نیکول پاشینیان، نخست وزیر موقت ارمنستان به شبکه خبری روسیه ۲۴ اعلام کرد توافق منطقه آزاد تجاری فرصت خوبی برای ایران است تا همکاری موثری را با اتحادیه اوراسیا آغاز کند.

بنا به گفته نخست وزیر ارمنستان چنین همکاری‌ای چشم انداز خوبی برای ایران و اتحادیه اوراسیا محسوب می‌شود.

پاشینیان افزود ایران شریک بسیار مهمی برای ارمنستان محسوب می‌شود و او اطمینان دارد که روابط همسایگی خوب میان دو کشور به توسعه بیشتر روابط میان ایران و اتحادیه اوراسیا کمک خواهد کرد.

در سال میلادی جاری توافقنامه موقت ایجاد منطقه آزاد تجاری به مدت سه سال میان ایران و کشور‌های عضو اتحادیه اوراسیا به امضا رسید.

براساس این توافق طرفین تعرفه‌ کالاهای وارداتی را کاهش خواهند داد و موانع تجاری را در ۸۵۰ مورد حذف خواهند کرد. این توافقنامه در ۱۷ می ۲۰۱۸ در شهر آستانه امضا شد و قوانین اساسی تجارت بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران را تحت قوانین سازمان تجارت جهانی (WTO)، فراهم می‌کند.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا، یک اتحادیه اقتصادی است که اعضای آن بیشتر کشور‌های شمال منطقه اوراسیا در شرق اروپا هستند. معاهده تشکیل این اتحادیه در ۲۹ می ۲۰۱۴ توسط بلاروس، قزاقستان و روسیه امضا شد و از یکم ژانویه ۲۰۱۵ عملاً اجرا شد.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟