به گزارش رکنا، به نقل از رویترز جیم یونگ کیم -- که دوره ریاستش بر بانک جهانی در سال ۲۰۲۲ به پایان می‌رسید -- اذعان کرد با دولت دونالد ترامپ در خصوص مسائلی چون تغییرات اقلیمی و منابع اختلاف نظر دارد.

وی در سال ۲۰۱۲ از سوی باراک اوباما -- رئیس‌جمهور پیشین آمریکا -- به عنوان رئیس بانک جهانی منصوب شده بود.

به نوشته رویترز، جیم یونگ کیم از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ کوشیده بود تا از مخالفت علنی با او خودداری کند. این در حالی است که ترامپ با تغییر سیاست‌های واشینگتن در قبال استفاده از انرژی‌های فسیلی، به دنبال احیای استفاده از زغال سنگ است.

کیم در ایمیلی به کارمندان بانک جهانی اعلام کرد اول فوریه سال جاری از سمت خود کناره گیری می کند و به بخش خصوصی خواهد رفت که بیشتر بر سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های کشورهای در حال توسعه متمرکز است.

جیم یونگ کیم در این خصوص نوشت: پیوستن به بخش خصوصی برایم غیر منتظره بود؛ اما به نتیجه رسیده‌ام که با این مسیر می‌توانم در حوزه مسائلی جهانی مانند تغییرات آب و هوایی و کمبود زیرساخت‌ها در بازارهای نوظهور بیشترین تاثیر را داشته باشم.

بانک جهانی اعلام کرد کریستالینا جورجیوا -- مدیر اجرایی این بانک -- به عنوان جانشین موقت جیم یونگ کیم انجام وظیفه خواهد کرد تا رئیس بانک جهانی منصوب شود. کریستالینا جورجیوا شهروند بلغارستان است و پیش از این در اتحادیه اروپا سمت داشته است.

دو منبع مطلع به رویترز گفته اند جیم یونگ کیم با تصمیم خود از ریاست بانک جهانی استعفاکرده است و برای کناره گیری تحت فشار نبوده است.

آمریکا به طور سنتی رئیس بانک جهانی را انتخاب می کند و جیم یونگ کیم -- یک شهروند آمریکایی-کره ای -- سال ۲۰۱۲ از سوی دولت آمریکا به این سمت منصوب شد. وی در سال ۲۰۱۷ برای بار دوم به این سمت منصوب شد و قرار بود تا سال ۲۰۲۲ به فعالیت خود ادامه دهد.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟