به گزارش نشنال، وزرای خارجه ۳ کشور اروپایی طرف برجام شامل انگلیس، فرانسه و آلمان امروز دوشنبه پیرامون تصمیم ایران به تعلیق برخی اقدامات برجامی خود، در بروکسل جلسه اضطراری تشکیل خواهند داد.

در ادامه گزارش مهر آمده است ، قرار است در این جلسه که با حضور فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار می‌شود؛ طرفین درباره واکنش خود به تصمیم اعلام‌شده از سوی ایران بحث و تبادل نظر داشته باشند.

پنجشنبه گذشته و درست یک روز بعد از اعلام ایران مبنی بر تعلیق پاره‌ای از اقدامات برجامی، اتحادیه اروپا و ۳ کشور اروپایی طرف برجام، ضرب‌الاجل مشخص شده از سوی تهران برای اثبات حسن نیت خود در قبال برخورداری ایران از مزایای توافق هسته‌ای را رد کردند. اما ظاهراً آنها قصد دارند در نشست امروز درباره واکنش بیشتر به این اقدام ایران و پیشرفت در برقراری راه ارتباط تجاری (اینستکس) با این کشور، بحث و تبادل نظر داشته باشند.

در همین راستا، سخنگوی وزارت خارجه انگلیس مدعی شد: برجام همچنان بهترین چشم‌انداز برای رفع (خطر) رقابت تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه است.

وی افزود: مادامی که ایران رعایت کند؛ بریتانیا نیز به توافقِ ایران پایبند می‌ماند. جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس به دنبال تبادل نظر هفته گذشته با همتای آمریکایی، خواهان دیدار با همتایان اروپایی خود در اسرع وقت شده تا درباره نحوه پاسخ‌گویی به اعلامیه نگران‌کننده ایران به اتفاق نظر برسیم.

گفتنی است حسن روحانی رییس جمهوری ایران چهارشنبه گذشته در پاسخ به عهدشکنی‌های مکرر آمریکا، برخی از اقدامات برجامی ایران را تعلیق کرد.

وی طی اظهارات خود گفت: از دو اقدامی که تاکنون انجام می‌دادیم صرف نظر خواهیم کرد. این دو اقدام در واقع به یک بیان ساده دو فروش بوده است، یعنی هرگاه مواد غنی سازی شده به ۳۰۰ کیلوگرم می‌رسید اضافه بر آن را به کشوری می‌فروختیم و در عوض آن کیک زرد می‌گرفتیم. از امروز این فروش متوقف می‌شود.

رییس‌جمهوری ایران ادامه داد: اقدام دیگر ایران این بود که هر گاه آب سنگین از ۱۳۰ تن بیشتر می‌شد ما مقدار اضافی را به کشوری می‌فروختیم. از امروز این فروش را هم متوقف می‌کنیم پس اقدام امروز جمهوری اسلامی ایران توقف دو اقدام در فروش بود، یعنی اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین را از امروز دیگر نمی‌فروشیم البته این اعلام ما برای ۶۰ روز است و به طرف مقابل اعلام کردیم که اگر تا پایان ۶۰ روز، ۵ کشور پای میز مذاکره آمدند و با آنها مذاکره کرده و به نتیجه رسیدیم و منافع اصلی ما که نفت و بانک به عنوان دو منابع مهم کشورمان تأمین شود، به نقطه اول برمی‌گردیم. یعنی اگر تا ۶۰ روز دیگر آنها رفتار خود را در برجام تا به امروز جبران کردند ما به تعهدات خود قبل از تصمیم امروز برمی گردیم.

روحانی تاکید کرد: اما اگر در پایان ۶۰ روز به نتیجه‌ای نرسیدیم دو اقدام دیگر را آغاز خواهیم کرد. در برجام توافق ما این بود که غنی سازی در سطح ۳.۶۷ درصد نگهداری شود. اگر پایان ۶۰ روز مذاکرات به نتیجه نرسد از این سطح غنی سازی عبور خواهیم کرد و این محدودیت دیگر برای ما مطرح نیست و دوم اینکه راکتور آب سنگین اراک که بنا بود با مشارکت کشورهای ۱+۵ طبق توافق برجام نوسازی شود و هنوز به نتیجه‌ای نرسیده بعد از ۶۰ روز ما نسبت به راکتور اراک تصمیم خواهیم گرفت و برنامه قبل از برجام مان را ادامه خواهیم داد و اراک را تکمیل خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در مرحله دوم نیز به طرف‌های مقابل ۶۰ روز فرصت داده می‌شود، اگر در آن ۶۰ روز به نتیجه‌ای نرسیدیم اقدامات بعدی در دستور کار قرار خواهد گرفت.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟