به گزارش رکنا، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان برای برگزاری ششمین دور گفت‌وگوهای سیاسی ایران و فرانسه بعدازظهر امروز (دوشنبه) عازم پاریس شد.

این گفت‌وگوها فردا (سه‌شنبه) ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ بین عراقچی و «موریس گوردومونتاین» دبیرکل وزارت امور خارجه فرانسه برگزار می‌شود.

در این سفر که از مدت‌ها قبل تنظیم شده بود، احتمالا برجام و اینستکس نیز مطرح خواهد شد.

گفتنی است، روز پنجشنبه 11 بهمن ماه 1397 بود که بالاخره بعد از حدود 9 ماه و علیرغم وعده‌های داده شده اروپایی‌ها، وزرای خارجه سه کشور اروپایی (فرانسه، آلمان و انگلیس) رسما از ثبت کانال ویژه تجارت اروپا و ایران (INSTEX) خبر دادند.

براساس این بیانیه مشترک؛‌ «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» با تمرکز بر روی ضروری‌ترین بخش‌ها برای مردم ایران - از قبیل اقلام دارویی، کالاهای پزشکی و کالاهای کشاورزی و غذایی- از تجارت مشروع با ایران حمایت خواهد کرد. این سازوکار در درازمدت قصد دارد به روی فعالان اقتصادی از کشورهای ثالث که مایل به تجارت با ایران هستند گشوده شود و سه کشور اروپایی کماکان نحوه دستیابی به این هدف را بررسی می‌کنند.

در ادامه بیانیه وزرای خارجه سه کشور اروپایی آمده است: ایجاد ابزار پشتیبان مبادلات تجاری، اولین گام مهم اتخاذ شده توسط سه کشور اروپایی است. عملیاتی‌ کردن ابزار پشتیبان مبادلات تجاری بر اساس رویکردی گام به گام خواهد بود.

براساس توافق حاصله، پاریس میزبان کانال مالی است و یک بانکدار برجسته آلمانی هم مسئولیت آن را بر عهده دارد. بریتانیا هم رئیس هیأت نظارت است و از هر کدام از این کشورها هم یک نفر از وزارت امور خارجه حضور خواهد داشت و دیگر کشورهای اروپایی هم می‌توانند به این سه‌کشور بپیوندند.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟