به گزارش رکنا، توکل حیدری در همایش کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها گفت: فرهنگ حقوقی و قضائی آحاد جامعه و همچنین فرهنگ ارزش‌های اسلامی و حاکم شدن آنها در جامعه بسیار کم رنگ شده است.

حیدری بابیان اینکه فرهنگ چیزی نیست که به زودی اثر خود را بگذارد و به نتیجه برسد بلکه سال‌ها باید در این زمینه کار شود تا به یک نتیجه مطلوبی برسیم، گفت: دشمنان در بخش فرهنگ و تخریب فرهنگ جامعه اسلامی کارهای مهمی انجام داده‌اند و تلاش می‌کنند زمینه تخریب فرهنگ جامعه اسلامی فراهم شود.

حیدری بابیان اینکه به غیر از کارهایی که در زمینه فرهنگی برای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها صورت می‌گیرد قانون‌گذار باید در گرایش استفاده از مجازات‌های حبس در تقنین تجدید نظر کند، گفت: از جمله ایرادهایی که از قضات گرفته می‌شود این است که اگر مجازات‌های زندان نامطلوب است چرا قانون‌گذار برای هر موضوعی مجازات حبس مقرر می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان همدان بیان کرد: باید این دیدگاه و بینش در قانون‌گذاری‌ها به وجود آید که وضعیت زندان به چه شکل است کمااینکه نمایندگان مجلس معتقدند مشکلات زندان و زندانی به درستی به آنها منتقل نمی‌شود که از دیدگاه بنده این صحبت‌ها تا حدودی درست است.

حیدری گفت: این امتیاز به قضات داده شده که هر جا شرایط حاکم باشد می‌توانند مجازات مجرم را به جزای نقدی تبدیل کنند.

وی افزود: هوشمندی قضات در استفاده از مجازات جایگزینی حبس امری ضروری است و نباید از تمام احکام چشم‌پوشی کرد و باید فرصتی به کسانی که مستحق مجازات زندان نیستند، داده شود.

حیدری بیان کرد: مجازات حبس برای کسانی که اولین بار جرم مرتکب شده‌اند مجازات حکم متناسب نیست کمااینکه مجازات زندان برای اقشار شاخص و فرهیخته جامعه نیز امری مناسب نیست.

وی افزود: با استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس بهتر می‌توانیم نسبت به کاهش جمعیت کیفری زندان اقدام کنیم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟