به گزارش رکنا، برایان هوک، رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت امور خارجه آمریکا اخیرا ادعا کرد انتظار دارد اتحادیه اروپا، جمهوری اسلامی ایران را به خاطر آزمایش های موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای به زودی تحریم کند.

رئیس گروه اقدام علیه ایران این هفته به همراه وزیر خارجه آمریکا به بروکسل سفر کرد تا در اجلاس ناتو شرکت کند. خبرنگار یورونیوز در بروکسل با او گفتگو کرد. خبرنگار یورونیوز از او پرسید در حالیکه آمریکا با خروج از برجام باعث خشم اروپایی ها شد چگونه می خواهد این کشورها را برای تحریم های جدید علیه برنامه موشکی ایران قانع کند؟

برایان هوک با تکرار اظهارات گزاف خود مدعی شد: «ما شواهد لازم و کافی داریم که نشان می دهد ایران در حال گسترش سامانه موشکی است. روندی که پیش گرفته ایم و می خواهیم همتایان اروپایی در این زمینه ما را همراهی کنند. با همتایان اروپایی خود ماه ها مذاکره و گفتگو کرده ام، ایالات متحده برخی از اشخاص و سازمان هایی را که می توانند در گسترش سامانه دفاعی ایران نقش داشته باشند به اروپا معرفی کرده است. اروپایی ها دلایل کافی برای پایان دادن به گسترش برنامه موشکی ایران را در اختیار دارند. همچنین در این زمینه شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه های لازم را ارائه داده است.»

مایک پمپئو روز شنبه در یک پیام توئیتری مدعی شد ایران به‌تازگی یک فروند موشک بالستیک میان‌بُرد آزمایش کرده که قادر است کلاهک‌های متعددی را حمل کند. وی همچنین مدعی شد: «این آزمایش نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است».

این در حالی است که ایران انجام چنین آزمایشی را تایید نکرده است. افزون بر این، قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت (قطعنامه ضامن برجام) نیز انجام آزمایش موشکی را برای ایران ممنوع نکرده است؛ همچنانکه مارک فیتزپاتریک، مدیر اجرایی اندیشکده بین‌المللی مطالعات راهبردی آمریکا نیز در واکنش به اظهارات وزیر خارجه این کشور در توئیتی نوشت آزمایش موشکی ایران نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نیست.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از ماه مه پس از خارج کردن این کشور از برجام در تلاشی مذبوحانه برای نابودی این توافق، هر روز ادعاهای جدیدی را علیه کشورمان مطرح می‌کند. هوک پنج شنبه گذشته نیز ایران را به ارسال تسلیحات برای گروه‌های نظامی مورد حمایت خود در افغانستان، عراق، لبنان، سوریه و یمن متهم کرده بود.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟