به گزارش رکنا، نمایندگان در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس با 155 رای موافق، 64 رای مخالف و دو رای ممتنع از مجموع 231 نماینده حاضر کلیات طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را تصویب کردند.

در صورت تصویب نهایی این طرح، انتخابات مجلس استانی - شهرستانی برگزار می شود.

علی لاریجانی رییس مجلس پس از تصویب کلیات این طرح گفت: محمد جواد کولیوند رییس کمیسیون شوراها نامه ای به هیات رییسه مجلس داده و خواستار ارجاع این طرح به این کمیسیون برای بررسی جزییات و ایجاد اصلاحات در این طرح شده است.

وی در ادامه از نمایندگان خواست که ارجاع یک هفته ای این طرح به کمیسیون شوراها را به رای بگذارد که نهایتا نمایندگان با 186 رای موافق، 24 رای مخالف و چهار رای ممتنع از 230 نماینده حاضر با ارجاع این طرح به کمیسیون شوراها مجلس موافقت کردند.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اعضای کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها طبق آیین نامه یک هفته فرصت دارند جزییات این طرح را در این کمیسیون بررسی کنند.

این طرح پس از بررسی جزییات در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها به صحن مجلس برای تصویب نهایی ارجاع می شود.

مخالفت با مسکوت ماندن سه ماهه طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیش از بررسی کلیات این طرح، به بررسی تقاضای مسکوت گذاشتن سه ماهه این طرح پرداختند اما با این تقاضا مخالفت کردند.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر به عنوان متقاضی مسکوت ماندن این طرح گفت: بررسی این موضوع در شرایط فعلی با این حجم از مشکلات اقتصادی کشور درست نیست، این گونه زمانی که مردم مذاکرات مجلس را از استماع می کنند، می گویند که نمایندگان مجلس شورای اسلامی دنبال انتخابات بعدی هستند تا این که به مشکلات رسیدگی کنند.

وی اظهار داشت: دولت لایحه جامع انتخابات را در حال بررسی دارد و این لایحه به زودی به مجلس ارائه می شود.

وی ادامه داد: با استانی شدن انتخابات توجه نمایندگان متمرکز مراکز استان شده و نقاط کم جمعیت و محروم به فراموشی سپرده می‌شوند از این رو انگیزه مردم برای مشارکت در انتخابات کم خواهد شد.

محمدعلی وکیلی نماینده تهران نیز در مخالف با مسکوت‌ گذاشتتن این طرح یک فوریتی گفت:درست نیست که هر موضوعی را به معیشت مردم گره بزنیم نوعی عوام‌فریبی است.

وی با بیان این که نباید از معیشت مردم برای برخی خواسته‌ها نردبان ساخت، یادآور شد: مطالبه و معیشت مردم به حق است ولی باید بررسی شود که کدام ساختار و روش به بهبود معیشت مردم کمک می‌کند. اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟