به گزارش رکنا، دو ماه پیش ترامپ در حالی عقب نشینی نیرو‌های آمریکایی از سوریه را مطرح کرد که ادعا داشت کار داعش در این منطقه و البته آنچه ماموریت نیرو‌های آمریکا در سوریه خوانده شد تمام شده است و این در حالی است که مقاومت بقایای داعش در شمال سوریه خلاف آن ادعا را ثابت کرد.

تاکید بر پایان داعش در سوریه در شرایطی صورت پذیرفت که بیش از یک سال است ایدئولوژی داعش و مقوله‌ای به نام "دولت اسلامی شام وعراق" توسط دولت سوریه و متحدانش در عراق و سوریه به کلی از بین رفته بود و بقایای داعش نمی‌توانست بهانه‌ای برای استمرار حضور غیر قانونی آمریکا در این منطقه باشد.

تاکید بر وجود "صید ارزشمند" در منطقه باقی مانده در کنترل داعش به نظر تنها با این هدف صورت گرفت که اقدام عجولانه ترامپ در اعلام پایان داعش به دست آمریکا در نزد افکار عمومی ترمیم شود و در سایه آن با اعزام نیرو و تجهیزات مساله‌ای به نام داعش انقدر با اهمیت جلوه داده شود که حضور غیر قانونی آمریکا در سوریه طی سنوات گذشته را توجیه کند.

اینکه چهارشنبه گذشته ترامپ اعلام کرد تا پایان هفته آینده (یعنی هفته جاری) اعلام خواهد شد که آمریکا صددرصد مناطق تحت سلطه داعش را در دست خواهد داشت از یک سو نشانگر آن است که ابوبکر البغدادی در این منطقه وجود ندارد و از دیگر سو تاکید بر این مساله است که داعش نهایتا با اقدام تکمیلی آمریکا نابود شده است.

تاملی در تحولات دو سه ماه اخیر در سوریه این احتمال را دور از ذهن نشان نمی‌دهد که بقایای داعش در قالب و قامتی متفاوت همچنان در خدمت سیاست‌های آمریکا در آینده سوریه و منطقه به کار گرفته شوند به نظر می‌رسد تاکید بر پدیده‌ای به نام "ابوبکر البغدادی " همچنان بهانه‌های حضور در منطقه را برای آمریکا تازه نگه خواهد داشت.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟