به گزارش رکنا، وزارت امور خارجه ترکیه طی بیانیه‌ای از شهروندانش خواست هنگام سفر به فرانسه از حضور در محل تجمعات اعتراضی به ویژه در پاریس دوری کرده و در بزرگراه‌ها و جاده‌های بین شهری ملاحظات امنیتی را جدی بگیرند.

در این بیانیه آمده است: «حوادثی که تاکنون در شهرهای مختلف فرانسه ادامه داشته؛ بستن بزرگراه‌ها، ایجاد موانع، حمله به گیشه‌های بزرگراه‌ها و در مورد اخیر در روز یکم دسامبر؛ راهپیمایی در شلوغ‌ترین خیابان های پاریس، ایجاد موانع، به آتش کشیدن خودروها و درگیری با نیروهای امنیتی مجددا آغاز شده است.

در این اعتراضات که وارد سومین هفته شد، تاکنون دو نفر جان خود را از دست داده و بیش از 850 نفر مجروح شده که تقریبا 150 نفر از آنان نیروهای امنیتی فرانسه هستند.

به دلیل اعتراضات خیابانی که از 17 نوامبر ادامه دارد و شدت آن رو به افزایش است، به شهروندان ترک مقیم فرانسه و کسانی که قصد سفر به این کشور را دارند توصیه می شود از حضور در محل تجمعات به ویژه در پاریس و اماکن پر خطر دوری کنند.»

گفتنی است حدود 287 هزار نفر از مردم فرانسه تحت عنوان «جلیقه زردها» سازماندهی شده‌ و روز شنبه 17 نوامبر جاری در اعتراض به تصمیم دولت مبنی بر اعمال تعرفه اضافی بر سوخت مایع صدها خیابان در سراسر این کشور را بستند.

بسیاری از مغازه ها و مراکز تجاری در منطقه مرکزی پاریس تعطیل و خدمات رسانی حمل و نقل عمومی مختل شده است. چهار هزار پلیس Police برای مقابله با اعتراضات در حال انجام ماموریت هستند. براساس نظرسنجی ها 84 درصد مردم فرانسه از اعتراضات اخیر حمایت می‌کنند.

پلیس این کشور اعلام کرد در جریان این تجمعات در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه، 458 نفر بازداشت شدند. پلیس برای مقابله با معترضانی که در اطراف خیابان شانزه لیزه پاریس تجمع کرده اند از گاز اشک آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده می‌کند. معترضان اقدام به سوزاندن شمار بسیاری خودرو و سطل‌های زباله در سطح شهر پاریس کرده و با پرتاب سنگ و شیشه به سوی ماموران پلیس با آنها درگیر شدند.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟