حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم سی و ششمین جایزه کتاب سال و بیست و ششمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی انقلاب اعلامیه، نوشتار، کلام، کتاب و فرهنگ بود، افزود: با یک نوار کاست به جنگ همه رسانه‌های قدرتمند شاه رفتیم و یک نوار کاست امام خمینی(ره) بود که از نجف یا پاریس ملتی را به حرکت در می‌آورد. رئیس جمهوری با بیان اینکه نویسندگان، اندیشمندان و فرهیختگان در برابر همه مردم و کسانی که از اندیشه و کتاب آنها استفاده می‌کنند در سایه افتخاری که برای جامعه می‌آفرینند، وامی بزرگ بر دوش همگان دارند،‌ گفت: کتاب چیزی جز بازگویی اندیشه نیست و اندیشه با کتابت جاودانه می‌شود، هر آنچه که از تاریخ، ‌اندیشه و مسیر قرون گذشته داریم، تقریباً منحصر به کتاب است.

دوران انسداد گذشته است

روحانی با بیان اینکه امروز در عصری هستیم که کتاب باید به سؤالات مربوط به تاریخ، جغرافیا، آسمان‌ها، کهکشان‌ها، شیوه زندگی، اخلاق، دین و عرفان پاسخ دهد، گفت: در یک زمان نوشتن کتابی در جای خود ارزشمند است، اما به سؤالات و شبهات روز پاسخ نمی‌دهد و راهی نداریم که جلوی این شبهه‌ها گرفته شود. وی تأکید کرد: اگر همه قلم‌های عالم را بشکنند و زبان‌ها بریده شود، با همان اشاره هم شبهه ایجاد می‌شود و با هیچ سانسور و فیلتری قابل مبارزه نیست.روحانی با تأکید بر اینکه در برابر سؤال باید پاسخ دهیم و با امر و نهی و فیلتر، سؤال و شبهه مردم رفع نمی‌شود، تصریح کرد: دوران انسداد گذشته و اگر هم نگذشته باشد، در دنیای امروز مشکلات را حل نمی‌کند و باید بر مبنای عقل، دانش، کتاب و گفت‌وگو حرکت کرد. رئیس جمهوری با اشاره به اینکه خداوند در قرآن به پیامبر(ص) می‌گوید به بهترین شیوه و دلسوزی عقل، خرد، حکمت و با موعظه با مردم سخن بگو، ادامه داد: حتی سخن گفتن ما با سایر ادیان، جدال احسن می‌خواهد. قرآن از یهودی، نصاری و زرتشتی، با تعبیری زیبا به نام اهل کتاب یاد می‌کند و این افتخاری است که همه ادیان ابراهیمی دارای کتاب هستند و خداوند آنها را به عنوان اهل کتاب می‌شناسد.

با رقیب حرف بزنیم نه جنگ کنیم

رئیس جمهوری تصریح کرد: باید جامعه گفت‌وگو بسازیم و همه با هم حرف بزنیم و اگر علاقه به جناح و حزب داریم با رقیب سخن بگوییم و جنگ نکنیم چرا که ما اهل جدال احسن هستیم و به دنبال نزاع نیستیم. روحانی با بیان اینکه ما اهل رویارویی ناصحیح و غیراخلاقی با یکدیگر نیستیم، اظهار داشت: وقتی بعد از 40 سال که دوران پختگی، بلوغ و آبدیدگی است، درباره یک لایحه یا قانونی می‌خواهیم با یکدیگر صحبت کنیم، چرا این گونه باید با هم حرف بزنیم. رئیس جمهور با تأکید بر اینکه اختلاف نظر و سلیقه، هیچ گونه اشکالی ندارد، گفت: باید با بیان واضح، مؤدبانه و اخلاقی، همه با هم سخن بگوییم و پیام کتاب این است که با استدلال، دلیل، برهان و به بهترین شکل با هم حرف بزنیم. روحانی خاطرنشان کرد: کتابی می‌تواند مؤثر و مفید باشد که اولاً از پیام نو و جدیدی برخوردار باشد و ثانیاً شکل و فرم زیبا و شکیلی داشته باشد. باید توجه داشت که تنها فهم و اندیشه درست کافی نیست، باید بتوان این اندیشه را با زبان و قالب صحیح و درست بیان کرد. روحانی با تأکید بر اینکه امروز جامعه به اندیشمندان، دانشمندان، ‌صاحبان قلم و کتاب بیش از دیروز نیاز دارد، اظهار داشت: انقلاب اسلامی را با کتاب و قلم به پیروزی رساندیم و حتماً می‌توانیم آن را با فرهنگ و کتاب حفظ کنیم.

ممانعت امریکا از حضور 4 اندیشمند امریکایی در ایران

رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به امتناع امریکا از حضور 4 اندیشمند امریکایی در ایران برای دریافت جایزه کتاب سال، اظهار داشت: اگر امریکا ادعا می‌کند که نسبت به ملت و فرهنگ ایرانی هیچ قصد سوءای ندارد، پس چرا برای حضور 4 اندیشمند امریکایی در ایران جهت دریافت جایزه کتاب سال ممانعت ایجاد کرد. این موضوع نشان می‌دهد که تحریم‌های دولت امریکا در برابر علم، ‌دانشمندان و قلم است و می‌خواهد قلم‌ها را بشکند و با افکار و تمدن دنیای امروز در حال مبارزه است.

روحانی خطاب به امریکایی‌ها گفت: در سخنانی غیرقابل قبول چنین اعلام می‌کنید که در عراق می‌مانید نه برای مبارزه با تروریسم و نه برای تأمین امنیت مردم عراق، بلکه در آنجا می‌مانید تا مراقب ایران باشید! این منطقی است که هیچ عراقی و ایرانی و هیچ فردی در جهان آن را نمی‌پذیرد، چرا که به صراحت اعلام می‌کنید که می‌خواهید از خاک عراق برای جاسوسی علیه همسایه آن بهره ببرید و حضورتان در افغانستان و منطقه دقیقاً برای مراقبت از قدرت ایران، روسیه و یا چین است و این با هیچ منطقی سازگار نیست.رئیس جمهوری تصریح کرد: امروز باید با کتاب و منطق به دشمنان پاسخ بدهیم و انقلاب را با قلم و استدلال تضمین کنیم. روحانی با اشاره به اینکه هر جنگی دشواری و مشکلاتی به دنبال خود دارد و جنگ اقتصادی هم از این موضوع مستثنی نیست، ‌اظهار داشت: دشمنان بدانند که ملت بزرگ ایران بر آرمان‌های خود ایستادگی خواهد کرد و اگر بخواهید ایران را به 40 سال قبل برگردانید این ارتجاع امکان‌پذیر نیست و ایران به دوره سلطه امریکا بر نخواهد گشت. رئیس جمهوری تصریح کرد: بدانید که ایران به روزی که شما بر اقتصاد، فرهنگ، رادیو و تلویزیون، نیروی انتظامی و گمرکات این کشور، حکومت می‌کردید و تصور داشتید که ایران ابزاری در اختیار شماست که بر آن فرمان برانید، برنخواهد گشت و آن دوران سپری شده است.

انقلاب اندیشه خود را ادامه می دهد

روحانی گفت: دشمنان می‌خواستند چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را نبینیم و آنها تصور می‌کردند که در این روزها در تهران پایکوبی خواهند کرد و ملت ایران را به زانو درمی‌آورند. اما امروز به رغم خواست دشمنان در سراسر کشور نشاط و شادمانی حاکم است و هر روز صدها پروژه کوچک و بزرگ در اقصی نقاط کشور افتتاح می‌شود.رئیس جمهوری کتاب و نوشتار را مسیر پیروزی توصیف کرد و گفت: البته مهم نیست که نوشتار روی کاغذ و یا در صفحه دیجیتالی باشد. ضمن اینکه هنوز کتاب کاغذی سند و مرجع محسوب می‌شود و همگان برای بررسی صحت یک موضوع به کتاب مراجعه می‌کنند. لذا کتاب، قلم و اندیشه همچنان از جایگاه والایی برخوردار است. روحانی تصریح کرد: انقلاب اسلامی، تعالی، فرهنگ و اندیشه خود را با قوت ادامه خواهد داد و پیروزی نهایی از آن ما خواهد بود. رئیس‌ جمهوری در ابتدای سخنان خود نیز با درود به بزرگ‌ترین بانوی تاریخ حضرت صدیقه کبری(س)، گفت: یکی از آثار جاودانه آن بانوی بزرگ کتاب صحیفه بود که به عنوان یادگار و میراثی گرانقدر در اختیار امامان معصوم قرار گرفت. روحانی ادامه داد: در روایات آمده است که همه این کتاب به املای مولای متقیان علی(ع) و به خط فاطمه اطهر (س) بوده است که این نشانگر آن است که در اسلام زنان در کنار مردان می‌توانند به بالاترین مقام و عظمت علمی دست یابند. رئیس جمهور همچنین با درود و سلام به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و همه شهیدان انقلاب اسلامی، ‌دفاع مقدس و خلف صالح ایشان، از حضور در جمع صاحبنظران، اهل قلم، نویسندگان و اصحاب فرهنگ در ایام جشن‌های 40 سالگی پیروزی انقلاب اسلامی ابراز خرسندی کرد. همچنین روحانی در ابتدای این مراسم از آثار برگزیدگان داخلی و خارجی در بخش‌های ترجمه، تحقیق و تألیف، با اهدای لوح تقدیر و تندیس قدردانی کرد. در این مراسم که در تالار وحدت برگزار شد، 20 اثر پدیدآورندگان داخلی و بین‌المللی به عنوان برگزیده و ۴۱ عنوان کتاب نیز شایسته قدردانی شناخته شده است.

صالحی: سهم نویسندگان زن 8 برابر شده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این مراسم با ابراز خرسندی از افزایش مشارکت زنان در زمینه‌های نویسندگی و تألیف کتاب، از افزایش هشت برابری سهم زنان نویسنده نسبت به سال‌های آغازین انقلاب اسلامی خبر داد. به گزارش ایرنا، «سید عباس صالحی» درباره تفکیک جنسیتی نویسندگان ایرانی در سال‌های پس از انقلاب توضیح داد: در سال 57، حدود 96 درصد نویسندگان کشور را مردان و 4 درصد را زنان تشکیل می‌دادند، این نسبت در دهه اول انقلاب به 92 درصد نویسندگان مرد و هشت درصد نویسندگان زن تبدیل شد و در دهه چهارم انقلاب اسلامی، 71 درصد مؤلفان، مرد و 29 درصد زن هستند و این یعنی نسبت این فاصله به صراحت رو به کاهش است. وی تأکید کرد: در سال 96، نویسندگان مرد 68 درصد و زنان 32 درصد بوده‌اند و سال به سال از شکاف جنسیتی که به تولید علم اخلاق و ارزش فاصله بیندازد کاسته می‌شود و حتی در برخی حوزه‌ها مثل داستان‌نویسی که شاید شمار نویسندگان مرد، 30 برابر زنان بود فاصله‌ها کاملاً کم شده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟