در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین محمد گلپایگانی رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب حکم انتصاب رئیسی را قرائت کرد. رهبر معظم انقلاب 16 اسفند ماه در حکمی حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی را به‌عنوان رئیس قوه قضائیه منصوب کردند. در ادامه حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول دستگاه قضایی گزارشی از عملکرد دوره پیشین این دستگاه را ارائه کرد. رئیسی هم در سخنان خود نقشه راه خود در دوره جدید را توضیح داد که در حقیقت عمل به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در حکم انتصاب وی بود. محورهایی همچون توجه به پیشگیری، قانونمداری، تحقق عدالت، توجه به حقوق شهروندی، پرهیز از اطاله دادرسی، حمایت از سرمایه‌گذاری و کارآفرینی و... در سخنان رئیسی برجسته بود. او البته این را هم گفت که از جامعه نخبگی کشور برای اجرای بهتر برنامه‌های دستگاه قضایی کمک خواهد خواست. در سخنان آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس سابق دستگاه قضایی هم پاسخ به برخی اتهامات علیه دستگاه قضایی برجسته بود. محمود احمدی‌نژاد در چند نوبت با اشاره به تعداد زیاد پرونده‌ها در دستگاه قضایی ادعا کرده بود که امید مردم از این دستگاه از بین رفته است. آغاز به کار رئیس جدید دستگاه قضایی میهمانان بلند پایه‌ای از قوا و دستگاه‌های مختلف داشت. اگرچه حسن روحانی رئیس جمهوری به خاطر سفر به عراق در این مراسم شرکت نداشت اما اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، سید محمود علوی وزیر اطلاعات و لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهوری به نمایندگی از قوه مجریه حضور داشتند. علی لاریجانی رئیس مجلس، آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، حجت‌الاسلام ناطق نوری و... از جمله میهمانان این مراسم بودند.

تأکید رئیسی بر همکاری قوا

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در ابتدای سخنان خود با تسلیت ایام شهادت امام هادی(ع) و استمداد طلبیدن از روح بلندشان اظهار داشت: تشکر و تقدیر می‌کنم از همه حضرات حاضر در مجلس و سروران عزیز و مدیران عالی کشور، مقامات محترم لشکری و کشوری و همه همکاران عزیز قضایی از قضات عالی رتبه و مسئولان عالی رتبه قضایی در استان ها؛ باید ابتدا سر بر آستان ربوبی بسایم و شاکر نعمت‌های بسیار خداوند متعال باشم در توفیقاتی که عنایت کرد و زمینه‌ای که فراهم کرد برای اینکه بتوانم خدمتگزار باشم بویژه این خدمتی که در آستان مقدس رضوی(ع) برای حقیر فراهم شد فرصت مغتنمی بود برای خدمتگزاری به مردم و میهمانان حضرت رضا(ع)؛ امیدوارم اعتماد رهبر معظم انقلاب به حقیر در مسئولیت خطیر قوه قضائیه موجب شرمندگی بنده خدمت ایشان، قضات محترم، نیروهای انقلابی نشود و از حسن اعتماد ایشان تقدیر می‌کنم.

به گزارش فارس ، وی در ادامه با تجلیل از زحمات رؤسای پیشین دستگاه قضایی، افزود: فرصتی پیدا کردم و بیش از گذشته با مشکلات و با زندگی مردم در سطوح مختلف آشنا شدم و این آشنایی که در این دوره ۳ ساله برای من اتفاق افتاد اگرچه اطلاعاتی از قبل داشتم اما به نظرم با مشکلات، تنگناها و آلام زندگی مردم آشنایی بیشتر باید داشت و این فرصت ۳ ساله برای من این جهت را داشت. تمام تلاشم آن است که از ظرفیت فعلی و بالقوه در جهت کاهش آلام و مشکلات و در جهت احقاق حقوق مردم، در جهت اجرای عدالت آنچه که مورد خواست مردم عزیزمان است تلاش کنم. با همه تلاش‌هایی که انجام شده مردم در مورد اجرای عدالت همچنان نگران هستند و خواست و مطالبه مردم آن است که در سطوح مختلف اجرای عدالت را بیش از گذشته ببینند و لذا اساس تحول قضایی در این دوره که به نظر من باید در بستر گام دوم تحول قضایی را شکل داد. برنامه تحول قضایی در بستر گام دوم که رهبر معظم انقلاب فرمودند ان‌شاءالله به همکاری همه بخش‌ها هم در دولت، هم در مجلس نیاز است که هر کس در حوزه کاری خود تلاش کند که این گام بویژه در اجرای عدالت بخوبی برداشته شود.

وی افزود: در گام دوم حرکت انقلاب که اجرای عدالت به‌عنوان یکی از نکات مهم تلقی شده و از نکات مهم در قانون اساسی ما مورد تأکید امامین انقلاب بوده واقعاً می‌طلبد امروز ما به یک نقطه قابل قبول در رابطه با اجرای عدالت با هم به تفاهم برسیم. آنچنان که فرمودند برای عدالت کتاب‌ها می‌شود نوشت، چه کنیم مردم احساس اجرای عدالت کنند؟ من نمی‌خواهم بگویم اجرای عدالت مساوی اجرای قانون است اما فعلاً ما اگر بخواهیم بر یک اصلی توافق کنیم آن اجرای قانون است، هیچ‌کس در هیچ شرایطی در هیچ جایگاهی حق دور زدن قانون و تخلف قانونی را نخواهد داشت. اگر محور قانون باشد و همه بر آن محور عمل کنند چه در دستگاه قضایی چه در همه دستگاه‌های کشور به‌دلیل شرایط کنونی، قانون هست که چگونه باید از آن عبور کرد. مسأله اجرای قانون را امروز در همه سطوح کشور باید جدی گرفت. در کشور ما هر روز یک حزب و یک جریانی می‌آید، ما باید بر اجرای قانون توافق کنیم و این مسأله را جدی بگیریم و بنده هم به‌عنوان نکته محوری ان‌شاءالله توجه خواهم کرد.

تعداد پرونده‌ها زیبنده نظام نیست

وی گفت: در ارتباط با دستگاه قضایی تلاش‌های زیادی شده اما امروز همچنان مسأله اطاله دادرسی، مسأله ورودی پرونده و تعداد ورودی پرونده به دستگاه قضایی زیبنده نظام اسلامی ما نیست، چرا؟ باید رفت سرچشمه‌ها را بررسی کرد. تولید این میزان پرونده از کجاست؟ جایگاه پیشگیری را هم دولت و هم مجلس با تصویب قوانین پیشگیرانه برعهده دارد، هیچ دستگاهی در کشور نیست در حوزه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی که وظیفه پیشگیری از وقوع جرم نداشته باشد. یعنی تمامی اقدامات باید پیشگیری از ناهنجاری در جامعه باشد. مسأله پیشگیری مسأله بسیار مهمی است. ریاست محترم مجلس هم در جلسه تشریف دارند، واقعاً از قوانین ما باید جرم زدایی، قضا زدایی و حبس زدایی پیگیری جدی شود. مجلس باید قوانینی تصویب کند در مجازات‌های جایگزین که قاضی ما به آن عمل کند. در ارتباط با پیشگیری و کاهش ورودی پرونده و قضازدایی ساز و کارهایی در نظر گرفته شود و کمک جدی مجلس را می‌طلبد و پیشنهادهای اصلاحی را داریم و تقدیم خواهیم کرد تا بتوانیم مسأله قضازدایی و حبس زدایی را اجرایی کنیم، ما می‌خواهیم وضعیت زندان ما وضعیت زندانی باشد که امام فرمودند «زندان باید دانشگاه باشد»، این نیازمند این است که مسئولان در این فضا کاری درخور کنند.

احیای حقوق عامه و تکریم ارباب رجوع

آیت‌الله رئیسی گفت: امروز مدعی مبارزه با فساد درون قوه قضائیه خود قضات هستند. آنها صبح تا شب در بخش‌های مختلف قضایی مدعی چند نفری هستند که به‌عنوان کارمند یا افراد منحرف بخواهند دستگاه قضایی را ناسالم جلوه بدهند. حتماً با همه همکاران در مقابل تعداد معدودی که در دستگاه قضایی بخواهند فساد ایجاد کنند مصمم هستیم تا سلامت دستگاه قضایی را تضمین کنیم. مسأله صیانت از آزادی‌های اجتماعی و حقوق مردم هم نکته بسیار مهمی است. مسأله حقوق شهروندی موضوع جدی در دستگاه قضایی است. ما به‌عنوان حقوق عامه نمی‌توانیم در مقابل تجاوز به آب، خاک، جنگل، محیط زیست و سلامت مردم و آنچه که حقوق مردم است بی‌تفاوت باشیم و دستگاه قضایی در این مورد ساکت نخواهد نشست. بنده به‌عنوان مسئول قضایی از دستگاه‌های اداری کشور تکریم مردم و ارباب رجوع را مطالبه خواهم کرد. وی ادامه داد: دستگاه قضایی بیشتر به‌عنوان جایگاه نظارتی معرفی می‌شود تا قضاوتی. مدیران محترم دستگاه‌های اجرایی حتماً بدانند که نظارت ضامن تداوم اعتماد به مدیران کشور است، نظارت تضمین سلامت در دستگاه‌های اداری کشور است و ما هم نظارت درون دستگاهی را بنای تقویتش را داریم. نظارت بر آرا امری ضروری است، نظارت دیوان عالی کشور که در قانون اساسی دیده شده یک امر واقعی است.

حمایت از سرمایه‌گذاری و کارآفرینی

وی گفت: از مدیران پرکار، شجاع، با جسارت برای انجام کارها که هیچ مانعی را به رسمیت نشناسند خصوصاً در این شرایط تحریم ظالمانه کشورمان حمایت خواهیم کرد. از هرگونه سرمایه‌گذاری و کارآفرینی حمایت خواهیم کرد. بدانند مدیر صحیح‌العمل قاطع با جسارت و شجاع مورد حمایت ما خواهد بود. من فکر می‌کنم هرچه در رابطه با مبارزه با فساد بخواهیم بگوییم بهترین راهبرد پیام ۸ ماده‌ای رهبر معظم انقلاب است با اینکه چند سال از آن پیام می‌گذرد همچنان این پیام زنده است که هم تکلیف دولت وهم دستگاه‌های مختلف است. رئیس قوه قضائیه ادامه داد: سال ۷۴ موضوع پرونده ۱۲۳ میلیارد مطرح بود، مدتی گذشت پرونده دیگری پیدا شد، مدتی دیگر پرونده دیگری و اخیراً هم پرونده ۳ هزار میلیارد، متهمین آنها با هم متفاوتند اما جنسش یکی است، معلوم است ساختارهای ما اشکال دارد. ببینید اعضای محترم دولت ما باید ساختارهای فسادزا را در کشور اصلاح کنیم والا هر روز شاهد بروز یک حادثه و یک پرونده روی میز قاضی خواهیم بود، چرا از یک سوراخ دو بار گزیده شویم؟ وی گفت: اگر اصلاح ساختارها و پیام ۸ ماده‌ای رهبر معظم انقلاب در کنار پیام ۸ ماده‌ای امام راحل اجرایی شود، دستگاه‌های نظارتی در دولت، قوه قضائیه، وزارت اطلاعات و همه بخش‌هایی که وظیفه نظارت دارند اگر در این رابطه فعال شوند می‌تواند گام‌های خوبی برداشته شود.

وی افزود: در بروز فساد همیشه نباید متهمین را تعقیب کنیم، اما قصورها چه می‌شود؟ عدم پیشگیری‌های لازم قابل پیگیری است؟ به نظر ما قابل پیگیری است. کسانی هم که در اینجا قصور کردند و ندیدند چیزی که باید ببینند باید مورد پیگیری و سؤال قرار گیرند. نسبت به مسائل اقتصادی، قوه قضائیه در کنار دولت و مجلس خواهد بود. وی گفت: من از جامعه مردم، جامعه نخبگان و اصحاب رسانه می‌خواهم که در ابعاد مختلف به قوه قضائیه کمک کنند. ان‌شاءالله با جوامع مختلف نخبگان نشست خواهیم داشت، نگاه نخبگان، حوزه، دانشگاه، دانشجویان دلسوز و حزب‌الله را در صحنه می‌خواهیم برای اینکه در جریان کار قرار بگیرند و حتی کمک کنند. پیام حضرت آقا مخاطب اولش من هستم اما اجرای آن برای همه دستگاه‌ها است. این منشور باید در همه ابعاد اجرایی شود. همکاران عزیز و بزرگواران برای پیشنهاد و ارائه ایده و نقدهای منصفانه آستانه تحمل را باید بالا ببرند. اگر نقد‌پذیری را کنار زدیم منتظر باشیم در گوشه‌ای از دستگاه دچار مشکل شویم.

بـــــرش

آیت‌الله آملی لاریجانی: 10 سال برای استقلال قوه قضائیه جنگیدم

دخترم جاسوس نیست و 63 حساب هم ندارم

آیت‌الله آملی لاریجانی که حالا به‌عنوان رئیس سابق دستگاه قضایی خوانده می‌شود در سخنان خود با تبریک به رئیس جدید قوه قضائیه و تشکر از زحمات همکاران خود در دوران انجام وظیفه گفت: خدمت‌رسانی عظیمی در دستگاه قضایی صورت گرفت، اینکه گفته می‌شود ۱۶ میلیون پرونده رسیدگی شده و در واقع تا این تاریخ بیش از ۱۷ میلیون پرونده بوده، البته این حجم پرونده‌های ورودی است و پرونده‌های خروجی هم هرساله همینقدر بوده که این کار، کار فوق‌العاده عظیمی است و ما باید قدردان این نعمت باشیم.

وی ادامه داد: مسأله رضایتمندی مردم از کار دستگاه قضایی، مؤلفه‌های متعددی دارد. از جمله این مؤلفه‌ها کار ما، اطغان کار ما، برخورد ما و... با مردم است، منتها نباید فراموش کنیم که دشمن بیرونی و متأسفانه برخی جاهلان درونی به سیاه‌نمایی علیه دستگاه قضایی دامن زدند؛ کسانی مدعی شده‌اند که مردم از دستگاه قضایی قطع امید کرده‌اند و هیچ امیدی به بهبود وضعیت در دستگاه قضایی ندارند، عجیب است که شاهد این مسأله را کثرت پرونده‌ها می‌دانند. من می‌خواهم بگویم این استدلال مغالطی است، کثرت پرونده‌ها ساخته و پرداخته درون قوه قضائیه نیست، سرریز مشکلات بیرون دستگاه قضایی است، وقتی سرقت زیاد می‌شود این را دستگاه قضایی ایجاد نمی‌کند، البته رسیدگی عادلانه و سریع مؤلفه اثرگذاری است اما این سهم در مقابل مؤلفه‌هایی که ایجاد جرم می‌کند واقعاً قابل قیاس نیست.

وی افزود: مقصود از ۱۷ میلیون پرونده گاهی مغالطه می‌شود، مقصود این نیست که ۱۷ میلیون پرونده ضربدر ۲ که دو طرف پرونده هستند می‌شود ۳۴ میلیون پرونده، نه این‌طور نیست. یعنی ۱۷ میلیون نقطه دستگاه قضایی مشغول است، شاید یک پرونده ۱۰ جا شماره بخورد، یعنی یک پرونده ۱۰ بار در این دستگاه قضایی می‌چرخد به علاوه اینکه گاهی یک شخص واحد ده‌ها پرونده دارد در دستگاه قضایی؛ به من گزارش داده بودند یک خانمی ۴۰۰ پرونده در دستگاه قضایی درست کرده بود و دستگاه قضایی موظف به ثبت آن پرونده و شکایت است، ولو ممکن است شکایت او را رد کند یا منع تعقیب کند منتها این پرونده ثبت می‌شود. ما سارقینی داریم که ده‌ها پرونده دارند و این استدلال مغالطی روشن شود که در دستگاه قضایی ۳۰ میلیون خانوار دائماً درگیر پرونده‌ها باشند.

آملی لاریجانی در بخش دیگری با اشاره به شایعاتی که پیرامون خانواده و دخترش وجود دارد، گفت: گاهی دشمن بیرونی و جاهل درونی مشکل ایجاد می‌کند. دشمن شایعه کرد دختر رئیس قوه قضائیه جاسوس است. صبیه ما می‌رفت می‌گفتند شما از زندان آزاد شدید؟عزیزی از ما حلالیت طلبید، من گفتم عهد کردم از کسی که تهمت بزند نمی‌گذرم و کسی را هم که حرف ناحقی را شنید ولی دفاع نکرد، حلال نخواهم کرد. چرا وظیفه شرعی خود را انجام نمی‌دهیم و در برابر تهمت ساکت هستیم. برخی از قضات در کانالی بودند و تهمتی زدند و یک نفر گفت عجب دختر رئیس قوه جاسوس است. من کسی که تهمت بزند را حلال نمی‌کنم. وی تأکید کرد که دختر من جاسوس نیست و 63 حساب هم ندارم. رئیس سابق قوه قضائیه با اشاره به اصل استقلال قوه قضائیه تصریح کرد: من در طول این ۱۰ سال واقعاً با تمام وجود برای استقلال دستگاه قضا جنگیدم. چه روزها و شب‌هایی را در بی‌قراری برای استقلال دستگاه قضا صرف کردم. امروز افتخار می‌کنم در این دوره به هیچ قاضی هیچ الزامی نکردم. ببینید چقدر تهمت زده‌اند و گفتند بیدادگاه و دادگاه فرمایشی! بنده به قضات اطمینان دارم و هر وقت احراز کنم، ورود می‌کنم. بنده هیچ دادگاهی را الزام نکردم و در دادسرا نخواستم که حکمی و قراری را صادرکنند لذا در اینجا عرض می‌کنم مسأله استقلال هم افتخار است و هم امیدوارم ادامه پیدا کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟