«زوولیولایل ماندلا» نوه «نلسون ماندلا» رهبر جنبش ضد نژادپرستی در آفریقای جنوبی آپارتاید اسرائیلی را محکوم کرد و از همبستگی میان کشورش و فلسطین سخن گفت.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «الجزیره»، نوه ماندلا که نماینده حزب حاکم در پارلمان آفریقای جنوبی است، روز شنبه در نمایشگاهی سالانه با محوریت فلسطین در لندن، هنگام سخنرانی برای جمع بالایی از حضار در محل گفت تصویب قانون دولت-ملت در فلسطین اشغالی در سال ۲۰۱۸ با ادعای این‌که آن سرزمین، وطن تاریخی یهودی‌ها است آن‌چه ما همواره به‌عنوان شخصیت واقعی و حقیقت صهیونیست‌ها می‌شناختیم، تأیید کرد، رژیم صهیونیستی آپارتاید گرا است.

او که از سال ۲۰۱۶ به دین مبین اسلام گرویده است گفت قانون تصویب شده در سال ۲۰۱۸ که فلسطینی‌ها را به‌عنوان شهروند درجه دو در نظر گرفت، به این آپارتاید رسمیت بخشید.

این نماشگاه سالانه که با نام «فلسطین اکسپو» شناخته می‌شود، رویدادی مهم در حمایت از حقوق فلسطینیان محسوب می‌شود. سال گذشته ۱۵ هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کردند.

روز دوشنبه هفته گذشته حادثه‌ای در فلسطین اشغالی، مهر تأییدی دیگر بر نژادپرستی صهیونیست‌ها زد. «سالومون تِکا» جوان ۱۸ ساله اتیوپیایی که تابعیت اسرائیلی نیز داشت، حین منازعه‌ای بی‌خطر با یک جوان سیاه‌پوست دیگر در حیفا، توسط یک پلیس صهیونیست که خارج از خدمت و ساعت کاری بود، با شلیک مستقیم گلوله کشته شد.

این اقدام، تظاهرات مردمی در سرزمین‌ اشغالی به رهبری یهودیان اتیوپیایی موسوم به فلاشا را به‌دنبال داشت.

تظاهرات و اعتراض در فلسطین اشغالی در روزهای گذشته تا کنون بیش از ۳۰۰ مجروح بر جا گذاشته است. حداقل ۲۰۰ معترض و ۱۱۰ نیروی پلیس رژیم صهیونیستی مجروح شده‌اند. چند خودرو به آتش کشیده یا تخریب شده، چندین خیابان اصلی در تل‌آویو و حیفا مسدود شده و دست‌کم ۱۳۵ نفر از معترضان نیز بازداشت شدند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟