت: آمپول پتدین ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم، آممول مرفین ۱۰ میلی گرم، قرص متادون ۵ و ۲۰ میلی گرم، شربت متادون، قرص هیدرومرفین ۲ میلی گرم، قرص متیل فنیدات هیدروکلراید، قرص ترامادول ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم، آمپول ترامادول ۵۰ میلی گرم، شربت اکسپکتورانت کدئین و قرص استامنوفین کدئین از جمله دارو‌های ممنوعه در کشور عربستان است.

فرمانده پلیس فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز تاکید کرد: حجاج نباید به هیچ وجه این دارو‌ها را به همراه خود داشته باشند، در صورت دستگیری در عربستان با قوانین سختگیرانه‌ای مانند زندان‌های طویل المدت و شاید بعضاً اعدام مواجه می‌شوند.

وی با بیان اینکه ایران در کشور عربستان هیچ دیپلمات و کنسولگری ندارد، گفت: با توجه به این که هفت سال است هیچ دستگیری اتفاق نیافتاده است، اما زائران باید بدانند که در صورت دستگیری، ایران هیچ دیپلمات و کنسولگری ندارد که به دنبال امورات حقوقی آنان باشد.

خضرلو ادامه داد: در صورت کشف هرگونه مواد مخدر از زائران، بنابه تصمیمات مأخوذه، از سفر آنان ممانعت خواهد شد.

وی در مورد زائرانی که به دلیل بیماری دارو مصرف می‌کنند نیز گفت: اگر نسخه دارو را همراه داشته باشند، می‌توانند دارو را از داروخانه‌های سازمان حج و زیارت که در عربستان مستقر است، دریافت کنند.

فرمانده پلیس فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز ادامه داد: سالمندان عزیز از همراه داشتن خوارکی مانند شیرین بیان نیز خودداری کنند.

وی با اشاره به قوانین سختگیرانه در کشور عربستان، گفت: زائران در طول سفر تمام دقت خود را داشته باشند، به طور مثال حتی اشیائی از شخصی دیگر بر زمین افتاد، به آن دست نزنند، چون در صورت مشاهده دوربین‌های مداربسته دزدی محسوب شده و اعمال قانون خواهند شد.

وی از حذف دستبند‌های الکترونیکی در حج تمتع سال جاری خبر داد و گفت: این دستبند‌ها که سال گذشته به منظور کنترل رفت و آمد زائران استفاده می‌شد، امسال حذف شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟