واکنش ژاپن به کاهش تعهدات برجامی ایران

یاسوتوشی نیشیمورا، معاون سخنگوی دولت ژاپن از ایران خواست تا به توافق هسته‌ای امضاء شده با قدرتهای جهانی پایبند بماند.

نیشیمورا امروز (دوشنبه) نسبت به خبر روز گذشته مبنی بر گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران و افزایش سطح غنی سازی اورانیوم واکنش نشان داد. او گفت ژاپن از ایران می‌خواهد که سریعا به تعهدات خود در این توافق بازگشته و از اقدامات بیشتر برای زیرسوال بردن آن امتناع کند.

نیشیمورا گفت که موضع ژاپن حل این موضوع از طریق مذاکره به منظور کاهش تنش در خاورمیانه و تثبیت وضعیت است. وی ادامه داد که ژاپن به تلاش‌های دیپلماتیک خود ادامه داده و موضع خود را به نظر کشورهای مربوطه از جمله آمریکا خواهد رساند.

مقام‌های دولت ایران یکشنبه در یک کنفرانس خبری اعلام کردند تهران سطح غنی‌سازی خود را از 3.67 درصد به 5 درصد افزایش خواهد داد. «عباس عراقچی»، معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: «در گام دوم نسبت به تعهد خود در میزان درصد و غلظت غنی‌سازی اعلام عدم پایبندی می‌کنیم». «علی ربیعی»، سخنگوی دولت هم گفت: «امروز از میزان 3.67 غنی‌سازی اورانیوم عبور‌ خواهیم کرد و میزان غلظت بر اساس نیاز ما خواهد بود».

بر اساس گفته‌های معاون وزیر امور خارجه کشورمان عباس عراقچی روند کاهش تعهدات ایران در برجام روندی است که در راستای حفظ برجام است که ممکن است در نهایت به خروج کامل ایران از برجام منتهی شود، اما تلاش ایران در جهت حفظ برجام است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟